Miksi ette käytä hameita

Anonyymi

Housut on mielestäni naisella todella rumat.
Ja miksi yleensäkin täytyy pukea ylleensä miesten vaatteet ellei ole transu?
Suomessa muutenkin nainenkin miesten ohella pukeutuu varsin huonosti.
Housut on tästä yksi esimerkki.

11

290

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lattapeppuisen naisen tulee käyttää hameita, koska sillä voi hieman peitellä takamuksen virheitä. Pyöreäpeppuiselle sopii myös housut mainiosti.

      • Anonyymi

        Muistelen mummoni kertomaa ihanaa vanhaa romattista aikaa ja myöhemmin monenlaista aikaa . Siitäkin mummon nuoruusmuodistakin voisi ammentaa uutta.

        Isoäitini vietti nuoruuttaan vuosisadan vaihteessa 1800-1900. Maaseutukylässä oli paljon nuoria ja monenlaiset piiritanssit ja keinut tasakalliolla. Myös uusi silta oli mieluinen tanssipaikkana. Romattiset vanhat kotimaiset elokuvat kuvastavatkin juuri tuota aikakautta. Niistä sitten tuottajat 40-50 vuotta myöhemmin väsäsivät elokuvia.
        Nämä hoikat modernit siskokset käyttivät kesällä niitä ihania päivänvarjoja , joita tauluissa ovat maalaritkin tuoneet tyttösten käsiin. Mummollani ja siskoillaan oli pitkät kukkakretonkihameet ja lieneekö maidolla tärkätyt alushameet lisäksi , että leveys oli viehkeää. Olivat käsistään taidokkaita ja valmistivat vaatteitaan itse. Ehkäpä Amerikan lähisukulaiset lähettivät mallikirjeitään, en tiedä.

        Milloinkahan -60-luvun nuorista maaseudulla saisimme nähdä todenperäisiä elokuvia enemmän? Yleensä niissä kuvastuu jo asiaankuulumaton rivous ja juoppous, mitä tuottajat tietysti jo kaupungeissa kokivat itse. Lavatansseissamme ei näkynyt alkoholikäyttäytymistä muulla tavalla, kuin jos poliisi kävelytti humalaisen ulos. Se oli asianomaiselle suuren raittiin joukon keskellä julkinen häpeä. Mitä muotiin tulee, niin -50-luvun tärkätyt leveät alushameet alkoivat jäädä, mutta romanttiset leningit kuitenkin kukoistivat naisilla. Kuten rippikuvien pliseerihameetkin. Vähitellen muoti muuttui suoremmaksi ja lyhyemmäksi. Seuraavalla vuosikymmenellä sitten ne housut valtasivat naisten muotia, mutta yleensä vielä sisätöissä naiset käyttivät pitkään hameita.


        Muoti on aina kuvastanut aikakauttaan - rauhaa ja iloa tai stressin tuomaa kovuutta.
        Isot mullistukset ovat tuoneet mukanaan usein myös uuden muodin. Housumuoti naisille luotiin radikaalisuudessa -60-70-lukujen vaiheessa. Vielä jonkin aikaa käytettiin hameita ja leveitä juhlahousuja, mutta pian nekin jäivät. Nyt viimeisen 20 vuoden muoti on kuvastanut stressiajan kovuutta, mitä työelämä ja avioerot ovat mieliin vaikuttaneet.

        Tällä hetkellä on uudenlaisella muotiluovuudella ISO TILAUS. Kovuus ja kylmyys on toivottavasti taakse jäänyttä - sitä on jo tarpeeksi kuvastanut kauan vallalla ollut metallinkin hehku vaatteissa sekä musta väri.
        Uskon , että maamme idearikkaus alkaa muodissa kukoistaa pian uudella tavalla. Yksistään pellavanviljely voisi palata uuteen kukoistukseen maassamme . Vaikka se on kallista, niin ei ole kuitenkaan kertakäyttöistä. Nähtäväksi jää, kuka alkaa vaurastua maassamme panostamalla esim. viskoosiin ja keksimällä lisää materiaaleja kankaisiin . Villaakin olisi mahdollisuus tuottaa maassamme omaan tarpeeseen. Kaikkeen tällaiseen toivoisi nyt nuorille uutta koulutuspanostusta ja mahdollisuutta yrittäjyyteen.


    • Anonyymi

      Miehet voivat sitten käyttää hametta, koska naiset käyttävät yhä enemmän miesten vaatteita.

      • Anonyymi

        Poikatyttöjä on jonkin verran ilmaantunut
        viime aikoina katukuvaan. Ihan jees heille
        mutta itse pysyn ihan vain heteromiehenä,
        toki tietynlainen pukeutuminen naisilla,
        varsinkin hoikilla nasilla saa hormonit hyrrää-
        mään minulla. Hame oli naisilla normipukeutumista
        vielä 1920-, 30-, 40-, 50- ja 60-luvulla. Nykynuoret
        naiset haluavat rikkoa normeja. Unisex muoti
        on suosittua nykyään, ei nähdä että on erikseen
        miesten taikka naisten rooleja, nainenkin voi olla
        ''äijä'' siinä kuin Lemmy Kilmister, Ozzy Osbourne
        taikka James Hetfield.


    • Anonyymi

      Molemmilemmat sukupuolet ovat historiaan saatossa käyttäneet mekkomaisia asuja.

      • Anonyymi

        Hame tai mekko olisi miehelle järkevämpi varsinkin kesäaikaan. Kassit eivät hautuisi housuissa.


      • Anonyymi

        Aikuiset miehet käyttivät valkoisia sukkahousuja vielä
        1700-luvulla, jopa Ruotsin kuninkaahovissa
        saakka. Ruotsi-Suomen aikakauden viimeinen kuningas
        oli Kustaa IV Aadolf (ruots. Gustav IV Adolf ; s. 1778 -
        k. 1837), vallassa vuosina 1792-1809.

        Ruotsi-Suomen valtakausi päättyi 17.9.1809, kun
        Suomi ajautui osaksi Venäjän keisarikuntaa, ja oli
        osa Venäjän keisarikuntaa 6.12.1917 saakka.


    • Anonyymi

      Pepun voi kylläkin peittää tarpeeksi pitkällä paidalla. Itse näytän tätitantalta hameen kanssa, sen takia en niistä oikein tykkää.

    • Anonyymi

      Karvaiset tissittömät poikatytöt minkäs voivat helvetti

    • Anonyymi

      Yleensä on liian kylmä käyttää hameita/ mekkoja tai sitten kaikki muu tekeminen vaikeutuu esim. Pitää miettiä miten istuu ja miten kumartuu :)

    • Hame tai housut tai mekko, miten vaan. Tai vaikka joku tunika ja trikoot/legginsit. Tai tunika ja housut tai tunika ja hame. Mulle käy kaikki, tosin nykyisin hameista tykkään enemmän kietaisumallisista ja sellaisista, joissa on kiristysnauha vyötäröllä. Monesti viileellä säällä (syksy, talvi, aikainen kevät) meen ulos kuitenkin ulkoiluhousut/tuulihousut jalassa, ainakin jos käyn esim.vaan kahvilla jossain tai kirjastossa tai ruokaostoksilla tai jos meen ulos lenkkeilemään, esim.metsään.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe