Harmittaa ajella nastareilla,ei lunta tai jää kylillä

Kyllä harmittaa ajella nastarenkailla kylillä ei yhtään jäätä teillä. Hiekkaa valtavat määrät kaduilla vielä pölyämässä.

Kyllä nastattomat talvirenkaat olisi hyvä.

Vaihtohan on 10min homma ainakin meille joilla oma piha. Nostaa tunkilla ja nakuttelee entiset irti ja toiset tilalle.

Pitää hommata nastattomat ensi vuodeksi.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Etelässä ei ollut tänä talvena montaakaan päivää, jolloin nastoista oli mitään hyötyä. Kitkoilla pärjäsi ihan hyvin. Tervetuloa kerhoon ensi talvena!

Äänestä
  • Varsinkin p-savossa nyt . Samalla kumminkin sivutiet voi olla edelleen aivan luistinratoja ja sielläkin tarvetta ajella, mäkisiä maastoja lisäksi.

    Taajama ja kaikki päällystetyt tiet kuivia ja hakkautunut karkeaksi.

    Aloittaja

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varsinkin p-savossa nyt . Samalla kumminkin sivutiet voi olla edelleen aivan luistinratoja ja sielläkin tarvetta ajella, mäkisiä maastoja lisäksi.

    Taajama ja kaikki päällystetyt tiet kuivia ja hakkautunut karkeaksi.

    Aloittaja

    Näyttää vielä olevan eri merkeissä erilailla ulkonevia nastoja. Nykyiset on uudehkot renkaat joissa nastat on korkeammalla kuin uusissa nokian nastarenkaissa.

    Tuntuu olevan aivan puhtaalla jääpintaisella hiekkatiellä hyvä pito. Etuvetoisella ja peräkärry usein vielä perässä. Yleensä pitkälle kevääseen nämä hiekkatiet jäässä kun sulamisvedet jäätyy tielle.

    Ehkä jossakin kitkarenkaassa on kohtalainen jääpito, jos vielä laskee paineet matalaksi eikä ole matalaprofiilirengas.

    Kyllä nämä kylien päällystetyt tiet menee huonoon kuntoon ja urille nastarenkailla.

    Äänestä

Jep, mutta niinä kahtena pakkasaamuna tänä talvena, olen meinannut ajaa auton perään.

Äänestä
  • No aloitko epäröimään vai miksi päätit olla ajmatta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kyllä harmittaa ajella nastarenkailla kylillä ei yhtään jäätä teillä. Hiekkaa valtavat määrät kaduilla vielä pölyämässä.

Kyllä nastattomat talvirenkaat olisi hyvä.

Vaihtohan on 10min homma ainakin meille joilla oma piha. Nostaa tunkilla ja nakuttelee entiset irti ja toiset tilalle.

Pitää hommata nastattomat ensi vuodeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu