Työpaikkoja suljetaan, kouluja suljetaan, kaikki ovat karanteenissa koronaviruksen takia jopa palkan menetyksen uhalla. Vaan palkatonta työkokeilupaikkaa ei suljettu. Sinne on työtön pakotettu menemään karenssin uhalla koronaepidemiankin aikana.
Työkokeilut eivät loppuneet koronan vuoksi.
20
63
Vastaukset
- Anonyymi
No, eikös sieltä tule paljon uusia työttömiä, joita voi alkaa vainoomaan ja vakoilemaan vanhojen sijasta?
- Anonyymi
Täh, esimerkiksi lomautettu, joka saa noin ekana anssia/peruspäivärahaa? Miten näiden kohdalla, muka muuten kuin lomautus pelkästään jatkuu joko sovitun, tai toistaiseksi.
Työhönhän lomautettu saa mennä minne haluaa, mutta töihin on palattava lomauttaneelle, kun kutsu käy. Ellei ole irtisanoutunut lomautuksen kestäessä. Nyt odotellaan kello 16 asti, että jotakin kerrotaan tarkempaa, siitä mitä tulee tapahtumaan. - Anonyymi
Pakko kuntoutus-leiri toiminta loppuu,, ja työkokeilukin kai loppuu ??
Kun ei saa enää oleilla ryhmissä ?
Ja nämä on ryhmä mielenterveysterapia, mitä typ kautta tehdään...
Mitenhän noi asemilla ja kauppakeskuksissa lorvivat pakolais turistit nyt tekee?? Kun ei saa edes enääedes vääräuskoisia lapsia kuulemma raiskata, ei tappaa ei viiltää, eikä huumeita kaupata oleilemalla ryhmissä kadunkulmissa, metroissa ja steissillä !!!- Anonyymi
Vuorotteluvapaasijaisuudet, palkkatuet, kuntouttavat jne. eivät siihen lopu.
- Anonyymi
EI MUUTEN LOPU.KÄSKETIIN MENNÄ TYÖKOKEILUUN.KOSKA EI OLE TULLUT,MITÄÄN OHJEISTUKSIA MITEN TOIMIA TYÖKOKEILUSSA.KELA EI TIEDÄ;TYKKÄRI EI TIEDÄ MYÖSKÄÄN MITEN TOIMIA;JOTEN EIVÄT OSAA OHJEISTAA KANSALAISIAAN.VALMIUSLAKI EI ILMEISESTI KOSKE HEITÄ.
- Anonyymi
Työkkärin info piti olla tällä viikolla. Tuli viesti että se peruttu. Kaikki yli 10 henkilön kokoontumiset on nyt kielletty koronaviruksen vuoksi.
- Anonyymi
Pääseehän sieltä pois kun yskit ja pärskit naama märkänä ja hoet että tää on pakko olla koronaa.
- Anonyymi
Miksi kaikkien työttömien pitäisi olla virkamiehiä tai avustajia?
Käsittääkseni työkokeilusopimukset tehdään kuukaudeksi kerrallaan. Kuinka työssäkäymisen kokeileminen yhden kuukauden ajan on noinkin myrkyllisen nesteen juomista?
Palkatonta se kokeilu saattaa olla, mutta saat siitä kuitenkin lähes 200 euron kulukorvauksen. En tiedä onko se verotonta, mutta veikkaisin sen olevan.
Jos minulla olisi mahdollisuus päästä töihin, saada kokemusta ja vielä korvausta siitä, olisin onnellinen, enkä narisisi jostakin hemmetin viruksesta. Ottaisin sen viruksenkin arvokkaana kokemuksena.- Anonyymi
Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?
Firmat tarvii orjia. Osinkoja tulee ilmaistyövoimalla mukavasti kun muuten homma ei toimi millään tavalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Firmat tarvii orjia. Osinkoja tulee ilmaistyövoimalla mukavasti kun muuten homma ei toimi millään tavalla.
Firmat voi olla orjia työttömille. Näin työttömät rikastuu.
Anonyymi kirjoitti:
Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?
Kukaan ei halua palkata pystymetsästä vuosia työttämänä ollutta heikuraa kovalle palkalle ilman jotain näyttöä työkyvystä. Kaverin kaljapalkkaa vasten tekemä CV on huono näyttö omasta osaamisesta ja työkyvystä ylipäätään.
Ja kuten tuli jo todettua, ei työ ole korvauksetonta vaikkei työnantajayritys siitä itse palkkaa maksakaan.- Anonyymi
Etpä tunnu tietävän asiasta mitään, taidat olla työnantaja kun tommoista roskaa suustasi päästelet. Olen ollut 5 kuukautta työttömänä ja työkokeiluun pakotettiin Te- toimistosta karenssin uhalla kolmeksi kuukaudeksi paikkaan joka ei edistä työllistymistäni milläänlailla. Kuukauden työkokeilusopimuksia ei ainakaan Kuopion Te-toimisto tee. Paikassa jossa olen on palkalliset jääneet kotiin koska taudin oireita on ollut. Ohjeiden mukaan pitäisi myös muun porukan olla karanteenissa ja paikka sulkea (on kierrätystavaratalo). Asiakkaat ovat lähes poikkeuksetta ikäihmisiä. Työkokeilijat, palkkatuella olevat ja Taivaan Isän suojeluksessa omasta mielestään oleva pomo pyörittää puljua. Tiedustelin Te- toimistosta että eikö kokeilua voisi keskeyttää koska osa porukasta on oireiden takia poissa töistä ja olemme saattaneet altistua, niin sain vastaukseksi että totta kai saat lähteä pois jos haluat, mutta siitä seuraa 3 kuukaudeksi työttömyysturvan menetys ja että Kelalle pitää toimittaa 3 päivän jälkeen lääkärin/hoitajan todistus sairaudesta. Ainoastaan jos toimipaikka suljetaan niin sitten se voi johtaa kokeilun lopettamiseen paikassa, mutta sitten etsitään joku toinen paikka. Samat ohjeet sai palkkatuella olijat toisen paikan etsintää lukuunottamatta. Kela ei ota asiaan mitään kantaa vaan perustelee asian sillä että se toimii Te-toimiston antamien lausuntojen mukaan.
- Anonyymi
Kuten ennen vanhaan on todettu: Työ vapauttaa!!!!!!
- Anonyymi
toki työttömän pitää mennä palkattomaan työkokeiluun, eihän muuten mika lintilällä ole varaa piilottaa 15 miljardia yritystuki-vakuutuskuoriin hyvänen aika sentään
- Anonyymi
Työkokeiluilla Te-toimisto ainoastaan siivoaa tilastoja. Ei ole palkattomat orjat katsos työttömiä ja taas näyttää tilastot hieman paremmilta.
- Anonyymi
Juuri niin. Tilastokikkailusta on koko ajan kyse työkokeiluissa ja osallistavassa sosiaaliturvassa (suomeksi: orjatyössä).
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.607859Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675941Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515333Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1102379Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41271Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61227Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401077Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052