En ole nähnyt testikuvaa ikiaikoihin. Miten nyt muka voisin säätää töllöttimen kun ei ole väripalkkeja ja harmaaportaikkoja joita tsiigailla?
Vastaukset 10
Enemmän olen kyllä itse henkilökohtaisesti kaivannut radiosta sitä metronomin tikitystä, jotta voisin stereot säätää vihdoin. Sitten haluaisin tietää, että mikä jäänmurtaja avustaa jäämaksuluokkaan 1A ja 1B kuuluvia aluksia.
- Anonyymi
eipä näy sihnaalikatkoksen "lumisadettakaan" kuten analogiatöllöissä vanhaan hyvään aikaan. Se on kyllä iso takapakki. Lumisadetta oli kiva katsella.
Aikoinaan (siis ennen wanhaan) Maikkarin (vai oliko sittenkin Yle, muisti pätkii) teknisten ongelmien aikaan tuli ruudulle teksti:
"Laitteissa on jotain vikaa,
Korjataan kai tuota pikaa,
Malttakaa siis aikaa vähän,
Lähetys ei pääty tähän"
Hah! Ipanana rallatettiin tätä siskon kanssa. :)- Anonyymi
Ja radiossa oli joku kolmiomittaus, jonka aikana soi kantelemusiikki ...
ja se meni jotenkin näin: pim, pom pom pom --- pommm- Anonyymi
Sitä mnääkin kaippasen sitä pim pom pom pim pom pom harrasta sävelkulkuu.
Samoin mieleen on jäänyt heti kivikauden jälkeen meillä yleisraadiossa esitettyä; sä suuri ja mahtava neuvostoliitto biisiä. Se löytyi matkaradioo selaamalla.
[oikiasti stalin vei meiltä parhaan osan suomhea. olen siitä kuolhemaani asti katkera]
- Anonyymi
Testikuva, testikuva kele...ja huonot marjat...kun on nälkä kuin kiljuva jalopeura mekkalois sisuksissa.
Jääkaapissa vaan valo. Tuttu juttu tilanne. Olis tuossa hattua ja keppiä 2 kpl puolikkaan putelta.
Loppiaisena kun otin sitä koko putelin, maha oli seittemännen päivän aamuna kuin olis säkin sementtiä syönny.
Mut on mulla vielä yks. Meen lavitsalle kohta pötkölleen. Laitan alustaksi piikkimaton. Juuri niin, piikkimaton kuten 3997 kertaa aikasisempinakin iltoina, myöhä iltoina ja aamuyöllä.
Alussa tntuu epämiellyttävältä, mut jostain apuun virtaa pian endorfiinit. Tulee euforinen fiilis. Otan ensimmäisen kusihädän jälkeen piikkimaton pois. Jatkan normipatjalla. Aamyön rem-univaihe oli eilen aamullakin mahtavan mahtavaa!!!!! Kunen mitää ossoa, niin saan pätee etes rem-unissa. Hyvää Remmii teillenkii. kaikki on tehty vaikeeksi nykyään. jos haluua muistella niinsitten vaan piirtää ja liimata feikkitestikuva töllöön ja laittaa äänen pois päiväksi.
- Anonyymi
Televisiosta olen kaivannut niitä neljää lentokoneen tapaista, jotka lentävät toisiiaan päin. Raidiosta taas haluaisin kuunnella Maammelaulun klo 00.00. Eniten kaipaan keskustelu kumppania, neiti aika ei kuitenkaan vastaa.
Anonyymi kirjoitti:
Televisiosta olen kaivannut niitä neljää lentokoneen tapaista, jotka lentävät toisiiaan päin. Raidiosta taas haluaisin kuunnella Maammelaulun klo 00.00. Eniten kaipaan keskustelu kumppania, neiti aika ei kuitenkaan vastaa.
Oikeasti oon kaivannut niitä vanhanajan juontajia telkusta kun koulusta tuli tai no ulkoota kaverien luota... hoohh ei kännykkää vaan real deal..ja sit ison telkun ääreen vaarille. Pieni hetki 80-luvulle kun pääsis..mut ei pääse. Ei pääse..ei menneisyyteen..
- Anonyymi
Taidatte olla vähintään yhtä vanhoja kuin minä. Muistan Ylen testikuva-selostuksenkin, jonka tarkoitus oli saada katsoja virittämään TV-vastaanottimensa prikulleen oikein, kanavan taajuutta ja värejä myöten. Selostus ei tullut aina. Yöllä tuli pelkkää lumisadetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681236
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1381034Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i111680S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant22605Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku16591Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁61531Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀32531Mies miksi moinen vetäytyminen?
1) Olit loukkaantunut tai suuttunut 2) Sulla oli toinen nainen 3) Luulit, etten halua jatkaa tutustumista 4) Vai joku52509Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul22476Hyvä Kukkola! toitte tänne taas jotain uutta
Niin sitä pitää! Kehittää oikeasti tarjontaa. Nyt on maut kohdillaan! Käykäähän herkuttelemassa wingseillä ja siipiweikk62475