Elina Lepomäki - yrityspummien puolestapuhuja

Elina Lepomäki: "Valtion korvattava kaikki tappiot ravintoloille"
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kokoomus paljastaa todellisen karvansa. Pitäkääpä mielessä sitten jos ja kun tilanne rauhoittuu ja nämä syylät pääsivät aukaisemaan juottokaukalonsa.

Äänestä
  • Lepomäki on todellinen äärisosialisti, ellei jopa kommunisti

    Äänestä

Tuo on työllisyyskysymys. Jos kustannuksia ei korvata niin aika moni ravintola menee konkurssiin. Työntekijät jäävät työttömiksi ja se maksaa valtiolle ison määrän rahaa.

Konkkaan menneiden suomalaisten ravintoloiden tilalle on odotettavissa etnisiä ravintoloita, kun niissä on usein ilmaisia työntekijöitä lue orjia mikä tekee niistä kilpailukykyisiä. Ne eivät työllistä ravintola-alalta työttömiksi jääneitä suomalaisia.

Loppupeleissä on siis vaihtoehtona käyttää se raha joko ravintoloiden tukemiseen tai sitten ravintola-alalta työttömäksi jäävien työttömyyskorvauksiin ja uudelleenkouluttamiseen jollekin muulle alalle. Minä suosisin sitä vaihtoehtoa joka säästää työpaikkoja.

Äänestä

Eikö Kokoomus hyväksy enää "markkinoiden dynaamisuutta"? Siihen kuuluu myös odottamattomat kriisit. Siinähän markkinoilta putsataan pois sellaiset jotka eivät osaa hoitaa talouttaan johon kuuluu myös puskurit pahan päivän varalle.

Johtopäätös: Kokoomus on yrityspummien puolue.

Äänestä

Outoa että kauankin tominnassa olleet ravintolat ja kahvilat kädestä suuhun ainakin omien sanojensa mukaan eikä mitään ole jäänyt sivuun liiketoiminnasta vai onko rahat roudattu turvaan verottajalta veroparatiiseihin.

Äänestä

Surkeita yrityksiä kun ei ole parin kuukauden rahastopuskuria.

Äänestä
  • Pienyrittäjällä harvemmin on puskuria. Siksi pienet yritykset menevät konkurssiin kun tulee tälläisiä tilanteita.

    Juuri nyt on 158000 eli sataviisikymmentäkahdeksan tuhatta suomalaista YT-neuvotteluissa siksi, että taloudelliset edellytykset palkan maksamiselle loppuivat kuin seinään.

    https://www.verkkouutiset.fi/yt-neuvotteluiden-piirissa-jo-158-000-henkiloa/

    Työttömien määrä Suomessa oli helmikuussa 2020 noin 187000. Odotettavissa on siis työttömien määrän kaksinkertaistuminen. Jos ennen oli jokaista avointa todellista työpaikkaa (ei siis puhelinmyyntiä eiikä muita provikkajuttuja) kohti kymmenen työtöntä niin hetken kuluttua heitä olisi 20 kpl per avoin työpaikka, mikäli siis avoimien työpaikkojen määrä ei samalla olisi romahtanut.

    Arvatenkin työnhakijoiden määrä avointa työpaikkaa kohti kasvaa noin nelinkertaiseksi.

    Noissa luvuissa kannattaakin sitten jo hieman miettiä miten estettäisiin yrityksiä kaatumasta.

    Äänestä

Työttömillekkin annetaan mielivaltaisesti 3 kuukauden karensseja tuosta vaan.

Äänestä

Mikä se sellainen yrittäjä on joka ei kykene hyvinä kausina luomaan omaa puskurirahastoa?

Äänestä

Vassarit vihaavat yksityisyrittäjiä. Kiljuvat että yrittäjän on vastattava itse kaikesta ja samaan hengenvetoon vaativat itselleen kansalaispalkkaa loisimisesta.

Vassaria moraalittomampaa nilviäistä ei olekaan.

Äänestä

Ei kai kriisin hetkellä ole tarpeen rahoittaa ravintola yrittäjiä. Onko huoltovarmuuden ylläpidon edellytys että on toimivia juottoloita ja karaoke baareja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Elina Lepomäki: "Valtion korvattava kaikki tappiot ravintoloille"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu