Suomi tarvitsee ydinvoimaa tulevaisuudessa

Anonyymi

Tarvitaan uusia ydinvoimaloita korvaamaan entisiä laitoksia tehokkaampia ympäristö ystävällinen valinta

9

132

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei todellakaan tarvita

    • Anonyymi

      Tietysti tarvitsee koska kukaan ei ole pystynyt esittämään ydinvalle korvaavaa tuotantoa Suomen olosuhteissa, vaikka vuositolkulla sitä on pyydetty. Nyt vielä tullaan hiilivoimakin poistamaan. Vain vesivoima on yhtä vakaata ydinvoiman lisäksi, mutta sattumaenergiaa on silloin kun sattuu olemaan.

    • Anonyymi

      Ongelma on sähkön markkinahinta. Tällä hetkellä eli 25.2.2020 klo 12:27 se on Suomessa 36,24 € MwH , Ruotsissa 16.20-19,89 € MwH , Norjassa 9,77-16,20 € Mwh ja Tanskassa 19,89 € MwH . Jos OL 3 joskus käynnistyy, Suomen aluehinta asettunee Ruotsin tasolle tai ainakin alenee . Ja vaikka OL 3 ei käynnistyisikään, lisääntyvä tuuli- ja aurinkoenergian tuotanto tulee lisäämään sähkön tarjontaa samaan aikaan kun sähkön kulutus hiljalleen alenee energiatehokkuuden parantuessa. Ja tämä johtaa sähkön markkinahinnan alenemiseen erityisesti muita pohjoismaita korkeampien markkinahintojen Suomessa .

      Noilla hinnoilla ydinvoima ei ole enää taloudellisesti kannattava sähkön tuotantomuoto Ruotsissa ja on vain ajan kysymys, kun myös Suomen laitokset alkavat tuottaa tappiota. Eli asian voisi ilmaista markkinoiden ohjaamaksi " energiewende " ilmiöksi. En oikein usko sitäkään, että Suomen vihreät alkaisivat ajaa hallituksessa ydinsähkölle syöttötariffia - vaikka eihän niistä viherpiipertäjistä koskaan tiedä...

      • Anonyymi

        Energiatehokkuus tulee parantumaan eli todellisuudessa kulutus tulee kasvamaan sähköautojen latauksen ja maalämmön laitteiden sähkönkulukseen lisääntyvästi vaikuttaessa. Moni ei tajua noiden lisäävän kulutusta.


    • Anonyymi

      Valaistukseen käytettävä sähkönkulutus tulee alenemaan vielä vuosia siirryttäessä LED valaistukseen niin sisällä kuin ulkona. Aurinkoenergia yleistyy kiinteistöjen lisäenergian lähteenä, jolloin valtakunnan verkosta otetaan aikaisempaa vähemmän. Niin kotitalouksien, kauppojen, toimistojen , maatalous- ja teollisen tuotannon energiatehokuus tulee paranemaan edelleenkin. Sähköautoja lienee tällä hetkellä Suomessa pari tuhatta eikä niillä ole suurtakaan merkitystä sähkön kokonaiskulutukseen. Trafin tietojen mukaan sähköauton energiankulutus on keskimäärin 280 kWh / kuukausi eli vuodessa 3360 kWh.

      • Anonyymi

        Yhteiskunta sähköistyy. Sähkön kokonaiskulutus kasvaa paljon lähitulevaisuudessa.

        Ajoneuvoliikenne Suomessa tulee tarvitsemaan miljoonia sähköautoja. Fossiilisten polttoaineet on korvattava pääosin sähköllä ja synteettisillä polttoaineilla (vetytalous) , joiden valmistus vaatii paljon sähköä. Tietoliikenne tukiasemineen vaatii paljon sähköä.

        Sähkön tarve on jatkuvaa. Satunnaissähkö (tuuli, aurinko) voi olla vain pieni osa Suomen sähkön kokonaistarpeesta.


    • Anonyymi

      Tarvitaan nopeasti uusia voimaloita tai vesivoimaa

      • Anonyymi

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe