Kaksi kertaa enemmän ihmisiä, kuin edellisellä viikolla. Sarja menee nyt tähän tahtiin 20, 40, 80, 160, 320, 640, 1200, 2500, 5000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000, 200.000, 500.000, 1000.000. Tuossa miljoonan sairastuneen kohdalla ollaan Juhannuksen kohdilla..
Koronaan sairastuu joka viikko
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Laskeskelin huvikseni, miten tapaukset Pohjoismaissa lisääntyisivät, jos kehitys jatkuu samanlaisena kuin mitä on nähty maaliskuun ensimmäisinä viitenä päivänä. Saamieni tulosten mukaan maaliskuun 22. päivän tienoilla olisi Pohjoismaissa yhteensä noin 1,25 miljoonaa tartuntaa, Muutamia päiviä siitä eteenpäin kaikki Pohjoismaiden ihmiset olisivat saaneet tartunnan.
Tokihan tilanne ei aivan näin tule kehittymään. Viimeistään eksponentiaalinen kasvu tyssää kun riittävän iso osuus väestöstä on sairastuneita ja loput kyyhöttävät eristyksissä, matkustamista rajoitataan yms. Jännää silti että on nähty näin kovaa leviämisvauhtia muutamana viime päivänä.
Mietin tuossa eilen kun ostin kesäkurpitsan ilman käsineitä enkä pessyt käsiäni
kun leikkasin kurpitsan ,paistoin ja vedin naamaan.
Mikäli viruspotilas on oireeton ja töissä hedelmäpuolelle ,miksikäs se ei toimisi taudin levittäjänä!?
Jos tartunnat lissäntyvät tuohon tahtiin, niin huhtikuussa kaikki ihmiset maapallolla ovat saaneet virustartunnan.
Korjaan: keräkuussa.
Onkin hupaisaa huomata, kuinka päättäjät eivät ymmärrä tämän taudin leviämisen logiikkaa lainkaan, lääkäreistä puhumattakaan.
Tuo avauksen sarja perustuu siihen, että jokainen sairastunut tartuttaa kaksi uutta ihmistä ja itämisaika on noin 1 viikko. Hiukan pelottavaa havaita kuinka avuton meidän tyttöhallituksemme on.
Helsinkiläistutkija puhui tästä ilmiöstä jo viikkoja sitten, ja ihmetteli mikseivät päättäjät ymmärrä taudin tarttuvuuden ja tappavuuden tuhoisaa yhdistelmää.
Eksponentiaalisten ja logaritmisten funktioiden käyttäytyminen ovat heille ilmeisesti jo korkeampaa matematiikkaa. Meidän vastavalmistuneilla ministereillä on kyllä tuoreita yliopistotutkintoja taustalla, mutta näköjään se ei riitä. Ehkä ministereiltä pitäisi edellyttää parempaa käytännön matemaattista osaamista.
Eihän ne ymmärrä edes prosentin ja promillen eroa.
Eihän koronavirus Suomeen tule sanoi asiantuntija silloin alussa, on lotto voitto jos tänne tulee, voinko nauraa??
Vaalikarjaa pitää rauhoitella ennen teurastusta..
Suomen virallisten tapausten perusteella kahdentumisaika on vain kolme päivää. Kuukauden kuluttua tartuntoja on 1024-kertainen määrä ja kahden kuukauden kuluttua jo yli miljoona.
Kiinassa kahdentumisvaihti on kyllä hidastunut taudin edetessä. Mitta eipä heidän virallisiin lukuihin ole kovin suurta luottamsuta.
Maailmassa+virallisia+tapauksia+on+jo+yli+100+000.+Kuolleisuus+on+3.4+%+tasoa+keskimäärin.+Riski+kasvaa+iän+myötä+niin,+että+80-vuotiaalla+se+on+jo+samaa+tasoa+kuin+venäläisessä+ruletissa.
Onhan+tuo+karsean+korkea+riski.+Päättäjät+lohduttelevat,+että+valtaosalla+eli+80+%:lla+tauti+ilmenee+vain+lievänä.
Pekka Haavistokin totesi, että kyse on vain vanhoja koskevasta ongelmasta. Pekka täyttä parin viikon kuluttua 62 v.
Kiinalainen sankarilääkäri oli vain 32 v.
No, Kela kiittää ja avautuu tilaa uusille maahantulijoille.