Jatkuvasti saa lukea näistä ex- miesten kostoista, miksi? Eikö mies osaa mennä elämässään eteenpäin?
Tässä yksi tapaus lievimmästä päästä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/105ccb6e-4b82-4d00-a954-b701d7eb92ff
Tässä yksi tapaus lievimmästä päästä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/105ccb6e-4b82-4d00-a954-b701d7eb92ff
Vastaukset 24
Vanhimmat
Loukattu ja kolhittu itsetunto se on.
Kun se on jo ennestään hyvin heikko, ei se kestä minkäänlaisia kolhuja. Olematonta miehisyyttä on loukattu.
Heikkouttahan se on. Esitetään niin machoa ja pullistellaan mutta eron tullessa itketään kuin pikkulapset ja haudotaan typerää kostoa. Aivan kuin se mitään hyödyttäisi.
Kyllähän ero on aina kriisi kummallekin osapuolelle. Se pitää vain osata käsitellä terveesti ja jatkaa elämää. Jostain syystä naisen psyyke on vahvempi ja kestää paljon paremmin eron. Ainakaan naiset eivät sorru typerään lapsekkaaseen kostoon, joka on hyvin epäkypsää ja naurettavaa. Tuttavapiirissäni sekä työkavereissani on eronneita naisia jotka elävät tasapainoista ja hyvää elämää eron jälkeen, ilman miestä. Kostoon ei ole ollut tarvetta kenelläkään.
tommosii ne korkeastikoulutetut on ja vain korkeastikoulutettu nainen laittaa alastonkuviaan facebookkiin tinderiin yms eli tämä on sitä jännää elämää
Välttämättä ei osaa mutta usein tilanne on se että ei pysty. Kyse ei aina ole kahden aikuisen erosta vaan kyseessä saattaa olla perheen hajoaminen.
Olen tuossa aikojen saatossa jutellut muutaman eron kärsineen isän kanssa jotka ovat olleet eron jälkeen aika rikki. Kyse ei varmaankaan ollut mistään kostosta kunhan nyt äideille tuli mieleen että on kaikille parasta jos lapset vieraannuttaa isästä. Siinä on isät vaikean tilanteen kanssa kun yksin joudut taistelemaan äitiä ja viranomaisia vastaan.
Eihän se tietysti mitenkään oikeuta huonoon käytökseen saati rikolliseen toimintaan. Kuitenkin inhimmillisesti ajatellen ymmärrettyään että tasapainoinen ja rikas elämä on kääntynyt lapsien hylkäämisen ja elatusmaksujen kautta saavuttamattomaksi unelmaksi saattaa joillakin itkun kyyneleet loppua kesken.
eikö aloituksessa sanottu naisen lapset löysi teko kikkelin siis lapsilla on eri mies tai miehiä eli selvästi koulutettu jännäjenna kyseessä
Kyllähän isille on sentäs oikeus lapsiaan tavata, jos haluavat. Toisin kuin lapsella isäänsä.
Mutta minkäs teet, jos lasten äiti ei anna tavata / ei toimita lapsia sovittuun aikaan ja paikkaan?
Viranomaiset avuksi? Eli poliisi paikalle ja siinä sitten lasten kuullen ja nähden riitelemään tapaamisoikeudestaan.
Oliko se nyt joku 90 prosenttia, kun on yhteishuoltajuus..
Niin. Mitä se auttaa kun lähivanhempi käy oikeasti vaikeaksi? Lapsia ei vaan vaihtopisteelle toimiteta ja äitinsä luota niitä on turha lähteä hakemaan ilman pientä armeijaa.
Piti ihan tarkistaa..ihan oikea muistikuva mulla oli..
"Erotilanteiden ja huoltajuuden tunnuslukuja
Vuonna 2018 lapsen huollosta, asumisesta ja tapaamisoikeudesta vahvistettiin sosiaalitoimessa 49 043 sopimusta. Huoltosopimuksista:
93 prosentissa sovittiin yhteishuollosta
kuudessa prosentissa yksinhuollosta äidille
yhdessä prosentissa yksinhuollosta isälle. "
https://thl.fi/fi/web/sukupuolten-tasa-arvo/tasa-arvon-tila/perheet-ja-vanhemmuus/erotilanteet-ja-huoltajuus
En tiedä.
Harmis sanois tähän tietysti että ei pidä valita sellaista pa*kaa puolisoksi.
Niin. Aina on muistettava että näitä paskoja on molemmissa sukupuolissa.
Kyllähän näitä tietysti mahtuu molempiin sukupuoliin. Häkkänen ja Nyholm olivat tätä myös tutkineet; "vieraannuttamiseen ja kiristämiseen liittyy usein vakavia
mielenterveysongelmia ja tätä tapahtuu sekä miesten että naisten toimesta. On kuitenkin yleisempää, että näissä tilanteissa äiti toimii lähivanhempana.
Huoltokiusatun tai huoltoriitaisan eroprosessin jälkeinen isyys muuttuu olennaisesti riippuen kiusaamisen tavoista ja riitelyn sekä kiusaamisen kestosta. "
Nyt en kyllä äkkiseltään löytänyt sitä lähdettä jossa todettiin että vieraannuttaminen olisi olisi yleisempää niillä pareilla jotka ovat sopineet asiasta keskenään. Ilmeisesti joku eron jälkeinen tapahtuma voi tämän laukaista.
Jos jotakin positiivista tähän yrittää löytää niin ainakin asia puhuttaa yli puoluerajojen sillä asiasta on kysellyt niin perussuomalaisten Eerola kuin vihreiden Virta.
Minä olen itse aika rankasta suhteesta erkaantunut mies, enkä ole ikinä tarvinnut minkään viranomaisen kanssa vääntää mitään asiaa lasten vuoksi.
On vaikea sanoa täysin muitten puolesta mitään, mutta oikeasti vaikkspa vuoroviikoin tapahtuva lasten tapailu on sitä arkea, eikä aina gloriaa.
Itse olen törmännyt iseihin, jotka ovat halunneet jotain, mihin eivät oikeasti kertakaikkiaan kykene. Lapsi ei ole syy olla juomatta... lapsi ei ole syy pestä pyykkiä, hoitaa kuntoaan, kotiaan, elämäänsä... lapsen kanssa ei pidä vain pärjätä.... lapselle pitää voida näyttää miten eletään.
Nainenhan on edelleen ex-miehen omaisuutta ja ex-miehelle voi kerääntyä suurikin kokoelma naisia, ex-mies omistaa heidät kaikki yksin.
Ei kannata lähestyä naista, jolla on ex-mies, ex-mies voi antaa turpaan naisen uudelle miehelle.
Miehet ottavat parisuhteensa huomattavasti vakavammin kuin naiset, ovat myöskin tunteellisempia sisältä, naiset taas eivät ota parisuhteitaan vakavasti ja ovat tunteellisia vain pinnalta.
Erotessa suurimmalla osalla naisista on jo uusi katsottuna, pitkälti koeajettunakin, miehille ero taas tulee yllätyksenä. Koska miehet ottavat parisuhteensa vakavasti niin voivat eroa surra jopa vuosia, samaan aikaan nainen on ehtinyt kiertää jo useassakin parisuhteessa luoden maailmaan aika paljon mielipahaa.
"Koska miehet ottavat parisuhteensa vakavasti niin voivat eroa surra jopa vuosia, .."
Mitäs on niin lapanen että jää tuleen makaamaan? Ei ole mikään pakko olla rähmällään.
-valkoritari
Nohnoh. Ei pidä noin pahasti sanoa..
Silloin kun mies hakee eroa, on hänellä jo useammin uusi valmiiksi katsottuna. Ja tää ei ole mutua.
Tuollaiset miehet ovat maailman valloittaneet, menneet läpi harmaan kiven ja viidakkojen tai sotineet vuosia vain kaiho sydämessä. Eivätkä mitkään "kovat" jätkät jotka ovat kusseet housuunsa heti kättelyssä.
Ei noin pahasti voi sanoa mutta nenäkarvojaan mummeli voi ajella.
Naiset ovat aktiivisempia eron hakijoita.
Näin, ja itseasiassa menneenä on parempi. Lähteneillä kun on aina tavaraselite. Nättejä unia.
sitä saa mitä tilaa.