Asustelen autiotuvassa turvallisesti ilmaiseksi

Saavuin rinkallinen kuivamuonaa mukanani Metsähallituksen autiotuvalle. Puuta näkyy olevan liiteri täynnä. Täällä pärjäilen muutaman viikon ilmaiseksi. Ei tarvitse jännittää tautitartuntaa.
29<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Prkl meinaa kylmä tulla, kun unohtui tulitikut ottaa mukaan.

Äänestä

Kävelin yöllä takaisin autolle lämmittelemään. Tänään käyn ostamassa tulitikkuja ja yritän uudemman kerran. Toivottavasti kukaan ei ehdi valloittamaan tupaa sillä välin. Se riski on aina olemassa.

Äänestä

Miten menee siellä nyt?

Äänestä
  • Ajelemassa juuri tulitikkuostoksille.

    Äänestä

Pirun yksinäistä. Tulen kohta takaisin,

Äänestä

Tulitikkuja ostamassa? Miksei lainaamassa..

Äänestä

Turhaa uskoa niin, orava tuo kuitenkin tuon viruksen sinulle.

Äänestä

Tarvitseko myös lamppuöljyä? Ei kai siellä autiotuvassa sähköä ole.

Äänestä

Muista vessapaperi? On puuceetä?

Äänestä

Patteriradio olisi hyvä olla mukana erämaassa.

Äänestä
  • Ilmatorjuntaohjuspatteri olisi myös syytä pakata reppuun varmuuden varaksi.
    Patteri kuin radion patteri.

    Äänestä

Onneksi R-kioski on lähellä niin voin käydä pullakahvilla. Nätti tyttö tiskin takana ;)

Äänestä

Perkele sinappi unohtui pakko lähteä hakemaan.

Äänestä
  • Makkaraa pitää olla monta pakettia mukana. Se on helppoa safkaa.

    Äänestä

Onko sulla viinaa mukana? Se lämmittää sisäisesti.

Äänestä

Alko vituttaan niin paljon, et päätin jatkaa lähimpään alkoon.

Äänestä
  • Viina kuuluu oleellisesti erämaaoloihin koska se virkistää kylmän keskellä.

    Äänestä

  • Erämaasta ei käydä alkossa. Ostat kaupasta hiivat ja sokerit ja haet ämpärillisen järvivettä sinne autiotupaas, sekoitat ainekset ja odotat viikon niin siinä on kilju valmiina.

    Äänestä

Onko tulta nyt? Paistuuko jo kyrsä?

Äänestä

Haloo, kuuntelen, over.

Äänestä

Onko aloittaja enää muonavahvuudessa?

Äänestä

Miten siellä autiotuvalla menee eli kerro tämän päivän kokemuksistasi?

Äänestä
  • Tupaa kohti taas ajelen. Tulitikut ostettu ja kaksi laatikollista kaljaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tupaa kohti taas ajelen. Tulitikut ostettu ja kaksi laatikollista kaljaa.

    Hyvä. Sitten ruuanlaittoon nuotiolla.

    Äänestä

Maaseudulla asutaan aina karanteenissa kun kauppaan ja apteekkiin on pitkät matkat.
Pankki löytyy naapuri pitäjästä melkein sadan kilometrin päästä.
Taivaan linnut, tuulet vaan seurana. Ei tiedetä koronasta mitään, ellei joku muuttolintu pudota taivaalta virusta päälleni.

Äänestä

40 c kuumetta ja rintaan koskee. Pakko lähteä lähimmän kylän baariin kaljalle.

Äänestä

Autiotuvalle ei pääse perille saakka autolla. Yleensä 2-5km patikointi pysäköintialueelta autiotupaan. Lisäksi niilä ei yleensä ole edes 3g kuuluvuutta kun sijaitsevat asumattomilla alueilla.
Siinä voi metsässä umpihangessa ostoskassien kans rämpiessä tulla mieleen että pitäiskö sittenkin palata kaupunkiin.

Äänestä
  • Auto jätetään parkkipaikalle.

    Äänestä

Hyvinkö sujuu elämä korvessa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saavuin rinkallinen kuivamuonaa mukanani Metsähallituksen autiotuvalle. Puuta näkyy olevan liiteri täynnä. Täällä pärjäilen muutaman viikon ilmaiseksi. Ei tarvitse jännittää tautitartuntaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu