No Ylen TV1 uutissa haastateltiin THL:n Tanelia jolta toimittaja kysyi voiko Suomessa THL julistaa samanlaisia karanteeni toimia Suomeen, kun Italiassa on otettu käyttöön ? No ei voi THL julistaa karanteenia eli ei mitään turvaa tuosta virastosta ole Suomalaisille täysin hampaaton rahankulutuslaitos. Että silleen.
No tulihan se sieltä taas totuus THL:stä.
Anonyymi
51<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Mites Suomen
sähkönkulutuksen laita nyt?
No nyt 20306 taloutta ilman sähköä. No että silleen.
Tuhannet työttömät tulevat kuolemaan koronaan Suomessa.
Aika erikoista toimintaa, ettei virukseen sairastuneita voida laittaa karanteeniin, etteivät levitä virusta.
No sitten ei kyllä laiteta oireettomia eristykseen, kuten Kiinassa ja Italiassa on tehty.
Ihan asiallista maltin linjaa vetää THL. Ei ihmisten kulkemista voida jonkun koronaköhän takia rajottaa. Olisi täysin mielivaltaista ja rikollista touhua.
Olisko jotain sikaflunssasta jäänyt johtajille mieliin, ja opin myötä THL brändi nyt paljon rennompaa?
Rokotteitteidenkaan perään ei tällä kertaa hinkua näyttäisi olevan?
Iltasanomissa toimittaja julisti aiemmin päivällä paniikin olevan suurempi uhka kun itse tauti. Nyt kyseinen lehti on lähes paniikki tilassa itse suoltamalla koko ajan koronaa. Hoh hoh hoijjaa
Ja kommentti kenttä kiinni mites muuten.
Miten niin ei voi eristää?
》Henkilö voidaan määrätä eristettäväksi, jos taudin leviämisen vaara on ilmeinen eikä sitä voida estää muilla toimenpiteillä. Yleisvaaralliseen tartuntatautiin sairastuneelle voidaan eristämispaikassa antaa taudin leviämisen estämiseksi välttämätön hoito, vieläpä hänen tahdostaan riippumatta. Erityisen vakavan tartuntataudin ollessa kyseessä altistunut ja oireeton henkilö voidaan määrätä karanteeniin, jolloin hänen liikkumisvapauttaan rajoitetaan, kunnes itämisajan kuluttua ei ole enää vaaraa, että hän sairastuisi tautiin tartuttaen muita.《
Yleisvaaralliset tartuntataudit
EHEC-bakteerin aiheuttama tauti
hepatiitti A
hepatiitti E
A-tyypin influenssaviruksen H5N1- tai H7N9-alatyypin taikka muun uuden tai harvinaisen alatyypin aiheuttama tauti
isorokko
kolera
kuppa
kurkkumätä
lavantauti (Salmonella typhi)
meningokokin aiheuttama vaikea yleisinfektio ja aivokalvontulehdus
pernarutto
pikkulavantauti (Salmonella paratyphi)
polio
rutto
SARS ja MERS
salmonelloosi (muu kuin lavantauti ja pikkulavantauti)
shigellapunatauti
tuberkuloosi
tuhkarokko
Ebola, Lassa, Marburg, Krimin-Kongon verenvuotokuume ja muut virusten aiheuttamat verenvuotokuumeet
Meillä on superministeri Ohisalo, on ihmisoikeuksien vastaista laittaa tautinen karanteeniin.
Ei kai Hutisalo nyt yhtä virusta pelkää.
Merimetsoa suojellaan poikkeuksellisen tiukasti EU:n määräyksistä poiketen.
Nyt meillä on pienempi eliö eli corona-virus. Miksi sillä eliöllä ei olekaan elämisen oikeutta?
Riittääkö se muka syyksi, ettei sitä ihmissilmä näe ja korva kuule?
Voisiko Suomi olla ensimmäisenä ja tiukimmin säännöin EU:ssa suojelemassa corona-viruksen elämää?
Että vuoteen 2035 mennessä ei enää yhtään corona-virusta tapeta vaan annetaan sillekin elämisen oikeus.
Sisäministeri tutkikoon sisintään, ettei tule tartuntaa rauhan kun aatteesta.
THL:n meriitit alkoholi ja tupakka!
THL on ryhtynyt toimiin se vaihtoi Tanelin tilalle Jussin tiedottajaksi TV uutisiin.
Nyt on isoremmi päällä THL:ssä. Että silleen.
Rokoteasiantuntijoissa myös vaihtoon uskoneet. Mennyt unohtuu paremmin noin.
Olihan se aika tyhmää kun sikaflunssan aikoihin tämä yksi hymyhuuli kertoi ettei mitään vikaa ole rokotteessa vaikka porukka nukkui sairastuessaan vaikka missä mutta eipä ole Terhi tytteliä enää ruudussa nähty, onneksi.
Miksi persut vihaavat jokaista yleishyödyllistä organisaatiota aina poliiseista Mannerheimin lastensuojeluliittoon, THLllään, Punaiseen Ristiin ja ties minne? Miksi te olette tuollaisia aivottomia lampaita?
Siitä yksinkertaisesta syystä, että Suomessa kaikki "yleishyödylliset" organisaatiot
on mädätetty punavihreällä saastalla läpeensä.
Eniten evankelisluterilainen kirkko, joka on täysin mennyttä.
Vähiten mädätetty on palo- pelastustoimi.
He ovat ymmärtäneet olla iskemättä näppiään suvaitsevais-tiedostavaan saastaan ja
tästä syystä he nauttivat suurta arvostusta kansalaisten keskuudessa.
Täytyy kyllä sanoa etten oikeastaan odottanutkaan kommentiksi muuta kuin tuollaista täysin aivotonta ja harhaista MV-hölynpölyä.
Miten se ilmenee, että persut niin ajattelisivat?
Juuri niin, minäkin ajattelen noin enkä ole persu.
THL:n passiivisuuden ymmärtää, koska koronaan ei ole olemassa valmista rokotetta jota voisi jonkun ison lääkefirman kanssa yhdessä markkinoida kovalla paniikilla ja pakottamisella.
Korona VOI olla perusinfluenssaa tappavampi, mutta siinä ei haiskahda raha. Siksi eipä tunnu kiinnostavan.
Jos koronassa olisi bisnestilaisuus, niin jopa kohkattaisiin taas pakkorokotuksista ja höpistäisiin lasten huostaanotoista niiltä, jotka eivät rokotetta ota.
THL:kin joutuu pohtimaan, mitä yhden kortin, rokotteiden varaan manipulointi lopultakin on tullut maksamaan.
Rokotteiden torjuminen käy nyt jo tautejakin kovemmasta työstä.
Onkohan se niin että näitä muuntautuvia viruksia kehittyy niin usein siksi, että eläintuotannossa niille syötetään paljon antibiootteja ja erilaisia hormoneja/steroideja jotta tuotto saadaan maksimoitua.
"THL hampaaton"
Aivan kaikki valtion ja kuntien toiminta on Suomessa tehotonta, ne ovat vain suojatyöpaikkoja tai työllisyydenvähentämistyöpaikkoja, monet varsin kovalla palkalla jopa. Mitään tuloksellisuutta/vastuullisuutta ei vaadita millään tavoin, miltään taholta.
Normi homma. Herätään sitten vasta kun p-s-k-?? on jo tuulettimessa.
Italiassa rajoitukset julisti hallitus, jolla on määräysvalta poliisiin ja armeijaan, ei mikään terveysalan virasto tai laitos. Rajoituksista kertoi pääministeri Conte.
Menisi homma aika mielenkiintoiseksi, jos vaikkapa THL:n määräysvalta poliisiin olisi suurempi kuin sisäministeriön. Mitenkäs sitten tulisi toimia, jos samaan aikaan Väylävirasto olisi komentanut armeijan lumitöihin Lappiin?
No taas Suomen umpijäykkä virkamies koneisto, terveysalan asiantuntijat ja hallituksen kesken on se perkeleen tiedoituskatkos estämässä ajantasaisen tiedonkulkua noiden kesken, että oikeita päätöksiä voitaisiin tehdä Suomen ja Suomalaisten terveyden turvaamiseksi.
Pitäisi onnistua tiedonkulku nyky Suomessa, on puhelimet, netit,posti ja ihan taxilla ajaen käydä sanomassa toisilleen tarvittavat tiedot tai jopa jalan ympäristöystävällisesti. Että silleen.
No taas Suomen umpijäykkä virkamies koneisto, terveysalan asiantuntijat ja hallituksen kesken on se perkeleen tiedoituskatkos estämässä ajantasaisen tiedonkulkua noiden kesken, että oikeita päätöksiä voitaisiin tehdä Suomen ja Suomalaisten terveyden turvaamiseksi.
Pitäisi onnistua tiedonkulku nyky Suomessa, on puhelimet, netit,posti ja ihan taxilla ajaen käydä sanomassa toisilleen tarvittavat tiedot tai jopa jalan ympäristöystävällisesti. Että silleen.
Suomessa vastuu terveydenhuollon järjestämisestä on kunnilla. Siksi tartuntatautilakikaan ei voi sitä ohittaa. Alueiden eristämisestä Kiinan tai Italian malliin ei voi taas päättää kuin valtiovalta, mikä oikein onkin, sillä päätöksessä pitää ottaa huomioon paljon muitakin asioista kuin terveydenhoidollisia.
Koronoankin suhteen nähdään millainen riski on se, että muutaman tuhannen asukkaan tuppukylät saavat olla "itsenäisiä" kuntia. Kun pandemia iskee, niin meidän pitäisi uskoa, että näiden pikkukuntien johtajat, jotka ovat kepulaisissa suojatyöpaikoissa osaisivat reagoida oikein ja heillä olisi siihen resursseja. Kun ei ole varaa ostaa säilytettävänä makaaville vanhuksille tarpeeksi vaippoja, niin pandemian torjuntaan ymmärrys ja resurssit riittää?
Suomen järjettömän silppuuntunut kuntarakenne on myös turvallisuusuhka.
No kannattasko ottaa Suomessa huomioon, että Covid - 19 virus voi tarttua ihan terveestä ihmisestä vielä ainakin 27 vrk terveeksi toteamisen jälkeen ? Kiinassa on karanteeniaikaa alettu jatkamaan, se 14 vrk ei ei riitä.
Onko sinulla kertoa, mistä se tieto on peräisin, että joku on tartuttanut Covid-19 -viruksen 27vrk terveeksi toteamisen jälkeen?
Kiinasta se tieto oli jo muutama päivä sitten saatavilla.
Siis missä se tieto on luettavissa? En lue kiinaa enkä ole sinne lähiaikoina matkustamassa, joten se varmaan löytyy jostain digitaalisesti.
Liikkuminen rajojen yli loppuu viimeistään silloin kun suomesta löytyy kunnolla tartuntoja riippumatta siitä sulkeeko suomi rajojaan. Jos ei sitä ennen ehdi muut maat sulkea omien tartuntojen takia.
Jotenkin asiaa sillä Suomessa tartuntatautilaki ei mahdollista sellaisia toimenpiteitä niinkuin Kiinassa. Mutta jos ja kun Suomessa alkaa jylläämään täysillä niin poikkeuslait ovat aina mahdollisia.
Ja tuo suvakki tyttö hallitus ei pysty kyllä päättämään kovista toimista Suomessa.
Sitä paitsi se olisi ihan vastoin tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia!
Hallitus voi määrätä poikkeustilanteessa liikkumisrajoituksia. Se ei ole kuitenkaan THL:n tai terveydenhuollon virkamiesten päätös.
Olisiko niin, että eräissä piireissä koronavirus nähdään mahdollisuutena, joka korjaa huoltosuhdeetta? Paine vähenee eläkekassoilta siinä sivutuotteena.
THL ei voi julistaa samanlaisia karanteeni toimia Suomeen. Rajavartiolaitos ja Tulli sekä Poliisi voi tehdä tuollaisia toimenpiteitä THL,n tiedotteiden perusteella.
Paljonko pitää vielä Suomen päättäjien mielestä sairastua ja kuolla ennen kun Suomessa aletaan tehdä asian mukaisia tarkastuksia rajoilla ja lentokentillä ?
Sairastuneita on jo 80239 koko maailmassa ja kuolleita 2789.
Kiinan ulkopuolella sairastuneita 2625 ja kuolleita 44. Että silleen.
Lisäys äskeiseen. Kiinan ulkopuolella kuolleita on jo 57. Että silleen.
Vanhoista päästään. Se on hyvä.
Työllisyys ratkeaa samalla. Nuoriso pääsee oikeisiin töihin somehommista.
"Hyväntahtoinen" väestönvähennys. Se ei paljon psykopaateilla tunnu.
No nyt tulee todistetuksi miten käy noille muslimi valtioille joissa uskonto menee terveen jären edelle näissä terveys asioissa. Sairaanhoito kohtaa suuria vaikeuksia sen asettamien naisten hoito tapojen ja hoitajien suhteen.
Tämä tauti ei tapa pelkästään vanhoja. Itse asiassa ikä ei ole oleellinen asia, vaan se missä kunnossa keho on. Laiska ja ylipainoinen kermapersesukupolvi kannattaisi olla huolissaan.
No siinä se tuli miten käy noissa persläpivaltioissa. Tässä uusin päivitys virallinen Iranista sairastuneita jo 95 ja kuolleita edelleen vain 15, mutta eiköhän tuo vielä nouse päivän mittaan Iranissa kun noissa sitä ympäröiviss valtioissa ? Että silleen.
Voi olla, että nuo kävelevät 200 litran tynnyrit häviää katukuvasta.
No nyt on Iranin apulaisterveysministeri sairatunut virukseen se yski ja hikoili kovasti hallituksen tiedoitustilaisuudessa . Että silleen. Daily mail.
Suomessa karanteeneista päättää kolmen tason viranomaiset.
1. Laajinta valtaa käyttää sosiaali- ja terveysministeriö, joka voi antaa karanteeni määryksen vaikka koko Suomen alueelle.
2. Aluehallintovirasto tekee päätökset karanteenista, jos se on tarpeen useamman kunnan alueella.
3. Kunnan toimielin (yleensä terveyslautakunta tms.) antaa karanteenimääräyskiä kunnan alueella.
4. Kunnassa tartuntataudeista vastaava lääkäri antaa määräykset yksittäisissä tapauksissa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos toimii kansallisena asiantuntijalaitoksena tartuntautiasioissa sekä ohjaa ja tukee kuntia torjuntatoimenpiteissä.
Tartuntatautilaki 71 §
"Jos pikaiset toimenpiteet ovat tarpeen yleisvaarallisen tai yleisvaaralliseksi perustellusti epäillyn tartuntataudin leviämisen estämiseksi, sosiaali- ja terveysministeriö sekä aluehallintovirasto ja kunnan tartuntatautien torjunnasta vastaava toimielin toimialueellaan voivat tehdä niitä koskevat välttämättömät 60, 61 ja 63 §:n mukaiset päätökset virkasuhteisen kunnan tai sairaanhoitopiirin kuntayhtymän tartuntataudeista vastaavan lääkärin sijasta."