Kotona asuvista vanhuksista

Anonyymi

Nyt kovasti puhutaan laitoksissa olevista vanhuksista ja heidän luona vierailuistaan tämän Koronan johdosta. On vanhus jolla on muistisairaus jonka luona omaiset käyvät pävittäin. Hänellä ei soittamiset onnistu eikä osaa vastata puhelimeen. Jätämmekö nyt käymättä hänen luonaan ettemme vie tautia hänelle.
Entä kun itsellä on kotona hoidettava muistisairas diabeetikko. Ei osaa huolehtia itse syömisistään eikä lääkkeiden otosta. Pitäisikö minun olla koko ajan kotona karanteenissa etten vaan tuo hänelle kaupoissa ja apteekissa käydessäni mitään tautia.
Kotihoito ei käy kummassakaan mainitsemmassani tapauksessa, vaan kaikki on omaisten huolehtimesen varassa. Voisivat nämä päättäjät puhua näistäkin kotona olevista ikäihmisistä eikä vaan laitoshoidossa olevista. Entä ne vanhukset joilla ei käy omaisia eikä hoitohenkilöitä??Millä välttää Korona?

5

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Anna olla! Tauti tarttuu, jos on tarttuakseen. Kuka ja miten se estetään, mitä ei näy?

      Kummallisia nämä puheet, kun ihmiset eivät tiedä, mitä haluavat. Vähän aikaa sitten puhuttiin, kun on liikaa vanhuksia ja nyt yhtäkkiä vanhuksia pitää varjella ”ennenaikaiselta” kuolemalta.

    • Anonyymi

      Suomessa ei saa vanhukset kuolla, jos sairaalahoidossa oleva iäkäs ja monisairas vanhus sattuu kuolemaan , niin siitäkin tehdään tutkinta ja viedään se ruho ruumiinavaukseen.

      • Anonyymi

        Niin katsos,kun se lisää valtakuntaan työtä ja tietoa menehtymissyistä.


    • Anonyymi

      No tietenkään vanhus ei sairastu Koronaan jos ei ketään ihmisiä näekään. Omaiset ja läheiset käykää kuten ennenkin, kunhan huolehditte hygieniaohjeiden mukaisesta käyttäytymisestä.
      Laitoshoidossa olevat ovat paljon suuremmassa tartuntavaarassa kuin yksinäiset.
      Varmaan ihan hyvä jos ystävät, naapurit ja tuttavat olisivat yhteyksissä yksinäiseen ja kysyä mahdollista avun tarvetta tai vointia nyt ja muuloinkin kuin Korona-aikaan.

    • Anonyymi

      Rikospoliisi on aloittanut Turussa laajamittaisen tutkinnan epäillen useampia hoitokoteja ja kaupunkia lain rikkomisesta liittyen vanhusten hoitoon. [Mikäli] haluat poliisin selvittävän asiaa, ota yhteyttä poliisiin suostumuksen antamiseksi sähköpostilla: [email protected] Jätä henkilötietosi sekä sähköpostiosoitteesi poliisin yhteydenottoa varten, poliisi kirjoittaa tiedotteessa. Kaupungin epäillään syyllistyneen järjestelmälliseen valvonnan laiminlyöntiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      2260
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1850
    3. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      74
      1631
    4. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      76
      1396
    5. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      26
      1224
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      77
      1201
    7. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      48
      1193
    8. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      41
      1083
    9. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      1081
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      47
      1058
    Aihe