Työelämässä

Hei

Olen ollut vmp kautta erään vanhuksen henkilökohtaisena avustajana välillä, noin suunnilleen 1vk kuukaudesta. Huomenna olis sinne meno mut minulle on luvattu toisaalta enemmän tunteja, minulla ei ole työsopimusta tämän vk eli ke.to.pe ajalle. Kysyisinkin että jos ilmoitan tänne vanhuksen paikkaan että en ole tulossa koska minulle luvattiin toisessa työpaikassa enemmän tunteja niin tuleeko mulle karenssi? tämä työ ei siis ole siis tämä vanhuksen avustaminen niin työvoimatoimiston kautta. Mietin vaan tässä että kun kuiteskin tunteja tässä toisessakin paikassa sen verran vähän mut kuiteskin enemmän kuin vanhuksen avustushommassa niin saan vielä liitolta soviteltua päivärahaa.
Olisi kiva jos joku osaisi auttaa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllähän sinulla joko suullinen, tai kirjallinen työsopimus on, VMP kanssa, jos olet vuokratyöntekijänä, tämän vanhuksen avustaja.
Olet siihen omaan työnantajaasi yhteydessä, sitten kun sinulla on se sopimus uuteen työhön- et yhtään aiemmin, ja homman hoidat siihen asti kun työsuhde on voimassa. Purat entisen sopimuksen, kun uusi sopimus on tehty.
Mutta, jos on nollatuntisopimus, et pura entistä, vaan teet senkin tunnit. Vaadi uuteen soppariin selkeä työaikamäärittely. Ns luvatut tunnit on lupaus, se ei ole työsoopimus. Suullinenkin sopimus on pätevä, mutta otat toki jonkun kuulemaan mukaasi tämän uuden sopimuksen, ellet saa kirjallista heti. Jos kävisikin niin, että ns luvattuja tunteja ei ole, ja hätäpäissäsi purat entisen, milläs todistat työkkärille mistään uudesta työsopimuksesta? Et millään, ja saat karenssin. Parempi pyy pivossa, kuin kymmenen oksalla... vanha järkevä sananlasku.

Äänestä
  • Siis vmp ei edes tiedä että olis tällä vk 3 pv töitä, kun tässä olen nyt kuulolla siitä vanhuksen paikasta että onko heillä ylipäätään tarvetta. Soppari tehdään joka kerta erikseen, viimeksi oli viikon soppari helmikuussa ja nyt ei mitään

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis vmp ei edes tiedä että olis tällä vk 3 pv töitä, kun tässä olen nyt kuulolla siitä vanhuksen paikasta että onko heillä ylipäätään tarvetta. Soppari tehdään joka kerta erikseen, viimeksi oli viikon soppari helmikuussa ja nyt ei mitään

    Tee toki sitten tunnikkaampi sopimus ihan milloin vain. Työsopimuksen ulkopuolella olet työtön, joka saa ottaa mitä hommaa saa haalittua. Itsellä ns nollasopimus, jossa tunnit kiikkuu jatkuvasti 80-120 h/kk haarukassa. Toistaiseksi voimassaoleva työsopimus, eli jos ottaisin muuta työtä, tämä eka sopimus olisi hoidettava tai purettava, tai irtisanottava.

    Olet siis jokin piippuhyllyltä johonkin hektiseen tarpeeseen pyydettävä. Oma työ on vakituista,ollut vuosia, mutta se mahdollistaa itsellekin neuvotteluvaran, esim jos tarviin henkilökohtaisesta syystä vapaata. Lomat kertyy kuten kuuluu, palkka maksetaan okei, ja itse työ on kyllä ihan työtä.
    Mitään estettä ei sinulla sensijaan ole, edes lojaliteettivelvoitetta, kun sinulla ei ole voimassaolevaa työsopimusta. Toistaiseksi työsoppari o siinä tiukka, en voisi tehdä samaa työtä toiselle työnantajalle, ellen saisi pomolta lupaa.
    Myös lomilla minua seuraa se lojaliteettivelvoite. En voisi lomalla lähteä naapurikuntaan samantyyppiselle työnantajalle tekemään mitään. Jos vihiä saisi moisesta, kenkää tulisi niin että persus muistaisi.

    Äänestä

TEM Vuokratyöopas

Saako vuokratyöntekijä työskennellä useamman vuokrayrityksen kautta?

Vuokratyöntekijä voi tehdä työtä useammallekin työnantajalle tai vuokrayritykselle.

Useammalle työnantajalle työskentelevän (myös vuokratyöntekijän) on huolehdittava siitä, että hän pystyy täyttämään jo voimassa olevan työsuhteen velvoitteet esimerkiksi sovittujen työaikojen osalta. Pelkkä vuokrayrityksen listoilla oleminen ei kuitenkaan vielä tarkoita, että työntekijä olisi työsuhteessa.

Muutoin rajoituksia voi syntyä ainoastaan siitä, ettei työntekijä työsuhteen aikana saa tehdä toiselle sellaista työtä tai harjoittaa sellaista toimintaa, joka ilmeisesti vahingoittaa hänen työnantajaansa

Äänestä
  • Jos toteutuneita työtunteja on nolla, mutta on vuokrafirman kirjoilla on siis työsuhteessa vuokratyöyritykseen, mutta tehtyjä työtunteja on nolla.

    Vuokrafirman kirjoilla ei voi olla jos ei ole tehnyt työsopimusta vuokrafirman kautta.

    Asiakkaat siis asiakaskohteet (jotka tilaavat työntekijän yritykseen vuokrafirman kautta) eivät tee työsopimusta vuokratyöntekijän kanssa vaan vuokratyöntekijä tekee työsopimuksen vuokrafirman kanssa. Asiakaskohteet tekevät työtilauksen (sopimuksen) vuokrafirman kanssa ei vuokratyöntekijän.

    Äänestä

  • Se on siis ihan se ja sama onko toteutuneita työtunteja nolla vai sata, vuokrafirman kirjoilla ei voi olla jos ei ole työsopimusta vuokrafirman kanssa. Tämä siis edellyttää työntekijän itsensä tekemää työsopimusta vuokrafirman kanssa. Kukaan ei voi tehdä toisen puolesta työsopimusta.

    Työsopimus voi olla toistaiseksi voimassaoleva, vain asiakaskohteet (asiakasyritykset) vaihtuu (jos vaihtuu). Työsopimus voi olla myös toistaiseksi voimassaoleva olkoon työtunteja nolla tai sata.

    Äänestä

  • Olen itse pienellä toimijalla, vakituinen nollasopimus, puitelauseke. Enpä siitä voi hypätä talsimaan leipäkorini päälle ja ottaa muualta keikkaa. Paikkakunta kun on pieni, ja tieto on nopeampi kuin ihminen. Joskus muukin kuin tieto. Eipä työkkärikään mutise.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on siis ihan se ja sama onko toteutuneita työtunteja nolla vai sata, vuokrafirman kirjoilla ei voi olla jos ei ole työsopimusta vuokrafirman kanssa. Tämä siis edellyttää työntekijän itsensä tekemää työsopimusta vuokrafirman kanssa. Kukaan ei voi tehdä toisen puolesta työsopimusta.

    Työsopimus voi olla toistaiseksi voimassaoleva, vain asiakaskohteet (asiakasyritykset) vaihtuu (jos vaihtuu). Työsopimus voi olla myös toistaiseksi voimassaoleva olkoon työtunteja nolla tai sata.

    Työsopimus, ja nolla: Tuntia. Tarkoittaa että on sovittu, että työntekijän työodote on nolla tuntia, josta palkka on nolla euroa, nolla centiä- ihan luonnollisesti. saa ottaa keikkaa mistä kiinni saa, jos näin on. Jos sopimuksessa on lausekkeita, jotka jumittavat jonkun ajanjakson, toistaiseksi/paikan, jollain alueella. Niin silloin on jo harmaata siinä, voiko ottaa muuta keikkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei

Olen ollut vmp kautta erään vanhuksen henkilökohtaisena avustajana välillä, noin suunnilleen 1vk kuukaudesta. Huomenna olis sinne meno mut minulle on luvattu toisaalta enemmän tunteja, minulla ei ole työsopimusta tämän vk eli ke.to.pe ajalle. Kysyisinkin että jos ilmoitan tänne vanhuksen paikkaan että en ole tulossa koska minulle luvattiin toisessa työpaikassa enemmän tunteja niin tuleeko mulle karenssi? tämä työ ei siis ole siis tämä vanhuksen avustaminen niin työvoimatoimiston kautta. Mietin vaan tässä että kun kuiteskin tunteja tässä toisessakin paikassa sen verran vähän mut kuiteskin enemmän kuin vanhuksen avustushommassa niin saan vielä liitolta soviteltua päivärahaa.
Olisi kiva jos joku osaisi auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu