Duunarin muoti

Anonyymi

Saako amiksen käynyt pukeutua hieman paremmin arjessa vai onko Tokmannin vaatteet ne oikeat?

7

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo on

    • Anonyymi

      juu duunarin pukeutuminen tyylikkäästi on kielletty ... Suomessa

    • Anonyymi

      Pukeudu silleen kun haluat, mutta siistit ja hienommat vaatteet tietenkin näyttää kenen tahansa päällä paremmalta :)

    • Heh, kaikkea sitä kyselläänkin =) Jokainen pukeutuu miten tahtoo oli ammatti mikä tahansa. Huippujohtajakin voi pukeutua tavalliseen huppariin ja farkkuihin vapaa-ajallaan ja ajella vaikka tavallisella autonröttelöllä tai julkisilla tai pyörällä, jos tyyli vain on sellainen ja asua vaikka ihan tavallisessa talossa. Kaikki lähtee siitä mikä oma pukautumismaku on.

    • Anonyymi

      Kyllä amiksen käynyt saa pukeutua myös paremmin. On sama onko maisteri tai puuseppä, hyviä ammatteja molemmat. Tärkeintä on kuitenkin pukeutua vaatteisiin , joissa viihtyy.

    • Anonyymi

      Vedin kerran flanelipaidan päälle niin kuulin todella rankkaa vittuilua työkavereilta. Siinä kun oli kaulukset niin olin heti liian hieno ja juhliin menossa ja että olen hintti.

      Kun menen kauppaan niin erotun muista.
      Hiukset on kammattu, hieno takkia (yleensä villakangasta näin syksyllä), hienot housut, hienot nahkakengät jne. Rahaa näihin ei paljoa mene.

      Kun täällä satakunnassa perusjampan puku on Tokmannin juoksukengät, huonosti istuvat farkut tai löysät verkkarit, halpa Futuresportin paita ja lippalakki.

      Ei siinä mitään väärää ole mutta olen todella ylipukeutunut ja kaikki tuijottaa.
      Siinä on kestämistä. Mieluummin silti vaikka smokki kuin spurgun asu.
      Olen raksamies eli duunari.

    • Anonyymi

      Olen duunari, enkä kehtaa pukeutua tyylikkäästi kun menen töihin. Meillä on työasu pakollinen, turvakengät, huomioliivi ym. Parkkipaikalla ja pukukaapeilla katsotaan päästä varpaisiin jos on esim. korkkarit jalassa, kun muilla on näitä crocsi- pieruverkkari-tuulitakki -asuja. Monesti tuntemattomatkin kollegat alkaa avautumaan, että oletkos juhliin menossa tai että näytät joltain sihteeriltä. Tuntuu vaan helpommalta sulautua joukkoon ja vetää ne farkut ja huppari päälle joka työaamu. Vapaapäivinä uskallan olla oma itseni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      41
      11764
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      37
      4727
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      253
      2858
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      149
      2648
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      114
      1753
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      14
      1138
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      210
      907
    8. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      850
    9. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      78
      846
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      62
      796
    Aihe