"Liikenne- ja viestintävirasto Traficom vapautti etanolikäyttöiset pakettiautot ja kevyet kuorma-autot ajoneuvoveron käyttövoimaverosta 24. helmikuuta alkaen. "
"Käyttövoimaveron poisto tarkoittaa näiden ajoneuvojen osalta keskimäärin 80 euron vuotuista säästöä verrattuna dieselkäyttöisiin vastaaviin ajoneuvoihin"
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/0fc2e8fe-b650-49d7-b3be-aaf41238e8ea
Eli ensin pitäisi dieselmoottori vaihtaa bensakoneeseen joka on varusteltu etanolimuunnossarjalla. Paljonko meni jo rahaa sen 80€ säästämiseen???
Bensakäyttöiset vastaavat ajoneuvot ovat luonnostaan käyttövoimaverovapaita.
Vika voi olla minussa, mutta nyt ei oikein sytytä
9
101
Vastaukset
- Anonyymi
Älyvapaata palokuntaa huudamme avuksi, nerojen virka mulkkujen aikaansaannoksille!
- Anonyymi
Joo, kuinkahan monta pakua tai kuormuria löytyy yleensä, joissa on bensakone? Ja moottorin vaihto nykyään on käsittääkseni kielletty, tai ainakin niin hankalaa sääntöjen takia, ettei varmaan kukaan siihen ryhdy. Tosi hyviä vapautuksia, joista ei käytännössä kukaan hyödy.
Cadillac Escaladen pirtumallin omistajat taputtavat karvaisia kultakäädyin ja -sormuksin koristeltuja käsiään. Pitäähän hyvin hoidetuista huumebisneksistä myös valtion palkita! :D
- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Cadillac Escaladen pirtumallin omistajat taputtavat karvaisia kultakäädyin ja -sormuksin koristeltuja käsiään. Pitäähän hyvin hoidetuista huumebisneksistä myös valtion palkita! :D
Onko pirtukoneet tähänkään asti maksaneet käyttövoimaveroa?
Anonyymi kirjoitti:
Onko pirtukoneet tähänkään asti maksaneet käyttövoimaveroa?
...etenkään kyseessä ollessa kevyt kuorma-auto? En tiedä.
En tiedä myöskään juuri muita pirtukoneisia kevytkuorma-autoja kuin nämä muutamat Suomessa rekisteröidyt Cadillac Escaladet. ; )- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
...etenkään kyseessä ollessa kevyt kuorma-auto? En tiedä.
En tiedä myöskään juuri muita pirtukoneisia kevytkuorma-autoja kuin nämä muutamat Suomessa rekisteröidyt Cadillac Escaladet. ; )Jenkeissä on ihan yleisesti käytössä bensakoneet pickupeissa. Semmoisia vaan tänne, kulutus tyyliin 30 l/100 km bensalla ja 40 l/100 km etanolilla. Ympäristö kiittää.
- Anonyymi
Kulutus on niin korkeaa etanonilla esim E85 että pakettiautollakin ajaminen tulee pienillä kilometreillä todella korkeaksi. Lisäksi Etanolin valmistaminen ottaa moninkertaisesti energia ja muita ongelmia.
Tälläiset muutokset kertoo miten tyhmiä ja älyttömiä ideoita pari henkilöä ajaa koko yhteiskuntaan voimaan !- Anonyymi
Perimmäinen pulma aloittajalla oli:
Dieseliä ei saa käytännössä etanolikäyttöiseksi muutoin kuin vaihtamalla pellin alle bensamoottori, ja siihen sikakallis etanolimuunnossarja.
Jos minä olisin aikanaan alkanut tankkaamaan bensa-autooni RE85, olisiko siihen iskenyt käyttövoimavero? No ei olisi. (aloittaja)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.691145- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765