Koko lankalauantai menee sitten taas kassalla istuessa.. Helvetin pitkät jonot (kaupat kiinni edellisenä päivänä ja kahtena seuraavana) ja ihmiset ostaa ruokaa aivan saatanasti, kuin se loppuisi seuraavana päivänä maailmasta. Ja taas te rakkaat asiakkaani katsotte niitä tarjouksia väärin, valitatte mulle että "eikös tää kana pitänyt olla kaksi euroa halvempi??", maksatte viidenkympin ostokset kolikoilla ja haluatte ehdottomasti laskea ne itse (minä olisin nopeampi), tyrkytätte niitä etukortteja maksamisen JÄLKEEN, pakkaatte niin hitaasti kun vain voitte, ostatte kolme mäyräkoiraa ja laitatte ne KAIKKI hihnalle niin ettei se jaksa liikkua, punnitsette banaanit bataatteina ja ootte tietysti niin raskaiden vapaapäivienne uuvuttamia, ettette itse jaksa juosta punnitsemaan niitä (vaan laitatte mut), tuutte kauppaan parinsadan ostoksille minuuttia ennen kuin se menee kiinni, kohtelette mua kuin olisin robotti.. Että kiitti vaan vitusti ihanasta päivästä!
tänään.
vitutus
71196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koita tajuta, että kaikki eivät ole kassaneitejä. Kaikki eivät voi tietää, mikä työtäsi helpottaa. Jotkut röyhkeät erehtyvät jopa luulemaan, että kaupan henkilökunnalta voisi saada palveluakin. Toiset luulevat, että kassalla olevat Avaa kassi-kyltit, tirkistysaukot pöydässä, varasportit ja peilit tarkoittavat: Epäilemme asiakkaita varkaiksi, joten parempi olisi latoa ne kaikki mäyrikset hihnalle. Mummoilta on ehkä rahantaju iän myötä kadonnut, tai he haluavat päästä eroon hedelmäpelissä voitetuista kolikoista. Asioilla on kaksi puolta. Ehkä sinä olet niin jumittunut kassaneidin rooliisi ettet näe touhua asiakkaan kannalta. Stressiloman ja Diapamin paikka.
Et itse ole ehkä huomannut, mutta olet väärällä alalla. Asiakkaat huomaavat sen kyllä, mutta kohteliaiana eivät viitsi sanoa.
Sinunkaltaisiasi on nykyään jo liikaa, ehkä meidän asiakkaiden pitäisi alkaa käyttämään sitä palautelaatikkoa.
Sehän siinä just onkin että en todellakaan näytä sitä mitä ajattelen asiakkaista niille, vaan pidän kaiken sisällä, hymyilen, sanon kaikille hei, kiitos, olkaa/ole hyvä, ja monille näkemiin/moi, toivotan hyvää pääsiäistä tms.! Ja jos mummot tyrkyttää niitä kolikkoja, poimin sieltä hymyillen ne kaikista pienimmät, 5- ja kymmensenttiset että niiden kukkaro kevenisi, jos tuote on jäänyt punnitsematta niin minä sinne vaa'alle tarjoudun juoksemaan.. Että kyllä ne ihmiset mun kassalla ihan hyvää palvelua saa, en oo ikinä saanu negatiivista palautetta keneltäkään. Mutta pinnan alla kiehuu...
Luulet vain, mutta ihmiset osaavat lukea kehonkieltä ja pieniäkin muutoksia äänensävyssä. Joten vaihda alaa vain, ei asiakaspalvelu sovi sulle alkuunkaan.
Ymmärrän sinua täysin. Itse en ole kassalla,enkä ole saanut kassalla huonoa kohteluakaan.
Joskus olen huomannut, että kassalla olija on alakuloisella tuulella, mutta sehän on ihan normaalia. Asiakkaissakin on parantamisen varaa. Maksavat kiireisenä päivänä pienistä kolikoista jne...Kerran kun onohdin punnita hedelmät ja olisin mennyt ne itse punnitsemaan, myyjä sanoi että hän haluaa mennä, että pääsee pois kassalta vähäksi aikaaa.
Olen ihan alkuperäisen kirjoittajan kannalla. Jokaisella on oikeus olla vittuuntunut työhönsä aika ajoin (varmaan te narisijat olette joskus myös). Eikä sen kassaneidin homma ole punnita niitä banaaneja, sitä varten ne vaa´at ovat siellä hedelmäosastolla, että asiakkaat palvelevat itse itseänsä. Ehkä syytä siirtyä Lildin asiakkaaksi, jos ei punnitus onnistu. Samoin sentit voi viedä pankkiin, maksakaa kortilla ihmiset!
Juuri tuo että pinnan alla kiehuu kertoo siitä että olet väärällä alalla...