Rannekello huurtuu etelän maissa

Anonyymi

Normi Citizen rannekello, jossa viisarit. Samassa etelän maissa paikallisten kellot eivät ole huurussa. Miksi minun kellon lasi huurtuu, mutta muiden ei?

7

399

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole kosteudenkestävä. Samoin käy saunassa.

      • Anonyymi

        Kellostasi on ilmeisesti menneet tiivisteet piloille. Syynä voi olla se, että olet käyttänyt kelloa saunassa. Se ei nimittäin tiivisteille hyvää tee. Järkevä ihminen ei vie mitään kelloa saunaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kellostasi on ilmeisesti menneet tiivisteet piloille. Syynä voi olla se, että olet käyttänyt kelloa saunassa. Se ei nimittäin tiivisteille hyvää tee. Järkevä ihminen ei vie mitään kelloa saunaan.

        Ei ole tiivisteet priimaa jos ei saunaa kestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole tiivisteet priimaa jos ei saunaa kestä.

        Sellaista tiivistettä ei olekaan, jota ei sauna jossain määrin tuhoaisi.

        Kellosepältä:

        ” Kuumassa, ilma kellon sisällä laajenee, ja laajeneva ilma pyrkii purkautumaan kuoresta. Kun saunasta tullaan sitten pois ja mennään suihkuun tai hypätään järveen tai altaaseen, kellon kuori jäähtyy äkisti, samalla ilma kellon sisällä supistuu ja syntyy voimakas alipaine, joka pyrki tasaantumaan ja kellon kuori on märkä tai kello on jopa upotettuna veteen järvessä tai uimaaltaassa. Kelloon siis vaikuttaakin kaksi asiaa samanaikaa vedenpaine ja alipaine. Lisäksi kellon käyttö saunassa on omiaan kuivattamaan kellon tiivisteitä ja saa ne menettämään osan kimmoisuudestaan. Lisäksi kellon kuoren kuumeneminen pehmentää tiivistettä, ja muokkaa siitä uuteen muotoon ja jäähtyessään ei palaakkaan enää aivan samaan muotoon. Tälläisen tiivisteen poikkileikkaus ei enää ole pyöreä, vaan pikemminkin neliö, jossa on ehkä pyöristetyt kulmat.”

        https://kellohuoltoloppela.com/Vesitiiviys.htm


    • Anonyymi

      Kannattaa viedä kello liikkeeseen.

      • Anonyymi

        Eiköhän se ole jo 4 vuoden jälkeen turhaa.


    • Anonyymi

      Kosteutta päässyt kellon sisään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4081
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      56
      3549
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3435
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3417
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3270
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2775
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2514
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2254
    Aihe