Vanhurskautettu uskova on edelleen synneissä opetetaan seurakunnissa ja tämä merkitsee että uskova elää valheissa ja synneissä suuressa armossa joka tuuditetaan uskova väärän Rauhaan ilman synnintuntoa.
Siis uskovaisten uus-suruttoman elämä synnissä on popp ja in muoti.
Onko tämmöinen opetus jossa ihminen on,, sekä että,, vaheissa ja pyhyydessä , Sellainen uskova saa kuulema opin mukaan valehdella ja olla paha ,,samanaikaisesti kun on Pyhä. Onko OIkea vai Väärä opetus. Siis sanon että se on mitä suurempi saatanalliset valheet mitä saatana on kexinyt uskovaisten pään menoksi.
Jumalan Galluppi
Mikä on teidän mielestä lahko ? Alkuseurakunnan aikana oli kaksi lahkoja ainakin,, eikä tule mieleen muita heti ? Oli Kristyttyjen lahko mihin Paavali kuului ja niin ei voitu sanoa vai mitä että Juutalaiset oli toinen lahko ? Koska he nimitti Kristityt ja heidän ryhmä lahkoksi.
Juutalaiset ja Kristityt. Jeesuksen uskovat nimitettiin lahkoiksi. Koska Juutalaiset eivät pitäneet että he olivat puoluehenkisiä. Siis oikea on olla ja kuulua ainoastaan Jeesukselle . Puolueet hajottaa ja Jeesus yhdistää saman hengen kautta että on yksi Jumala joka muodustaa Jumalassa Seurakunnan johon tulis kuuluua Jeesuksen Nimen alle. Eikä jonkun seurakunnan tai kirkkon alle. Joka aina hajottaa.. Meidän tulis mennä takaisin alkuseurakunnan mallin mukaan jossa oli monet Jeesuksen tai Jumalan Seurakunta monilla paikkakunnilla jolla ei ollut nimeä vaan kaikki oli Seurakunta ja sama Seurakunta. Tästä Nimestä alla oleva ja kulkea mukamas ainoa mahtava seurakunta ja oikea ja puolue hengestä puhui ja varoitti Paavali jo silloin >> 1 Kor. 11 Sillä Kloen perheväeltä olen saanut teistä kuulla, veljeni, että teillä on riitoja keskuudessanne.
12 Tarkoitan sitä, että yksi teistä sanoo: "Minä olen Paavalin puolta", toinen: "Minä Apolloksen", joku taas: "Minä Keefaan", joku vielä: "Minä Kristuksen".
13 Onko Kristus jaettu? Ei kaiketi Paavali ole ristiinnaulittu teidän edestänne? Vai oletteko te kastetut Paavalin nimeen?
Jumalan Galluppi !!!!!!!!!
7
52
Vastaukset
- Anonyymi
Pölöpölöpölö.
Et ole vaivautunut ottamaan selvää, mistä tuossa vääristelemässäsi opissa on oikeasti kysymys. Johtuu myös huonosta suomenkielestäsi, ettet ymmärrä sanojen ja käsitteiden 'synti' ja 'syntisyys' eroa.
Etsi jostain Lutherin hartauskirja 'Mannaa Jumalan lapsille' ruotsinkielellä. Lue sitä, kunnes asia sinulle oikealla tavalla selviää.
Jos et tätä vaivaudu tekemään, voi sinut ymmärtää ainoastaan häiriköksi ja kristittyjen pilkkaajaksi.
Ei auta, vaikka kuinka vastaisimme sinulle, koska et ymmärrä sanojen eri vivahteita, mitä ne tarkoittavat.- Anonyymi
Linkki ei näytä toimivan, mutta kirja löytyy tuolla nimellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linkki ei näytä toimivan, mutta kirja löytyy tuolla nimellä.
Kirjan nimi on siis på svenska, M. Luther: 'Manna för Guds barn'.
Mitähän "sääntöjenvastaista" poistettavaa tässäkin nyt sitten oli? - Anonyymi
Onhan sitä uskovien noovumin kautta yritetty saaman uskovaiset tajuamaan että perkelen tuotu sanoma syö omena ja rikastuu olis ihan luvallista ja suotava että uskova tarvitsee Jumala ja Jeesus. Mutta olihan niillä paljon parempi olla Edenissä,
ennen omenan syömisestä ja synnin tekemisisen ja tarvitsihan ne Jumala ennen sitä myöskin ja Luther ei voi kumoa sen.
- Anonyymi
"Vanhurskautettu uskova on edelleen synneissä opetetaan seurakunnissa ja tämä merkitsee että uskova elää valheissa ja synneissä suuressa armossa joka tuuditetaan uskova väärän Rauhaan ilman synnintuntoa."
En ymmärrä mitä tarkoitat kirjoituksellasi? Sellainen, joka on vanhurskautettu on tuomiosta vapautettu ja synnit ovat pois pyyhityt. Jos tälläinen ihminen alkaa elämään synneissä, niin hän on langennut pois armosta. Jos sellaista tuuditetaan armoon, ilman katumusta, niin siitä seuraa kuollut usko.
Monet luottavat siihen, että heidät on kastettu, konfirmoitu ja nauttivat silloin tällöin ehtoollista, jos hänelle ei kuitenkaan tule koskaan murhe synnistä, niin ei voi tulla myöskään iloa autuudesta.- Anonyymi
Sinä kaiken aikaa, itse parannusta tekemättä, tarjoat väitettä, että kyseessä olisi tahallinen synnissä eläminen. Tätä ei tuo vanhurskautusoppi opeta. Ehdotin, että ensin tutstuisit, på svenska, tuon kirjan "Manna för Guds barn" kautta todelliseen luterilaiseen oppiin.
Näin sinä et tehnyt, vaan jatkoit heti valheessasi, vääristellen meille pyhää oppia.
Huonolla suomenkielelläsi et ymmärrä eroa sanoissa "vanhurskaus" ja "vanhurskautettu" "lahjavanhurskautettu".
Luther kirjoitti myös: "Harhaoppiseksi ei pidä sanoa ihmistä, joka vastoin tietoa oikeasta opista opettaa sitä vastaan, vaan siitä, JOKA TIETOISENA OIKEASTA OPISTA, OPETTAA SITÄ VASTAAN."
Sinä Savis tietoisesti vääristelet luterilaisen kirkon opin merkitystä. Sinussa itsessäsi on Saatana, joka ei näköjään poistu edes rukouksella eikä paastolla. Olet luovuttanut itsesi pahalle. Et voi vedota ruotsalaisuuteesi ja huonoon kielitaitoosi, vaan siinä tuntuu jopa olevan kaiken tämän motiivi hyökätä meitä suomalaisia kristittyjä vastaan. Maksaako Rkp (Sfp) sulle hyvinkin, että teet täällä kiusaa ja saatte makeat naurut loukattuanne meitä? Anonyymi kirjoitti:
Sinä kaiken aikaa, itse parannusta tekemättä, tarjoat väitettä, että kyseessä olisi tahallinen synnissä eläminen. Tätä ei tuo vanhurskautusoppi opeta. Ehdotin, että ensin tutstuisit, på svenska, tuon kirjan "Manna för Guds barn" kautta todelliseen luterilaiseen oppiin.
Näin sinä et tehnyt, vaan jatkoit heti valheessasi, vääristellen meille pyhää oppia.
Huonolla suomenkielelläsi et ymmärrä eroa sanoissa "vanhurskaus" ja "vanhurskautettu" "lahjavanhurskautettu".
Luther kirjoitti myös: "Harhaoppiseksi ei pidä sanoa ihmistä, joka vastoin tietoa oikeasta opista opettaa sitä vastaan, vaan siitä, JOKA TIETOISENA OIKEASTA OPISTA, OPETTAA SITÄ VASTAAN."
Sinä Savis tietoisesti vääristelet luterilaisen kirkon opin merkitystä. Sinussa itsessäsi on Saatana, joka ei näköjään poistu edes rukouksella eikä paastolla. Olet luovuttanut itsesi pahalle. Et voi vedota ruotsalaisuuteesi ja huonoon kielitaitoosi, vaan siinä tuntuu jopa olevan kaiken tämän motiivi hyökätä meitä suomalaisia kristittyjä vastaan. Maksaako Rkp (Sfp) sulle hyvinkin, että teet täällä kiusaa ja saatte makeat naurut loukattuanne meitä?Älä sekoita Luther tai Rkp tähän keskustelun jossa kirkko ylläpitää syntiä haureus ja vääryys kirkon suuressa armossa ja feikki-vanhurskaudessa jossa ei ole vanhurskauden hedelmiä näkyvissä eikä ole viime vuosisadalla ollutkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2766111Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss643138- 2002961
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232322- 731797
- 1451568
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1911513Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1621468Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1121428- 881343