Oletteko samaa mieltä että tämä koronapaniikki on typerintä erittäin pitkään aikaan

Samalla huomataan miten helposti hallitus alkaa harrastaa väkivaltaa kansaa kohtaan!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Paniikki on aina typerää, vaikka mikä tilanne olisi päällä. Terve varovaisuus ja vahinkojen minimointi ennakoimalla ei.

Äänestä

Ja mistäs "väkivallasta" on kyse?

Äänestä

Ja Jumala sanoi, olkaa onnellisia että näiden päivien aikaa on vähennetty.
Ja Jumala sanoi myöskin, että toivokaa ettei tämä tule talvella (Suomen nyt talvi).

Äänestä

Olen aivan samaa mieltä. "Asiantuntijat" huutaa vuorotellen nyt kilpaa, että kuka on oikeassa ja kuinka paljon porukkaa tämä flunssa pistää lakoon.

HEIKOT KARSITAAN. Se on luonnon laki.

Äänestä
  • Senkaltaiset lähtee keiden sielunsopimus on jo tullut tehdyksi.

    Äänestä

Ihmisyhteisömme hyväksyy jäsentensä kuoleman. Ihmisiä kuolee. Liikenteessä kuolee paljon ihmisiä. Ihan helppoa olisi saada liikennekuolemat nollaan: maksiminopeus 50 km/h ja taajamissa 25 km/h. Ei olisi enää paljoa kuolemia. Mutta eihän näin voida tehdä, koska sitä ja tätä, kyllä te tiedätte. Paljon on kuitenkin liikenteessä määräyksiä, joilla tuhoja ihmisille pyritään vähentämään.

joka ikisen liikenteessä kuolleen ja vammautuneen ihmisen me hyväksymme yhteisestä sopimuksesta. Meille kaikille on ok, että jonkun lapsi, jonkun kaunis tyttöystävä tai vaikka kokonainen bussilastillinen nuoria ihmisiä kuolee kerralla. Me olemme yhdessä sen hyväksyneet tämän elämäntapamme hinnaksi. Hyväksymme myös monet taudit, hyväksymme nälkäkuolemat jne.

Ihmisiä loukkaantuu ja sairastuu ja olemme kehittäneet terveyden- ja sairaudenhoitojärjetelmän, joka pitää meistä huolta, hoitaa ja parantaa, jos pystyy. Järjestelmä toimii yhteisesti sopimiemme sääntöjen mukaisesti. Raha tietenkin ratkaisee paljon, kun esimerkiksi vakavasti sairaalle lapselle ei osteta ulkomailta miljoonien arvoista lääkettä. Hoidossa myös priorisoidaan joka ikinen päivä, kuka laitetaan teho-osastolle ja kuka ei. Tai jossain hoitolaitoksessa annetaan vanhusten kuolla, koska sairaalahoito ei parantaisi heidän elämänlaatuaan. Kaikki tapahtuu meidän yhteisten stantardien mukaisesti.

Miksi korona pisti koko maapallon sekaisin? Koska se ei suostunut sopeutumaan meidän luomaan järjestelmäämme. Siitä tuli asia, jota ei voi hallita edes meidän huippulaadukas yhteiskuntamme. Outo tuntematon tappava virus, joka leviää helposti. Vaikka me pystymme hyväksymään helpostikin tautiin kuolleiden ja kuolevien määrän kokonaisuutena, niin sairastuneet ja kuolemat tulevat sellaisena ryppäänä, jota ei vain pystytä hoitamaan. Se on se osuus, joka järkyttää maita. Paitsi ruotsalaisia. Hannu-hanhet, pahukset.

Korona näyttää meille, että järjestelmämme ei toimi kaikissa tilanteissa. Se on heikko. Olemme oikeasti avuttomia pienen viruksen kanssa. Korona läimäyttää märän rätin suoraan naamalle ja suistaa maailmantalouden syöksykierteeseen siinä sivussa.

Ovatko sitten Suomen tai muiden maiden valtaapitävät tehneet oikeita ratkaisuja, niin sen voi sanoa vasta myöhemmin. Nyt tehdään mitä tehdään. Jos aloittaja viittaa väkivallalla liikkumismääräyksiin, niin ei sekin määrätään, yllätys yllätys, ihan meidän kaikkien hyväksymien sääntöjen mukaisesti. Ihan turhaa läpätystä tämä, mutta kirjoittelinpa nyt vaan.

Äänestä
  • Ihmisten voi olla vaikea hyväksyä, että luonnolla on tapana parantaa itsensä. Juuri nyt luonnolla on yksi iso virus ja se on ihminen.

    Eihän se kivalta kenestäkään tunnu kun alkaa läheistä riskiryhmäläistä lähtemaan. Mut luonnon silmissä ollaan jokainen samanarvoisia. Eli aika vähäisen, jos senkään. Luonto poistaa aina haitallisimmat, vaikka kuin yritettäisi järkeillä asiaa toisin... :)

    Äänestä

Paniikista ei ole koskaan mitään hyötyä missään, kenellekkään. Ihmisistä tulee täysin pässejä paniikissa ja järki loittonee. Huolen ymmärrän, mutta senkin voi kantaa järkevästi ajatellen, tilannetta seuraten ja tilanteen mukaan toimien.

Pelkokin on ymmärrettävä tunne, mutta kuluttava. Äkkiä myös sumentaa järjen jos pelko riistäytyy vauhkoontumiseksi.

Äänestä

WHO:n voisi hyvin luokitella juutalaiseksi terroristijärjestöksi, joka on nyt trollaamalla propagandaansa saanut useat hallitukset (jopa oikeiden miesten hallitukset, eikä eikä vaan tällaiset suomalaiset vaikutuksille alttiit "pilluhallitukset") eri puolilla maailmaa julistamaan poikkeustiloja, ja siten tuhoamaan koko maailman talousjärjestelmän.

Jos joku kuvittelee, että tästä vielä palataan normaalitilaan, niin erehtyy raskaasti. Poikkeustilaa jatketaan koronan toisen ja kolmannen ja neljännen aallon ja milloin minkäkin tekosyyn varjolla, ja poikkeuslakien jälkeen voimaan astuvat Mooseksen lait ja vallan ottaa juutalainen maailmanhallitus.

Äänestä
  • No ekassa aallossa riittävän moni saa varmaan immuniteetin niin voi palata normaaliin kyllä, kun ei liian moni sairastu sitten enää yhtä aikaa enää uusissa aalloissa.

    Äänestä

Minulla on tyttöystävä, koronaa ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Samalla huomataan miten helposti hallitus alkaa harrastaa väkivaltaa kansaa kohtaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu