Tiskarin hommat kokemuksia ?

Anonyymi

Minkälainen homma tuo on ; palkka, raskaus, kiirreellisyys, mielekkyys ja onko jotain eroja ravintola-, kahvila- lounaspaikk mestojen välillä tehtävissä ?

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olin vuoden s-marketin ja k-SuPerin tiskarina. Siis palvelutiskin kaikki astiat, itse tiski, tiskipöydät, lihamylly, pihvikone ja lattiat. Rankka työ, huono ergonomia ja niskat/hartiat illalla jumisa. Palkka 11 e/h ja 3,5 tai 4,5 tunnin vuoro. Normi tiskaus varmaan paljon kevyempää. Astiat joutui liottamaan pitkään, sitten teräsvillalla ja lopuksi koneeseen. Tähän hommaan valittiin siivoojista mieluiten miehiä, koska piti nostella metalliosia ja vesisaavia.

      Riippuu tosi paljon kohteesta, mutta normi ylläpitosiivoojana saan tuon saman 11e/h helpommalla.

      • Anonyymi

        Parempi tunti&kuukausiliksa kuin siivousfirman tiskarilla.


    • Anonyymi

      Vapaaehtoisena olen kokeillut keittiötyötä ja saahan siinä todellakin ruoka-aikoina kuppia ja lautasta sun muuta oikein urakalla ja kiireellä huuhtoa, latoa koneeseen ja taas pois ja seuravaa tilalle. Mutta jos tykkää tiskaamisesta, niin mielestäni homma itsessään on ok ja helppo ja itse tykkäsin. Mutta joka päivä tehtynä työ on varmasti tosi kuluttavaa ja väsyttävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe