Onko v-mäistä olla autokauppias?

Anonyymi

Asiakas tarjoaa vaihdossa sitä "maailman parasta yksilöä", josta pitäisi saada tähtitieteellinen hinta. Kaikki mitä kauppaan saa ovat tyypillistä Suomi-autoa eli ajettu 200 000 km ja enemmän ja suolassa uitettuja.

Saman asiakkaan pitäisi saada parempi auto mahdollisimman halvalla.

Koeajolla käydään jossain sukulaisreissulla ja sieltä palautetaan paskainen auto tankki tyhjänä EI KIITOS -vastauksen kera.

Ja jos joku sitten suostuu jotain ostamaan, tulee hän kohta käsi ojossa vaatimaan korvauksia ties mistä 500 000 km ajetulle autolle tyypillisistä vioista.

Olenko oikeassa jos arvaan, että autokauppias ei ole ammattina hauskimmasta päästä?

7

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö sitten ole mahdollista tarjota autoa vaihtoon silloin kun mittarissa on vain 100.000 Km?
      Parempi kauppa molemmille?

    • Anonyymi

      Suhdeluku idiootti asiakkaat ja normaali on 10/100 eli 90kauppaa onnistuu hyvin ja 10huonosti.

      Parhaita esimerkkejä on ihmiset joilla mielenterveys temppuilee. Ei ole 1eikä 2 kertaa kun virhevastuun piikkiin etsitään vikoja joita ei ole. Esim auton tärinä jota kukaan muu kuin ostaja ei tunne.

      Toinen hankala tyyppi on nämä minulla on oikeus virhevastuu ihmiset. Se on hienoa että pidetään oikeuksista kiinni. Virhevastuu kestää 6kk ja on aika rajoitettu. Joten jos vaikka 2v sitten ostettu auto hajoaa virhevastuuta ei ole.

      Kolmas ja samalla pahin. Some valittajat.
      Ostetaan 10v vanha auto. Heti oston jälkeen aletaan remppaamaan sitä liikkeen piikkiin. Välittömästi jos liike ei suostu vaatimuksiin, painetaan suomi24! Ym some kanavat täyteen valheita.

      Yleisesti jos joku haaveilee autokaupan perustamisesta en suosittele. Palkka on ihan ok ja luontaisedut lue verosuunnittelu auttaa. Mutta työmäärä kk ei todellakaan ole 160h. Jokaiseen kk myös mahtuu näitä idiootteja jotka eivät ymmärrä luovuttaa. Edes sen jälkeen kun ovat kuluttajasuojasta saaneet tyrmäyksen.

      • Anonyymi

        Joo, mutta jos mietitään suhdelukua kokonaisuutena asiakkaista, se 10 potentiaalista ostajaa 90 idioottia, sit tosta 10 potentiaalisen asiakkaan joukosta 5 ostaa auton->sittenkin niistä 30-40% on turhasta valittajia. Joten aika ison lauman pölvästejä saa vuodessakin kestää. Onneksi nykyään saa toimia alalla, jossa on huomattavasti enemmän täysipäisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, mutta jos mietitään suhdelukua kokonaisuutena asiakkaista, se 10 potentiaalista ostajaa 90 idioottia, sit tosta 10 potentiaalisen asiakkaan joukosta 5 ostaa auton->sittenkin niistä 30-40% on turhasta valittajia. Joten aika ison lauman pölvästejä saa vuodessakin kestää. Onneksi nykyään saa toimia alalla, jossa on huomattavasti enemmän täysipäisiä.

        Tämähän on tavallaan totta. Todella paljon työaikaa kuluu vastaillessa ihmisille jotka eivät osta autoa. Tiedät sen jo heti kättelyssä.


    • Anonyymi

      Olin aikoinaan autokauppias, oli oma autoliike ja korjaamotoimintaakin. Myi pelkästään uudehkoja autoja, tuollaiset 200000km ajetut rutukat jätin toisille tai myin ne suoraan purkaamoille, ihan poikkeustapauksissa myin niitä yksityisille kuluttajille.
      Minulla ei ollut suurempia ongelmia, kun harvoin tein vaihtokauppaa, koska myin "Suomen halvinta", joten minun ei tarvinnut juurikaan tehdä vaihtokauppoja. Joskus harvoin otin vaihdossa jonkun auton tai jotain muuta. Yleensä se vaihtoauto meni sitten suoraan purkaamolle, en alkanut mainettani pilaamaan niillä rutukoilla.
      Tein myös paljon kauppaa merkkiliikkeiden kanssa, myin heille uudehkoja autoja vaihtoautoiksi heidän omia edustamiaan merkkejään. Se oli reilua kauppaa!
      Tietyt automerkit oli tosi hankalia myytäviä, koska niiden ostajakunta oli melkoista porukkaa. BMW oli tässä suhteessa huomiota herättävän hankala merkki myytävänä uudehkona! Pyrin välttämään kyseisen merkin sisäänostoja, vaikka hinnat olivatkin joskus houkuttelevia, muutamia kuitenkin tuli aina silloin tällöin sisäänostettua ja sitten niiden myynti oli aina sellaista, että ei ikinä enään Bemareita meidän nurkkiin!

      Aikani jaksoin tehdä sitä autokauppaa, mutta sitten maailma muuttui ja tunsin itseni dinosaurukseksi, siirryin ihan muille aloille yrittäjäksi, lopetin kerrasta, kun sain tarpeekseni ja tein kerralla "pekka mäkiset". Vieläkin minulla on varastoissani jokunen vähän ajettu esittelyauto niiltä ajoilta, kun kuittasin kerralla koko loppuvaraston itselleni.

      autokauppias evp.

    • Uskon jokaiseen sanaan!

    • Anonyymi

      kyllä BMW yksi vaikeanpia merkeja suomessa verkosto aika hajalla suomessa jos verttaa MB volvo Toyota VW. en astu jalalakaan bmw malleja ihan loputtomiin asikas ihan sekasin .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      37
      2929
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2304
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1340
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe