laulu kotiseuvvulle..

voi hyvän tähren tuo ryytimaa.. tuo jullummamaa..ei edes kaukana suosta.. tuo ryyytimaaa.. ei täält pois voi juosta,kun omistaa... ja ei armoa anna, valtiokaa... kun ei ole arvoakaan..
ei täällä toimi kuokakkaaan.. kun upottaaaa, soinen maa..., kitumaa...tätä maata tuo mankkaan maa... lalalalaaa lalalalaaa

"ryytimaan juuret ovat syvällä mankkaan suossa"

6

88

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koskas termiittien kesä koittaa Mankkaalle? Mihin aikaan alkaa yleensä kuulemaan suorastaan lumoavaa laulunpartta; twiit-twiit-vank-vank-fak-fak?

      Voisit perustaa firman ja alkaa ruveta hakemaan ulkomaisia risteilyturisteja Helsingin satamista, kiertokäynnille Mankkaaseen. Siellä on varmaan paljon eksoottista nähtävää ulkomaalaisille. Vaikka siellä tuskin mitään poroajelua voi harrastaa, niin kai sieltä sentään joku hunksifarmi löytyy?

      Parantaako omenaviinietikka kaikki vaivat?

      "Kotiseutuni" on suosikkikappaleeni, etenkin Veikko Tuomen laulamana:
      https://www.youtube.com/watch?v=kmqL1LjmmJI
      Kannattaa kuunnella sanat tosi paatoksella!

      • Heti kun ilmat lämpenee ne alkaa tekee kekoja kuin Australiassa konsanaan, tarttee lämmintä ilmaa ja kuivaa maata. Nyt on kevät alkanut mankkaalla. Maa ja ojat tulvii mutta onneksi on noita entisiä jätekumpuja joiden päälle voi nousta jalkoja kuivaamaan ja tiirailemaan. Ennen aikaan väsättiin styroksista lautat ja puusta veistettiin mela.

        Lenkkeilijöitä ja koirankusettajia löytyy suolta mutta yritäpä kusettaa koiraa niin koira puree. Poroajeluja voisi kyllä järjestää näillä Espoon tuntureilla tai vaaroilla mutta tuleeko ensi jouluna lunta voiko edes pukki tullakaan joku muu ku vanha huoripukki?

        Omenaviinetikka laihduttaa, Valkoviini ja punaviini maustavat. Balsamico on exsguishhii speciaall saati joku samppanja etikka. Väkiviinietikalla ja ruokasoodalla pamautan liat vitt..pois puhtaaksi.


      • Anonyymi

        Olihan siellä aikoinaan leipomo, vaan se meni pöis.


      • Anonyymi

        Veikko tuomella oli komea ääni, ei maha mitää, komea se oli.


    • Anonyymi

      ...kerran kun näit sä syntyvän mun; pian pääsen kai helmaasi sun...
      Niin kun sossu ei antanu kun ruokaklappuja loppu kuukaudeks. Tuli 16 euroo vuorokautta kohden.

      • Sait tuplana..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      911
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      36
      836
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      819
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      50
      711
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      143
      704
    6. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      701
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      30
      676
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      660
    9. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      646
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      645
    Aihe