Massamälleistä vielä

Reilun viikon takainen kolarisuma johtui liikennekurin höltymisestä. Vaikeista oloista huolimatta perässä roikkujat aiheuttivat kolarit. Suurin osa autoista oli uusia tai uudehkoja työsuhdeautoja, joilla röyhkeä junttijuppikansa revitteli yleisellä tiellä kansaihmisistä ja liikennesäännöistä piittaamatta. Perässä roikkuminen on rikos ja siitä pitäisi rangaista entista kovemmin. Kortti ja auto vaan valtiolle. Se tehoaisi junttijuppeihin, jotka törkeällä käytöksellään murhasivat ja vammauttivat ihmisiä ja aiheuttivat kaikille autoilijoille ylimääräisiä lisäkustannuksia vakuutusmaksujen nousun vuoksi.
5413
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi !

Suuurin ose ei ollu työsuhdeautoja.

Isolla osalla ihmisiä on todellakin varaa ostaa 30 kEuron auto, ei tuo mitenkään ihmeellistä ole.

--

Äänestä

jokainen juntti ymmärtää, että jos on
- liukasta
- jos on huono näkyvyys
- jos on itse vain tavallinen kuljettajatasoinen
- jos on ruuhkaa, tai
- jos näistä useampi samaan aikaan, samassa paikassa, niin
- järkevät hiljentävät nopeuksia, kuten laki määrää ja
-jättävät edessä ajaviinsa vieläkin pidemmät turvavälit.

Nyt olisi onnettomuudet minimoitu.
(Lunttasin tän autokoulukirjasta)

Muistutan vielä, että se mekkala oli aamuliikenteessä ja että maalaiset ja lähikuntalaiset olivat taas tulossa kahdeksaa (8)pääväylää kohti Stadia.
Kouluun, työhön, tai muutoin vain pällistelemään.

Tilastot todistavat, että n. 280.000 immmmeistä tulee tänne joka aamu ja melkein sama määrää lähtee.
He sotkee meidän liikenteemme, maineemme ja lisäks vievät pysäköintipaikkamme.
Pitäis saada autoihin takaisin ne läänien kilvet. Osais vähän enemmän varoo viereistä ja edessä ajavaa maalaisserkkua.
Vaadin myös ns. tietulleja raskaimman mukaan, esim. maksuleima etu- ja takaikkunaan ja maksut verotoimiston kautta aikanaan, kun jätetään veroilmoitukset.

Merkit paljastaisivat myös ne, joita pitää varoa!

Inssiajotkin pitäisi JOKAISEN AJAA STADISSA, ETTÄ PALJASTUIS NE HARRASTAJAT JA HOUSUIHIN PÄÄSTÄJÄT.
Tavattuani ja keskusteltuani entisen autokouluopettajani kanss täst ja monesta muustaki asiasta, voin todeta, että tässä kohdin se Heinoki oli osittain samaa mieltä ainakin ajokokeen todellisesta testaavuuden varmistamisesta.
Hän on aikaisemmin ollu poliisissa, kouluttajana pitkään armeijassa (auto ym.)ja on HAOKK:sta valmistunut liikenneopeks.

Jotenkin must tuntuu, että ne opetusluvat sais olla kokonaa pois. Isillähähän on vaan se A tai joku peruskortti taskussaan. Onko itse ajan tasalla? Tuskinpa vaan.kaverit kertoo, ett iskä meni rimaa hipoen itse läpi teoriassa, mutta vasta toisella- neljännellä kerralla ja ett kakksovaiheessa autokouluu mennessä huomaa olevansa ihan pölkky, ku iskälä ei ollukkaa oikeeta tietoo. Kukas vastaa, jos opetuslupalainen tappaa ajamalla iskän ohjeen (lain) mukaan? ISKÄT!

Äänestä
  • Suurin syy löytyy Etelä-Suomen kuljettajien huonosta ajotaidosta. Helsinkiläinen on luonnollisesti huonoin näistä huonoista.

    Äänestä

  • Ei osaa ajaa kirjoitti:

    Suurin syy löytyy Etelä-Suomen kuljettajien huonosta ajotaidosta. Helsinkiläinen on luonnollisesti huonoin näistä huonoista.

    Eihän siinä kolari sumassa voinut olla hesalaisia ,nehän oli tulossa kaikki tänne.

    Äänestä

Että toisiinsa törmänneiden autojen jono pyyhkäistiin kasaan liukkaalla linkkuun menneellä rekan perävaunulla. Siitä kasasta se kuollut lentokenttäpääjohtajakin löytyi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miälli kirjoitti:

Reilun viikon takainen kolarisuma johtui liikennekurin höltymisestä. Vaikeista oloista huolimatta perässä roikkujat aiheuttivat kolarit. Suurin osa autoista oli uusia tai uudehkoja työsuhdeautoja, joilla röyhkeä junttijuppikansa revitteli yleisellä tiellä kansaihmisistä ja liikennesäännöistä piittaamatta. Perässä roikkuminen on rikos ja siitä pitäisi rangaista entista kovemmin. Kortti ja auto vaan valtiolle. Se tehoaisi junttijuppeihin, jotka törkeällä käytöksellään murhasivat ja vammauttivat ihmisiä ja aiheuttivat kaikille autoilijoille ylimääräisiä lisäkustannuksia vakuutusmaksujen nousun vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu