Työkokeilut eivät loppuneet koronan vuoksi.

Anonyymi

Työpaikkoja suljetaan, kouluja suljetaan, kaikki ovat karanteenissa koronaviruksen takia jopa palkan menetyksen uhalla. Vaan palkatonta työkokeilupaikkaa ei suljettu. Sinne on työtön pakotettu menemään karenssin uhalla koronaepidemiankin aikana.

20

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, eikös sieltä tule paljon uusia työttömiä, joita voi alkaa vainoomaan ja vakoilemaan vanhojen sijasta?

    • Anonyymi

      Täh, esimerkiksi lomautettu, joka saa noin ekana anssia/peruspäivärahaa? Miten näiden kohdalla, muka muuten kuin lomautus pelkästään jatkuu joko sovitun, tai toistaiseksi.
      Työhönhän lomautettu saa mennä minne haluaa, mutta töihin on palattava lomauttaneelle, kun kutsu käy. Ellei ole irtisanoutunut lomautuksen kestäessä. Nyt odotellaan kello 16 asti, että jotakin kerrotaan tarkempaa, siitä mitä tulee tapahtumaan.

    • Anonyymi

      Pakko kuntoutus-leiri toiminta loppuu,, ja työkokeilukin kai loppuu ??
      Kun ei saa enää oleilla ryhmissä ?
      Ja nämä on ryhmä mielenterveysterapia, mitä typ kautta tehdään...

      Mitenhän noi asemilla ja kauppakeskuksissa lorvivat pakolais turistit nyt tekee?? Kun ei saa edes enääedes vääräuskoisia lapsia kuulemma raiskata, ei tappaa ei viiltää, eikä huumeita kaupata oleilemalla ryhmissä kadunkulmissa, metroissa ja steissillä !!!

      • Anonyymi

        Vuorotteluvapaasijaisuudet, palkkatuet, kuntouttavat jne. eivät siihen lopu.


      • Anonyymi

        EI MUUTEN LOPU.KÄSKETIIN MENNÄ TYÖKOKEILUUN.KOSKA EI OLE TULLUT,MITÄÄN OHJEISTUKSIA MITEN TOIMIA TYÖKOKEILUSSA.KELA EI TIEDÄ;TYKKÄRI EI TIEDÄ MYÖSKÄÄN MITEN TOIMIA;JOTEN EIVÄT OSAA OHJEISTAA KANSALAISIAAN.VALMIUSLAKI EI ILMEISESTI KOSKE HEITÄ.


    • Anonyymi

      Työkkärin info piti olla tällä viikolla. Tuli viesti että se peruttu. Kaikki yli 10 henkilön kokoontumiset on nyt kielletty koronaviruksen vuoksi.

    • Anonyymi

      Pääseehän sieltä pois kun yskit ja pärskit naama märkänä ja hoet että tää on pakko olla koronaa.

      • Anonyymi

        Miksi kaikkien työttömien pitäisi olla virkamiehiä tai avustajia?


    • Käsittääkseni työkokeilusopimukset tehdään kuukaudeksi kerrallaan. Kuinka työssäkäymisen kokeileminen yhden kuukauden ajan on noinkin myrkyllisen nesteen juomista?

      Palkatonta se kokeilu saattaa olla, mutta saat siitä kuitenkin lähes 200 euron kulukorvauksen. En tiedä onko se verotonta, mutta veikkaisin sen olevan.

      Jos minulla olisi mahdollisuus päästä töihin, saada kokemusta ja vielä korvausta siitä, olisin onnellinen, enkä narisisi jostakin hemmetin viruksesta. Ottaisin sen viruksenkin arvokkaana kokemuksena.

      • Anonyymi

        Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?

        Firmat tarvii orjia. Osinkoja tulee ilmaistyövoimalla mukavasti kun muuten homma ei toimi millään tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Firmat tarvii orjia. Osinkoja tulee ilmaistyövoimalla mukavasti kun muuten homma ei toimi millään tavalla.

        Firmat voi olla orjia työttömille. Näin työttömät rikastuu.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi työssäkäymistä pitäisi kokeilla? Miksi töitä pitäisi tehdä palkatta?

        Kukaan ei halua palkata pystymetsästä vuosia työttämänä ollutta heikuraa kovalle palkalle ilman jotain näyttöä työkyvystä. Kaverin kaljapalkkaa vasten tekemä CV on huono näyttö omasta osaamisesta ja työkyvystä ylipäätään.

        Ja kuten tuli jo todettua, ei työ ole korvauksetonta vaikkei työnantajayritys siitä itse palkkaa maksakaan.


      • Anonyymi

        Etpä tunnu tietävän asiasta mitään, taidat olla työnantaja kun tommoista roskaa suustasi päästelet. Olen ollut 5 kuukautta työttömänä ja työkokeiluun pakotettiin Te- toimistosta karenssin uhalla kolmeksi kuukaudeksi paikkaan joka ei edistä työllistymistäni milläänlailla. Kuukauden työkokeilusopimuksia ei ainakaan Kuopion Te-toimisto tee. Paikassa jossa olen on palkalliset jääneet kotiin koska taudin oireita on ollut. Ohjeiden mukaan pitäisi myös muun porukan olla karanteenissa ja paikka sulkea (on kierrätystavaratalo). Asiakkaat ovat lähes poikkeuksetta ikäihmisiä. Työkokeilijat, palkkatuella olevat ja Taivaan Isän suojeluksessa omasta mielestään oleva pomo pyörittää puljua. Tiedustelin Te- toimistosta että eikö kokeilua voisi keskeyttää koska osa porukasta on oireiden takia poissa töistä ja olemme saattaneet altistua, niin sain vastaukseksi että totta kai saat lähteä pois jos haluat, mutta siitä seuraa 3 kuukaudeksi työttömyysturvan menetys ja että Kelalle pitää toimittaa 3 päivän jälkeen lääkärin/hoitajan todistus sairaudesta. Ainoastaan jos toimipaikka suljetaan niin sitten se voi johtaa kokeilun lopettamiseen paikassa, mutta sitten etsitään joku toinen paikka. Samat ohjeet sai palkkatuella olijat toisen paikan etsintää lukuunottamatta. Kela ei ota asiaan mitään kantaa vaan perustelee asian sillä että se toimii Te-toimiston antamien lausuntojen mukaan.


    • Anonyymi

      Kuten ennen vanhaan on todettu: Työ vapauttaa!!!!!!

    • Anonyymi

      toki työttömän pitää mennä palkattomaan työkokeiluun, eihän muuten mika lintilällä ole varaa piilottaa 15 miljardia yritystuki-vakuutuskuoriin hyvänen aika sentään

    • Anonyymi

      Työkokeiluilla Te-toimisto ainoastaan siivoaa tilastoja. Ei ole palkattomat orjat katsos työttömiä ja taas näyttää tilastot hieman paremmilta.

      • Anonyymi

        Juuri niin. Tilastokikkailusta on koko ajan kyse työkokeiluissa ja osallistavassa sosiaaliturvassa (suomeksi: orjatyössä).


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3487
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2920
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1890
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      4
      1839
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1551
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1103
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1080
    Aihe