Pellefirma Auto Ekroos Tuusula

Auto Ekroos on saamieni tietojen mukaan heittäytynyt pelleksi ja vaatinut kuluttajan kanssa tekemänsä autokaupan purkua, joka on jo naurettavuuden huippua.

Sen vielä käsittää, jos kuluttaja vaatii autokaupan purkua, mutta ammatikseen autoja myyvän liikeen taholta se on käsittämätöntä ja lapsellista sirkustelua.

Autoliike on alan ammattilainen ja sillä on kaikki mahdollisuudet tarkastaa auton kunto ennen kaupantekoa.
Hamekangas olisi syytä lähettää tähän pellefirmaan.

Autoliike uhkailee lisäksi asiakastaan oikeudekäynnillä petoksesta, vaikka tietää jo ennalta, että se tulee siellä häviämään, sillä hyvässä uskossa toiminutta ei voi syyttää petoksesta, eikä voi edes edellyttää, että kuluttaja tietää koko auton historian.

Välttäkää ko. firmaa, sillä siellä ei toimita kuten hyvä kauppatapa alalla vaatii.
126134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Täytyypä mennä asioimaan tuohon liikkeeseen,jos kerran osoittaa tuollaista suoraselkäisyyttä toiminnassaan. Aina on luultu, että asiakas saa kusettaa liikettä minkä kerkiää. Vaan ei, vastuu vaihtoon annetun auton piilovirheistä voi olla myös sen liikkeeseen vaihtoon antaneella.
Hyvä näin, kunhan liikkeet laittavat myös taksikuskit kuriin tässä suhteessa.

Äänestä

autoliike olisi vastuussa auton vioista, jos kuluttaja autoa vaihtoon tuodessaan mitään mainitse. Ei niitä kaikkia vikoja kukaan ennätä havaita. Edelliselle käyttäjälle vastuuta autosta myös. Näin on oikein.

Äänestä
  • Kuka huijaa se tuomion saakoon..

    Äänestä

Vierailin kyseisessä autoliikkeessa noin kuukausi sitten, jo heti pihalle saavuttuani tuli mieleen että parempi kääntyä pois. No kuitenkin ovesta sisään.....automyyjä oli karsea ja likaisen oloinen, vaimoni sanoi että täältä ei autoa osteta ja häivyimme sen sileän tien pois.

Äänestä
  • Käytätkö vaimosi asiantuntemusta autokaupassa???

    Äänestä

  • Lopulta? Vai kuljetko vieläkin julkisilla? Seuraa muuten tarkasti vaimosi käytöstä. Hänellä saattaa olla jo toinen kiikarissa. Hieman miehekkäämpi ja ehkäpä muutenkin viriilimpi, sillä ko. naistyyppi vaatii enemmän kuin itse pystyy tarjoamaan.

    Äänestä

No ostin sieltä pari vuotta sitten velaksi auton ja heti seuraavana aamuna auto ei lähtenyt enää käyntiin. Ei muuta kuin auto hinausautolla takaisin liikkeeseen ja siellä sitä sit korjattiin kuukausen päivät, kun ei muka vikaa löydetty. Sain sentään sijaisauton käyttööni. Lopulta kun sain autoni takaisin niin meni about viikko ja pari pesua niin auton pellit rupes kupruilemaan, kun se oli hyvin myyntimeikattu siellä sulan alueen hanttapuliveikkojen automeikkaamossa. Tässä oon kilpaa maksellut velkaa pois ja korjauskuluja, kun autossa on vikaa kokoajan. Täytynee hankkiutua eroon tosta autosta pikimmiten. Olis pitänyt itsekin aikoinaan vaatia kaupan purkua, mutta en tajunnut sillon että niinkin voi tehdä. Ne pellet olis varmasti vaatinut kaupanpurkua heti jos vaihtoautoni olis ollut yhtä huonossa kunnossa. Ja kaikenlisäksi ne huijasi mua rahoitusyhtiölainassa siten, että maksan hirveetä korkoa 10%. Kuka nykypäivänä maksaa tommosia korkoja??? Siinäkin ne varmasti hyöty jotenkin itse, luulisin. Eiköhän se mee jotenkin niin, että jos ne saa huijattua asiakkaan ottamaan ison koron lainaa rahoitusyhtiöstä niin ne saa siitä itse jonkun paremman voiton. Yhtiönä mulla oli sampo rahoitus.
Itse en voisi edes pahimmalle vihamiehelleni suositella ko. liikettä.
Olin tyhmä, kun luotin autoliikkeen hoitavan kaikki asiat rehellisesti ja asiakkaan parasta ajatellen. Olin silloin ostamassa ensimmäistä vähän paremman luokan autoani ja olen saanut vain paskaa niskaan, kun luotin automyyjän sanaan.
Enää en luota autokaupassa keneenkään!

Äänestä

Minä olen saanut sieltä aivan hyvää palvelua?

Äänestä
  • taida olla kun on noin kauan pyörinyt.halpojen ostajat narisee,kun luulevat,että saavat vanhan huippukuntoisen tonnilla parilla.sellaista ei valitettavasti löydy mistään.vika on korvien välissä,jos niin luulee.

    Äänestä

  • ostakaa uutta kirjoitti:

    taida olla kun on noin kauan pyörinyt.halpojen ostajat narisee,kun luulevat,että saavat vanhan huippukuntoisen tonnilla parilla.sellaista ei valitettavasti löydy mistään.vika on korvien välissä,jos niin luulee.

    Osoitus liikkeessä myytävistä autoista.

    Äänestä

  • auto00 kirjoitti:

    Osoitus liikkeessä myytävistä autoista.

    mikä käytetty.ei silloin saa parempaa edes yksityisiltä.ainakaan jos on vähänkin vanhempi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mies-40 kirjoitti:

Auto Ekroos on saamieni tietojen mukaan heittäytynyt pelleksi ja vaatinut kuluttajan kanssa tekemänsä autokaupan purkua, joka on jo naurettavuuden huippua.

Sen vielä käsittää, jos kuluttaja vaatii autokaupan purkua, mutta ammatikseen autoja myyvän liikeen taholta se on käsittämätöntä ja lapsellista sirkustelua.

Autoliike on alan ammattilainen ja sillä on kaikki mahdollisuudet tarkastaa auton kunto ennen kaupantekoa.
Hamekangas olisi syytä lähettää tähän pellefirmaan.

Autoliike uhkailee lisäksi asiakastaan oikeudekäynnillä petoksesta, vaikka tietää jo ennalta, että se tulee siellä häviämään, sillä hyvässä uskossa toiminutta ei voi syyttää petoksesta, eikä voi edes edellyttää, että kuluttaja tietää koko auton historian.

Välttäkää ko. firmaa, sillä siellä ei toimita kuten hyvä kauppatapa alalla vaatii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu