Koska olette viimeksi syöneet grillikioskin ruokaa?

Anonyymi

Ei siis mitään kebab-pizza-tyylisiä aterioita, vaan vanhaa kunnon suomalaista grillikioskiruokaa: makkaraperunat, lihapiirakka nakeilla, höyrymakkara, grillimakkara, porilainen, ananashamppari tms.?

19

175

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielelläni kävisin aidolla grillikioskilla, mutta ei grillikioskia oikein enää löydy.
      Terveisin: Puolireuho

      • Anonyymi

        Niitä on harvassa. Eilen hain erkkarit ja makupalan, oli hyvää.


    • Anonyymi

      Perinteinen "taksari on kyllä".... aika herkullista ja tehokasta ruokaa :D

    • Anonyymi

      En kyllä ikinä menisi syömään kebabpizzeriaan, koska en hyväksy sitä että heidät on päästetty tähän maahan tekemään sitä hiton kebabbiaan. Ei, siis en missään tapauksessa, en koskaan.

      Jokainen pitäisi karkoittaa heti takaisin kotimaahansa.

      • Anonyymi

        Kotipissat ja ruotsalaiset takaisin kotimaahansa Albaniaan.


      • Anonyymi

        Sukulainen melkein kuoli, kun sille myytiin tavallinen pizza gluteenittomana. Niin paha keliakia, että ambulanssi tuli paikalle.


    • Anonyymi

      Voisi olla hyvä jos ottaisi taksilta kyydin ja kysyisi että mikä on lemmikki-nopeuz ruoka heillä, sitten sellaisia, onko perinteinen taksari vai mikä on nyt?

    • Anonyymi

      Viime viikolla, ostin snakkarilta lihiksen; ketsupilla,kurkkusiivuilla ja sipulilla!
      Sudennälkäni sammui siihen, mutt ei se yhtä hyvälle maistunut mitä joskus muinoin.
      Joskus kauan sitten, Martinsillan pielessä oli mutterigillinä tunnettu snakari, iltayöstä siellä kävi vilkas jonotus, kaupungin parhaat lihikset ja chillyhodarit myytiin sieltä. Saihan sieltä ostaa myös hamburgerin ja höyry- tai grillimakkarankin silloin.
      Vahinko ettei paikka ole entisellään enää!
      trollikka

    • Anonyymi

      "Vety eli lihapiirakka kinkulla ja kananmunalla on monille tuttu kesäinen perinneherkku, jota saa Lappeenrannan satamasta ja kauppatorilta. "
      Tämän vedin viikonloppuna.

      • Anonyymi

        Ei kyllä yhdestä ole mihinkään,käyttävät niin pieniä lihiksiä🙁,muuten kyllä hyviä savukinkulla😛


      • Kun vielä asuin himassa niin Olarin ostarilla oli pieni snägäri josta sai parhaat vedyt. ai jai,kuppila iltojen jälkeen oli pakko koukata sen kautta himaan. Muistaakseni kiinalainen piti sitä snägäriä ja oli reilu,varsinkin jos ei ollut muita jonossa laittoi extra lisukkeita ilmaseks kun pyysi:)


    • Anonyymi

      Eilen tein kotona jättilihiksen salaatilla. En syö makkaraa enää mutta tilaan valmistajalta jättilihiksiä samoja mitä grilillä myydään. Olin nimittäin grillillä töissä kerran ja sielä sai silloin jättilihapiirakoita jotka oli helvetin hyviä. Haen joskus lihiksiä suoraan valmistajalta ja teen kotona tulee halvemmaksi.

    • Ei oikeen pakki kestä enää niitä appeita. Täällä on tasan yks mesta ja sekin on boikotissa mun kohdalla...

      Tai jos ottais pöperöt ja alkais syömään niitä vessasssa... ei tulis kiire, kun istuis pöntöllä jo housut kintuissa valmiiks...😆

      Vissiin eivät ihan fresheistä ainfksista tee niitä ja putsaile vehkeitä? 🤔

    • Ehkä joku 4-5 kk sitten?

    • Anonyymi

      Kyllä täällä grillejä on. Tässä paikkakunnassa on 6 grilliä 3 kilsan säteellä keskustasta. En ole käynyt vuosiin koska en halua lihoa.

      • Anonyymi

        " En ole käynyt vuosiin koska en halua lihoa."

        Riippuu ihan kuinka usein siellä grillillä käy ostoksilla, tuskin lihottaa jollet osta puolta grillillist' herkkuja mukaasi ja syö niitä säännöllisesti pakastimesta viikolla.
        Ei yksi pääsky vielä kesää tee, kuten sanonta muistaakseni kuuluu, esim kerran kuussa burgeri t. lihis. Halvemmaksi tulee kyllä lämmittää sellainen kotona mikrossa ja ostat vaikka valmista coleslove`salaattia sinne väliin, ja loppu salaattin voi syödä vailla kinkkusiivuun rullattuna-> lounaana seuraavana päivänä.

        Elämä menee aika ankeaksi, jos aivan kaikesta (itseleen)hyvän makuisesta kieltäytyy... tosin makuaistikin kehittyy määrättyyn suuntaan haluttaessa; jos sitä kouluttaa tarpeeksi kauan.
        Syön itse puolukasurvoksen ilman sokeria, teen raakasuklaan itse (hunajalla) jne. Valkoisen sokerin olen karsinut aika olemattomiin, tietoinen valinta. Johtuen sukurasitteestani.
        trollikka


    • Varmaan joskus 20-30 vuotta sitten. Hakiksessa oli yks snagari.

    • Viime syksynä vaelluksella ollessa niin paluumatkalla Kuusamosta löytyu Kemijärventien varresta sellainen vaunugrili. Taisi olla klassinen makkaraperunat joka tuli otettua. Tuntui että oli rakkaudella tehty annos, niin hyvältä maistui.

    • Nyt olen Amerikassa, mutta tossa viime viikolla kävin tekemässä muutaman vuoropäällikön työvuoron Varissuon Jyysteriassa ja toki itsekin söin "muotoonleivottuja" pizzoja, kuukerin nellin eli grillatun palviryynimakkaran ja kaksi lihapullaa paperitaskuun sujautettuna jne.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1369
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      322
      1176
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      993
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      311
      963
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      801
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      131
      800
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      50
      761
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      698
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      605
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      546
    Aihe