Britannia palautti ihmisiä Neuvostoliittoon KUOLEMAAN

Palstan "isänmaalliset" ovat kovasti aina itkemässä kymijokia Suomen Neuvostoliittoon palauttamista sotavangeista ja inkeriläisistä ja näiden kohtalosta. Sanaakaan nämä sankarit eivät kerro siitä, että Britannia ja Yhdysvallat tekivät samoin ja palauttivat pakolla kaikki käsiinsä joutuneet Neuvostoliiton kansalaiset Stalinin käsiin tämän vaatimuksesta.

Kun puhutaan siitä mustamaalaamisesta, niin ketkähän ne täällä mustamaalaa omaa isänmaataan?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Operaatio_Keelhaul
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hei, ei tällä palstalla saa noista asioista puhua. Pitää puhua vaan siitä kun Stalin tapatti 20 miljoonaa. Mistään muusta ei saa puhua !

Äänestä
  • Ai niin, tämä ei tosiaan liity siihen. En muistanut.

    Äänestä

Paljon jäi palauttamatta pahamaineisista trawniki- miehistäkin, jotka siis toimivat keskityleirien vartijoina ja teloittajina, suurin osa vältti palautukset.
Trawnikit joutuivat Siperiaan vankileireille, ja armahdettiin Hrustsevin suuressa armahduksessa 50- luvulla.
Trawnikeistakaan harvat teloitettiin, suurin osa selvisi leirituomiolla.

Äänestä

Avaus on pötyä.

Ei palautus ketään tapa, vaan vastaanottaja.

Palauttihan NL Saksasta paenneita kommunisteja,eikä siellä heistä ketään tapettu.

Äänestä
  • Avaus ei väitä palautuksen tappaneen ketään. Sinä taas yleensä väität sellaista Suomen toimeenpanemista palautuksista.

    Äänestä

Hehe,liittoutuneet palauttivat jopa ennen sotaa Neuvostoliitosta paenneet emigrantitkin!
Siellä meni kasakkakenraalia,liikemiestä ja professoria joko suoraan teloitukseen tai ainakin Siperian junaan!

Äänestä

Myös Kommunistisen sisäministerin Yrjö Leinon omalla päätöksellään vuonna 1944 toimittamaa vankia ovat mielenkiintoinen näyte toisaalta sen ajan korruptiosta. Kaksi heistä oli suomalaisia (toinen heistä Unto Parvilahti), MUTTA loput etnisiä venäläisiä, jotka olivat vallankumouksen jälkimainingeissa 1918-1920 rantautuneet Suomeen ja joilla useimmilla oli joko Suomen passi tai sitten ns Nansen-passi!

Hämmästyttää vain muutama asia:
- Neuvostoliiton pitkä muisti ja kostonhimo
- ukot olivat iältään 50 —>. osa yli 80 v.

Asiasta nousi häly ja Leino sai potkut.

Parvilahti palasi 10:nen vuoden jälkeen ja kirjoitti laajalti levinneet muistelmat!

Äänestä
  • Aivan yhtä pitkä muisti oli myös Suomen tasavallalla. Otto Wille Kuusinen ei päässyt Suomeen käymään koskaan, koska suomalaiset eivät niin halunneet. Arvo Poika Tuomisen ja muiden palanneiden takia lakia piti muuttaa, että eivät olisi joutuneet syytteeseen maanpetoksellisesta toiminnasta.

    Kaikissa maissa on rikoksia, jotka eivät vanhene koskaan.

    Äänestä

Britannian eikä varsinkaan Yhdysvaltojen ollessa toisen maailmansodan jälkeen kiistaton supervalta olisi ollut mikään pakko palauttaa ketään Neuvostoliittoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Palstan "isänmaalliset" ovat kovasti aina itkemässä kymijokia Suomen Neuvostoliittoon palauttamista sotavangeista ja inkeriläisistä ja näiden kohtalosta. Sanaakaan nämä sankarit eivät kerro siitä, että Britannia ja Yhdysvallat tekivät samoin ja palauttivat pakolla kaikki käsiinsä joutuneet Neuvostoliiton kansalaiset Stalinin käsiin tämän vaatimuksesta.

Kun puhutaan siitä mustamaalaamisesta, niin ketkähän ne täällä mustamaalaa omaa isänmaataan?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Operaatio_Keelhaul

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu