Kenkien pohjamateriaalit

Millainen on kestävin ja paras materiaali kenkien ulkopohjille?

Joskus on käytetty puuta tai nahkaa. Nahkapohjia käytetään nykyisinkin, mutta kestävyys ei ole paras mahdollinen. Kumia on käytetty ehkä 1800-luvulta lähtien ja nykyisin pohjamateriaalit ovat lähinnä jonkinlaista nopeasti kuluvaa kumi-muoviseosta.
6629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tähän ei kukaan ole vastannut!
Jokaisen kengän on tietenkin sovelluttava käyttötarkoitukseensa. Ei siis ole olemassa yhtä kenkää tai pohjamateriaalia, joka sopisi kaikkeen käyttöön.
Sisäkäyttöön, siis esimerkiksi tanssikengät, eivät ohuen nahkapohjansa vuoksi juurikaan sovi pohjia kuluttavaan ulkokäyttöön. Lisäksi nahkapohjat on ymmärrettävä uusia ennen kuin ne kuluvat puhki.
Toki saappaillakin VOI tanssia, mutta mutta se ei ole nautinnollista.

Äänestä
  • Nahkapohja on huomattavasti kestävämpi kuin kumipohja, mutta myös paljon ohuempi. Kumipohja puolestaan on paksu mutta kuluu nopeaan tahtiin.
    Sekä kumipohja että nahkapohja pitää silloin tällöin käydä vaihtamassa suutarilla, eikä kengän käyttöiän kannalta ole merkitystä kumpaa käyttää.

    Äänestä

Eiköhän se ole Suomen olosuhteisiin aika laadukas kumi materiaali, talvella voimakkaasti kuvioitu, kesäjalkineissa lievempi kuvio riittäisi.
Sisäkäytössä oleviin jalkineisiin nahka on oikein hyvä, ainakin naisten kengissä.

Äänestä
  • "Sisäkäytössä oleviin jalkineisiin nahka on oikein hyvä, ainakin naisten kengissä."

    Kumipohja jättää mustia viiruja toimiston lattiaan, eikä sovellu miesten kenkiin ollenkaan.
    Talvellakin on parempi käyttää nahkapohjaisia kenkiä, ja niiden päällä kalosseja ulkona kulkiessaan.

    Äänestä

Hyvä, että tuli tämä kalossihomma mukaan!
Oikeastaan ihme, ettei niitä käytetä enempää - voi olla, että niiden tarjonta on vähäisempää. Ei ole kalosseja itsellänikään.
On olemassa paljonkin tilanteita, joissa kalosseissa voisi käyttää ns. sisäkenkiä,
jotka esim. sateessa muuten kostuisivat. Naisethan vaihtavat usein sisäkenkiin teatteriin, ravintolaan tms. mennessään.

Äänestä
  • Kalossit pilaavat nahkapohjan hengittävyyden, ja niiden käyttö tulisi rajata vain liukkaille talvikeleille.

    Nahkapohjan läpikastumiseen toisaalta menee useita tunteja, ja ne kestävät vuosien ajan ihan huoletontakin ulkokäyttöä, myös sadekelejä ja pitkiä kävelymatkoja. Ahkerasti ja huolettomasti käytettynä joutuu ehkä 4 vuoden päästä viemään kengät suutariin, mutta se on pieni hinta siitä että kenkä ei ole tunkkainen. Kalosseilla ei kannata yrittää pitkittää kengänpohjan käyttöaikaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millainen on kestävin ja paras materiaali kenkien ulkopohjille?

Joskus on käytetty puuta tai nahkaa. Nahkapohjia käytetään nykyisinkin, mutta kestävyys ei ole paras mahdollinen. Kumia on käytetty ehkä 1800-luvulta lähtien ja nykyisin pohjamateriaalit ovat lähinnä jonkinlaista nopeasti kuluvaa kumi-muoviseosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu