Minulla on kaksi diisseliä ja nyt kun työmatka-ajot loppuivat olen ajatellut seisottaa autoja koska vaimonkin autolla voi ajella. vaimon auto on oltava ajossa koska se on tarpeen työajoissa.
Kuinka lyhyt liikenteestä poisto kannattaa?
5
109
Vastaukset
- Anonyymi
trafin sivuilta löytyy laskuri.
- Anonyymi
Tässä linkki laskuriin: https://laskurit.trafi.fi/liikennekaytostapoiston_kannattavuuslaskuri
- Anonyymi
Varmaan riittää 4- 5 päivää, sen jälkeen säästöä
- Anonyymi
Riippuu tosiaan paljon autosta. Osalla dieseleistä jo 3 päivän seisonnan ajaksi voi liikennekäytöstäpoisto tulla taloudellisesti kannattavaksi. Sen tekeminen maksaa Traficomin sivuilla tai vakuutusyhtiön nettisivuilla 5 euroa per kerta. Säästöä lähtee kertymään seuraavan vuorokauden alusta eteenpäin. Jos dieselissä on käyttövoimaveroineen vero esim. 2 €/päivä ja vakuutukset maksavat 0,7 €/päivä ilman kaskoa (eli yhteensä 2,7 € €/päivä), niin jo kahden kokonaisen vuorokauden kohdallakin voi olla kannattavaa olla tehnyt liikennekäytöstäpoisto, koska 2 päivässä jo kertyy säästöä 5,4, joka on 40 senttiä enemmän kuin liikennekäytöstäpoistosta menevä 5 euron kertamaksu. Vanhoilla bensa-autoilla kannattavuusraja ilman kaskoa on usein 4-5 päivää. Uusilla ajoneuvovero on halvempi, mutta vakuutusmaksut voi olla isompia, ja kannattavuusraja voi olla esim. 7 päivää. Mutta kannattavuusraja päivissä mitattuna riippuu autosta, ajoneuvoveron määrästä ja vakuutusten kustannuksista, ja Traficomin laskurilla voi sitä tarkastella.
Vielä isommat säästöt voi saada, jos irtisanoo myös kaskon käytöstä poiston ajaksi, jos sellainen on ollut. Liikennevakuutus katkeaa automaattisesti, kasko kokonaan ei, ellei sitä erikseen vakuutusyhtiöltä pyydä. Varsinkin omassa pihassa voi kannattaa katkaista kaskokin, jos piha on turvallinen säilytyspaikka. Jos autoa säilyttää kadun varressa rauhattomalla alueella, sitten kaskon ilkivaltavakuutuksella voi joskus olla jotain merkitystä.
- Anonyymi
Seisottamisestasi johtuen vaimosi todennäköisesti jättää sinut puolen vuoden kuluttua....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812376- 1831964
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1731821Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1191645Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311565- 1151399
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711165Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661126Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771103Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,601070