Saksalaiste tilastointia toisen maailmansodan aikoina

Joseph Goebbelsin sihteeri Brunhilde Pomsel kertoo 15.8.2016 The Guardian lehdelle antamassaan haastattelussa hänen työtehtäviinsä kuuluneen kaatuneiden saksalaissotilaiden määrän pienentämisen tilastoihin, ja neuvostoliiton sotilaiden tekemien saksalaisnaisten raiskausten lukumäärän suurentamisen.
Pomsel kertoi joutuneensa sodan jälkeen viideksi vuodeksi neuvostoliittolaisten sotavankileirille.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei pidä paikkaansa. Tilastot joita ei julkaistu kansalle olivat niin ajan tasalla kuin olla saattoivat. Miten on neuvostotilastot onkin sitten eri asia.

Äänestä

Saksalaisnaisten joukkoraiskaukset alkoivat todenteolla vasta toukokuussa 1945.

Äänestä
  • Raiskaukset alkoivat todenteolla jo puoli vuotta aikaisemmin Itä-Pressissa, kun neuvostoltliittolaiset valtasivat sen. Sen jälkeen raiskaukset jatkuivat sakasalaiste edetessä kohti Berliiniä. Berliinissä neuvostoliittolaiset "juhlistivat" voittoa raiskaamalla saksalaisnaisia. Tosin raiskatuksia saattoi joutua muitakin, esim. puolalaisia.

    Äänestä

  • Raiskaukset alkoivat todenteolla jo puoli vuotta aikaisemmin Itä-Pressissa, kun neuvostoltliittolaiset valtasivat sen. Sen jälkeen raiskaukset jatkuivat sakasalaiste edetessä kohti Berliiniä. Berliinissä neuvostoliittolaiset "juhlistivat" voittoa raiskaamalla saksalaisnaisia. Tosin raiskatuksia saattoi joutua muitakin, esim. puolalaisia.

    Äänestä

Hahahah, vai muka valetta

Natsiministeri Goebbelsin sihteeri on kuollut – Brunhilde Pomsel vääristeli työkseen tilastoja ja seurasi nykymenoa huolissaan
Natsien propagandaministerin sihteeri Brunhilde Pomsel, 106, kuoli viime viikon perjantaina. Hän ei uskonut, että nykyihmiset vastustaisivat hirmuvallan nousua sen enempää kuin 1930-luvun saksalaisetkaan.

Brunhilde Pomsel oli yksi Joseph Goebbelsin yksityissihteereistä.
Brunhilde Pomsel oli yksi Joseph Goebbelsin yksityissihteereistä. Kuva: CHRISTOF STACHE / AFP

Kaisa Hakkarainen HS
Julkaistu: 30.1.2017 11:28
”HÄNELLÄ OLI NIIN hoidetut kädet”, Brunhilde Pomsel muisteli viime elokuussa.

Kauniskätinen, kevyesti ruskettunut ja elegantisti pukeutunut ”hän” oli natsien propagandaministeri Joseph Goebbels ja Pomsel yksi hänen yksityissihteereistään.

Perjantaina 106-vuotias Brunhilde Pomsel kuoli ja vei mennessään tarkkoja muistikuvia natsihallinnon ytimestä, kertoo The Washington Post.

Brunhilde Pomsel syntyi 11. tammikuuta 1911 ja antoi viime elokuussa harvinaisen haastattelun The Guardian-lehdelle. Siinä hän kertoi seuraavansa maailman asioita huolissaan.

”Vaikka viime aikojen kehitys on ollut pelottavaa, tarraan toivoon, ettei maailma mene enää samalla tavalla sekaisin kuin silloin”, näkönsä menettänyt Pomsel sanoi.

”Onneksi en koskaan saanut lapsia, joista pitäisi nyt olla huolissaan.”

POMSEL JOS KUKA tiesi, millä tavalla maailmaa sekoitettiin Unter den Linden -kadun varrella sijainneessa ministeriössä. Hän siirtyi radiosta propagandaministeriöön 31-vuotiaana liityttyään sitä ennen natsipuolueeseen. Ministeriö maksoi sihteereille erinomaista palkkaa.

Pomselin työtehtäviin kuului muun muassa tilastojen muokkaamista: hän sääti kaatuneiden lukumääriä pienemmiksi ja puna-armeijan raiskaamien saksalaisnaisten lukua suuremmaksi.

”Mutta olin vain konekirjoittajatar. En mitään muuta.”

Äänestä
  • Tällä naisella oli varmasti kova hätä sodan jälkeen. Hän tiesi totuuden siionisteista ja mikä olisi natseiksi epäiltyjen kohtalo. Siksi hän kävi 'katuvaisena' kertomaan juuri sitä legendaa joka tukisi holomyyttiä ym. Saksalaisten mustamaalausta. Samoin tekin Albert Speer. Siksi nämä opportunistit säilyivät hengissä.
    Takinkääntäjät ovat aina vastenmielisiä.

    Äänestä

Höpö väite. OKW:n tilastot oli tehty päätöksentekijöitä varten jotta tiedetään tarvittavat täydennykset mitä asevoimat tarvitsevat. Tutkijoiden mukaan Saksan tappiokirjaukset tehtiin suurinpiirtein samalla metodilla kuin länsiliittoutuneidenkin. Aina tammikuuhun 1945 tilastot olivat varsin uskottavat, joskin tiedot tulivat usein viiveellä. Niin kävi myös länsivaltojen tilastoissa. 10 päivän tilastoissa eniten heittoa mutta kuukausiraportit tarkempia.

Äänestä
  • Brunhilde väärensi vain propagandaministeriön jakelemia tietoja.
    Wehrmachtin tilastoihin hänellä ei ollut asiaa.

    Äänestä

Brunhilde varmaan NL:ssa kirjoitti myös puna-armeijan tappiotilastot?

Äänestä

Puna-armeija nujersi Goebbelsin Joosepin lopulta itsetuhoon ja ikuiseen häpeään
ihmisten edessä. -Saman kohtalon sai itse pomonatsi Hitler joka lopetti hävettävän
elämänsä mielisairaana. Turhia ukkoja molemmat.

Äänestä

NL:n tilastot olivat luotettavat. Stalin julisti helmikuun puolivälissä 1940 että suomalaisia "suojeluskuntaisia" oli kaatunut jo 60 000 taisteluissa. Suomi on piiloitellut tappioitaan 45 000 on haudattu salaa Huhtiniemeen.

Äänestä

KGB:n vankiloissahan ne luotettavimmat tunnustukset yleensä saatiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joseph Goebbelsin sihteeri Brunhilde Pomsel kertoo 15.8.2016 The Guardian lehdelle antamassaan haastattelussa hänen työtehtäviinsä kuuluneen kaatuneiden saksalaissotilaiden määrän pienentämisen tilastoihin, ja neuvostoliiton sotilaiden tekemien saksalaisnaisten raiskausten lukumäärän suurentamisen.
Pomsel kertoi joutuneensa sodan jälkeen viideksi vuodeksi neuvostoliittolaisten sotavankileirille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu