Miksi ette käytä hameita

Anonyymi

Housut on mielestäni naisella todella rumat.
Ja miksi yleensäkin täytyy pukea ylleensä miesten vaatteet ellei ole transu?
Suomessa muutenkin nainenkin miesten ohella pukeutuu varsin huonosti.
Housut on tästä yksi esimerkki.

11

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lattapeppuisen naisen tulee käyttää hameita, koska sillä voi hieman peitellä takamuksen virheitä. Pyöreäpeppuiselle sopii myös housut mainiosti.

      • Anonyymi

        Muistelen mummoni kertomaa ihanaa vanhaa romattista aikaa ja myöhemmin monenlaista aikaa . Siitäkin mummon nuoruusmuodistakin voisi ammentaa uutta.

        Isoäitini vietti nuoruuttaan vuosisadan vaihteessa 1800-1900. Maaseutukylässä oli paljon nuoria ja monenlaiset piiritanssit ja keinut tasakalliolla. Myös uusi silta oli mieluinen tanssipaikkana. Romattiset vanhat kotimaiset elokuvat kuvastavatkin juuri tuota aikakautta. Niistä sitten tuottajat 40-50 vuotta myöhemmin väsäsivät elokuvia.
        Nämä hoikat modernit siskokset käyttivät kesällä niitä ihania päivänvarjoja , joita tauluissa ovat maalaritkin tuoneet tyttösten käsiin. Mummollani ja siskoillaan oli pitkät kukkakretonkihameet ja lieneekö maidolla tärkätyt alushameet lisäksi , että leveys oli viehkeää. Olivat käsistään taidokkaita ja valmistivat vaatteitaan itse. Ehkäpä Amerikan lähisukulaiset lähettivät mallikirjeitään, en tiedä.

        Milloinkahan -60-luvun nuorista maaseudulla saisimme nähdä todenperäisiä elokuvia enemmän? Yleensä niissä kuvastuu jo asiaankuulumaton rivous ja juoppous, mitä tuottajat tietysti jo kaupungeissa kokivat itse. Lavatansseissamme ei näkynyt alkoholikäyttäytymistä muulla tavalla, kuin jos poliisi kävelytti humalaisen ulos. Se oli asianomaiselle suuren raittiin joukon keskellä julkinen häpeä. Mitä muotiin tulee, niin -50-luvun tärkätyt leveät alushameet alkoivat jäädä, mutta romanttiset leningit kuitenkin kukoistivat naisilla. Kuten rippikuvien pliseerihameetkin. Vähitellen muoti muuttui suoremmaksi ja lyhyemmäksi. Seuraavalla vuosikymmenellä sitten ne housut valtasivat naisten muotia, mutta yleensä vielä sisätöissä naiset käyttivät pitkään hameita.


        Muoti on aina kuvastanut aikakauttaan - rauhaa ja iloa tai stressin tuomaa kovuutta.
        Isot mullistukset ovat tuoneet mukanaan usein myös uuden muodin. Housumuoti naisille luotiin radikaalisuudessa -60-70-lukujen vaiheessa. Vielä jonkin aikaa käytettiin hameita ja leveitä juhlahousuja, mutta pian nekin jäivät. Nyt viimeisen 20 vuoden muoti on kuvastanut stressiajan kovuutta, mitä työelämä ja avioerot ovat mieliin vaikuttaneet.

        Tällä hetkellä on uudenlaisella muotiluovuudella ISO TILAUS. Kovuus ja kylmyys on toivottavasti taakse jäänyttä - sitä on jo tarpeeksi kuvastanut kauan vallalla ollut metallinkin hehku vaatteissa sekä musta väri.
        Uskon , että maamme idearikkaus alkaa muodissa kukoistaa pian uudella tavalla. Yksistään pellavanviljely voisi palata uuteen kukoistukseen maassamme . Vaikka se on kallista, niin ei ole kuitenkaan kertakäyttöistä. Nähtäväksi jää, kuka alkaa vaurastua maassamme panostamalla esim. viskoosiin ja keksimällä lisää materiaaleja kankaisiin . Villaakin olisi mahdollisuus tuottaa maassamme omaan tarpeeseen. Kaikkeen tällaiseen toivoisi nyt nuorille uutta koulutuspanostusta ja mahdollisuutta yrittäjyyteen.


    • Anonyymi

      Miehet voivat sitten käyttää hametta, koska naiset käyttävät yhä enemmän miesten vaatteita.

      • Anonyymi

        Poikatyttöjä on jonkin verran ilmaantunut
        viime aikoina katukuvaan. Ihan jees heille
        mutta itse pysyn ihan vain heteromiehenä,
        toki tietynlainen pukeutuminen naisilla,
        varsinkin hoikilla nasilla saa hormonit hyrrää-
        mään minulla. Hame oli naisilla normipukeutumista
        vielä 1920-, 30-, 40-, 50- ja 60-luvulla. Nykynuoret
        naiset haluavat rikkoa normeja. Unisex muoti
        on suosittua nykyään, ei nähdä että on erikseen
        miesten taikka naisten rooleja, nainenkin voi olla
        ''äijä'' siinä kuin Lemmy Kilmister, Ozzy Osbourne
        taikka James Hetfield.


    • Anonyymi

      Molemmilemmat sukupuolet ovat historiaan saatossa käyttäneet mekkomaisia asuja.

      • Anonyymi

        Hame tai mekko olisi miehelle järkevämpi varsinkin kesäaikaan. Kassit eivät hautuisi housuissa.


      • Anonyymi

        Aikuiset miehet käyttivät valkoisia sukkahousuja vielä
        1700-luvulla, jopa Ruotsin kuninkaahovissa
        saakka. Ruotsi-Suomen aikakauden viimeinen kuningas
        oli Kustaa IV Aadolf (ruots. Gustav IV Adolf ; s. 1778 -
        k. 1837), vallassa vuosina 1792-1809.

        Ruotsi-Suomen valtakausi päättyi 17.9.1809, kun
        Suomi ajautui osaksi Venäjän keisarikuntaa, ja oli
        osa Venäjän keisarikuntaa 6.12.1917 saakka.


    • Anonyymi

      Pepun voi kylläkin peittää tarpeeksi pitkällä paidalla. Itse näytän tätitantalta hameen kanssa, sen takia en niistä oikein tykkää.

    • Anonyymi

      Karvaiset tissittömät poikatytöt minkäs voivat helvetti

    • Anonyymi

      Yleensä on liian kylmä käyttää hameita/ mekkoja tai sitten kaikki muu tekeminen vaikeutuu esim. Pitää miettiä miten istuu ja miten kumartuu :)

    • Hame tai housut tai mekko, miten vaan. Tai vaikka joku tunika ja trikoot/legginsit. Tai tunika ja housut tai tunika ja hame. Mulle käy kaikki, tosin nykyisin hameista tykkään enemmän kietaisumallisista ja sellaisista, joissa on kiristysnauha vyötäröllä. Monesti viileellä säällä (syksy, talvi, aikainen kevät) meen ulos kuitenkin ulkoiluhousut/tuulihousut jalassa, ainakin jos käyn esim.vaan kahvilla jossain tai kirjastossa tai ruokaostoksilla tai jos meen ulos lenkkeilemään, esim.metsään.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      190
      2708
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2417
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      101
      1007
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      834
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      786
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe