pillerit pitäis aloittaa ekana vuotopäivänä, mutta mitähän haittaa on jos aloittaa ne menkkojen jälkeen vasta? luulis kai että kuukaudessa ehkäisyteho ees tulis jos nyt käyttää kumia yhdynnässä kuukauden ajan. Tietääkö joku??
voiko aloittaa "väärään aikaan"?
yasmin
4959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joo, jos käytät koko 1. liuskan ajan kumia, niin ehkäisyteho on 100% ja seuraavista menkoista lähtien voitte olla jo pelkällä pilleriehkäisyllä.
heti ekasta pilleristä asti ilman kortsua :)
Jos pillereiden syöminen aloitetaan muuhun aikaan kun ensimmäisenä vuotopäivänä, kondomia on käytettävä!! Ehkäisyteho alkaa heti ainoastaan silloin, kun pillerit aloitetaan ensimmäisenä kuukautisten vuotopäivänä!!!
Älä viitsi levitellä väärää tietoa, joku vielä ottaa tosissaan ja sitten taas tulee ei-toivottuja raskauksia :(
Voi helkkari sentäs, en ajatellut aloitushetken vaikuttavan ehkäisytehoon tuolla lailla.
Minulla on ollut ongelmana epäsäännölliset kuukautiset ja välivuodot, joihin hoidoksi sain sitten yasmin-pillerit. Sanoin lääkärille, että voi olla vähän arpomista tuo kuukautisten alkuhetki, kun vuodan miten sattuu. Lääkäri sanoi sitten, että aloita pillerit seuraavan kerran kun tulkitset, että kuukautiset alkoivat ja että ehkäisyteho alkaa heti.
Kävi sitten niin, että kuukautiset olivat taas myöhässä, vuoto alkoi noin viikkoa myöhemmin, kuin olisi pitänyt, mutta aloitin siis pillerit. Seuraavana päivänä vuoto yllättäen niukkeni ja loppui kokonaan, eli kyseessä ei ilmeisesti sittenkään ollut kuukautiset.
Jatkoin pillereiden käyttöä, kun kerran aloitinkin, enkä pääsiäisen aikaan olisi tavoittanut lääkäriäni kuitenkaan, mutta mieleeni ei juolahtanut, että ehkäisytehoa ei olisi, kun ei lääkärikään mitään maininnut ja olin sitten yhdynnässä ilman kondomia.
Nyt alkoi huolettaa todella. Sattuisiko joku tietämään vaikuttavatko e-pillerit apteekin raskaustesteihin häiritsevästi vai saanko oikeellisia tuloksia, jos nyt testaisin itseni?