Eikö sitä saa arvostella, sillä se kuuluu toisten kulttuuriin ja tapoihin?
Ovatko naiset tätä mieltä, että se on oikein?
Tätä ei voi mitenkään verrata miesten ympärileikkauksiin.
Ovatko naiset tätä mieltä, että se on oikein?
Tätä ei voi mitenkään verrata miesten ympärileikkauksiin.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ei todellakaan ole hyväksi naiselle ympärileikkus ja sitä ei todellakaan voi verrata miesten ympärileikkukseen. Asiasta pitäisi asiallisesti keskustella ehkä enemmänkin...
Miksi haluat keskustella asiasta, josta kaikki ovat samaa mieltä?
Arvelet ehkä, että ei tule riitaa.
Asiaa on vatkattu aikaisemmissa saiteissa tuossa vähän alempana. Mene sinne lueskelemaan, sillä koko asia on vastenmieliseksi sosiaalipornoksi alennettu aihe.
Kuitenkin se koskee miljoonia naisia ja kokonaisia yhteiskuntia.
Se ei ole mikään teini-ikäisten päätettävissä oleva juttu.
mikä on normaalia/sallittua/jopa suotavaa???
oletetaan että joku nainen on ympärileikattu.oletetaan että se on tapahtunut aika nuorena.osapuolet ovat kaikki olleet mielestään ehdottomasti oikeassa/se on ollut jopa tytön parhaaksi.no niin sitten.ollaan suomessa.täällä ei ole naisia ympärileikattu.
vastoin kaikkia ehkä tytön omiakin periaatteita
ympärileikkaus vaikuttaa hänen suhtautumiseensa ympärileikkaamattomiin naisiin.onko kysymys siitä,onko seksuaalinen halu luvallista/oikeaa/jopa nautittavaa.ja miehet sitten.varmasti tuntevat halua naiseen joka ei ole ympärileikattu.siitä voi tulla kaunaa ja vihaa naista kohtaan joka on vain Luojan luomassa tilassa.ilman ihmiskäden puuttumista normaaliin kehitykseen.
ei kuulu sinulle eikä kellekään muullekaan suomalaiselle tai muun kultturiselle. se on meidän aivan oma asia, jonka me hoidamme itse. kukaan ei pyydä teiltä apua tai tarvitse sitä tässä asiassa. huolehtikaa omista asioistanne ja me teemme saman ok.
tätä ihmisoikeutta loukkaavaa tekoanne suorittaessa, että hygienia on edes jokseenkin hoidettu.
Niin että suomalaisten raha kyllä kelpaa, mutta neuvot eivät?
Jos te tosiaan huolehtisitte omista asioistanne, te ette olisi täällä elämässä suomalaisten kustannuksella. OK?
Naisten ympärileikkaushan on silkkaa silpomista ja nainen tulee kärsimään seksistä eikä koskaan nauttimaan siitä. Tosi sikamainen juttu tehdä naiselle. Varmaan miehet nauttii kun nainen ulvoo tuskasta ja kivusta ja synnyttää ne 10 tenavaa. Edes Vanhassa testamentissa ei ympärileikattu kuin miehiä. Se nyt on vielä käsitettävissä mutta edes Koraanissa ei kehoteta naisten ympärileikkaukseen.
Ja tässä oli jossain vaiheessa jo tekeillä lakimuutoksia asian suhteen. En tiedä, mihin päätyivät mut valtion taholta oltiin jo puuttumassa tuollaiseen. Pitäähän täällä eläessä jokin järki olla. Naisten ympärileikkaus ei hyödytä missään mielessä naista, se on ihan skeida juttu.
jollet tiedä niin naisten ympärileikkaus EI ole
sallittu kuin somaliassa,sudanissa,egyptissä,joissakin afrikan maissa. se ei ole koraanin mukaista,esim. saudi-arabiassa siitä saa vankeutta. ikävää ku tänne
palstalle kirjoittelee ne jotka eivät tiedä paskaakaan koko asiasta.jos se ois sallittua sitähän tehtäisiin sairaaloissa tuolla esim.somaliassa eikä puoskarit.
maassa se sallitaan.
siinä missä mieskin.klitoriksessa on 8000 hermopäätä kun sitävastoin terskassa niitä on puolet siitä.elikkä antakaa naisten pitää ilonappulansa.saatte itsekin iloita.
Tuskimpa yksikään valkoinen mies sitä on pois leikkaamassa! Tapa kuuluu vain täysille idiooteilla ja sadisteille.
Ympärileikkaus sotii ihmisarvoa ja naistenoikeuksia/tasa-arvoa vastaan.
Teidän on turha puolustella sitä mitenkään, että "ei kuulu teille". Kyllä se vaan kuuluu.
Minut on leikattu mieheni kotimaassa omasta tahdostani. Se on ihana ja kaunis tapa osoittaa rakkautta miestäni ja profeetta Mohamedia kohtaan eikä sillä ole mitään tekemistä pahoinpitelyjen kanssa.
Jos olet ihan omasta tahdosta halunnut itsesi leikattavan,niin okei.Mutta en ymmärrä miten sinä sillä profeetta Mohammedia miellyttäisit,naisten ympärileikkaus ei kuulu Islamiin.
Ympärileikatut ovat hyviä vaimoja ja äitejä. Älkää pilkatko heitä!
En voi ymmärtää miten joku antaa tehdä itsellensä tuollaista vapaaehtoisesti,kaikilla maailman naisilla kun ei todellakaan ole vapautta valita.Rakkautta miehellensä voi varmasti osoittaa tuhannella muulla tavalla...Naisten ympärileikkauksessa ei minun mielestäni ole mitään kaunista eikä se kuulu mitenkään islamiin.
Olenko nyt suvaitsematon ja ehkäpä rasisti, kun en todellakaan usko tuohon, ja epäilenpä vielä, ettei kukaan muukaan usko.
Miksi nyt sitten minua nimitetään?
Aivan varmasti kuuluu Islamin tapoihin. Miksi muuten ne sitä tekevät?
Eivät läheskään kaikki tee.Joittenkin kulttuurien tapa,ei kuulu uskontoon.
Mitä ihmettä luulet profeettasi oikein tekevän?
Äläs nyt sentään.
...valintasi siis, mutta ei se kaikille ole oma valinta... ja toisekseen....naisten ympärileikkaus EI kuulu islamiin. siihen ei pidä ihmisen koskea millaiseksi Jumala on naisen luonut.
Mutta siihen pitää minkälaiseksi on miehen luonut?
Joku kirjailija kirjoitti, että profeetta oli homo, mihin se naista tarvitsee?
Eiköhän se ole Suomessa rikollisten puuhaa?
Tuosta krminaalisesta teosta, joka on täysin naisen silpomista, täytyisi meidän sivistyneiden maiden ihmisten saada antaa tuomioksi suurin mahdollinen, mitä sivistysvaltiot voivat antaa, eli elinkautinen.
Tuo sikamainen teko kuuluu vain sivistymättömille kulttuureille. Onneksi Suomessa jo tarkastetaan noita sikojen tekemiä rikoksia ja jos tedetaan, että täällä on peukaloitu noita nuoria naisia, niin tuomio tulee varmasti.
Naisten ympärileikkaus ON KIELLETTY myös Egyptissä jne..!!
Toisekseen, ympärileikkausta on harjoitettu jo muinais-Egyptissä ja sitä tehdään nykypäivänä tietyillä alueilla MYÖS kristityille(esim.kopteille) sekä juutalaisille naisille. Enemmän ympärileikkaus liittyy heimoperinteeseen, joten sillä ei ole tekemistä uskonnon kanssa. Jopa Koraanissa Muhammad ottaa kantaa naisen leikkaamiseen, sanomalla " jos on pakko leikata, leikata vähän, tämä on nautinnollisempaa molemmille" .
Ottakaa ihmiset selvää asioista, ennen kuin kirjoitatte, mitä sylki suuhun tuo.
EN puolusta ympärileikkausta, sillä se on törkeä loukkaus ihmisyyttä vastaan ja siitä tulee aina rangaista.
KOkemukseni mukaan kukaan nainen ei haluaisi lapselleen leikkausta, mutta yhteisön paine on usein liian suuri. MOnet naiset todella kärsivät fyysisesti ja henkisesti leikkauksesta joka päivä ja varmasti salaa toivovat, että sitä ei olisi koskaan tapahtunut,
Erilaislla valistuskampanjoilla on esim. Egyptissä saatu suht hyviä tuloksia, etenkin koulutettujen parissa, mutta vielä perinne jatkuu maaseudulla.
Se jäi vielä sanomatta, että kyllä miehelläkin tuntoherkkyys vähenee, kun esinahka pois otetaan. Varmaan suunnilleen sama tuntoherkkyys on molemmilla sukupuolilla ympärileikkauksen jälkeen. Naisilla on alkutilanteessa enemmän tuntoa, mikä tasoittaa ja tuntoa on muuallakin kuin klitoriksessa. Ei pidä tuomita kaikkea liian hanakasti. Asioissa on aina monta puolta.