Minua kiinnostaa kuinka nuo 300-400km kaukosuhteet toimii jos näkee kerran 2kk jos sitäkään? mutta tekstataan ja puhutaan lähes päivittäin ja koneella "nähdään"
Kertokaa mielipiteitä
Kertokaa mielipiteitä
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Meillä oli välimatkaa aluksi tuo 300km, mutta nähtiin kyllä useammin kuin kerran 2kk! Sitten välimatka pieneni alle 200km ja ensi kuussa muutetaankin yhteen :) vuosi on silloin kaukosuhdetta takana. Nyt ollaan jo kihloissa ja elämä hymyilee! Joten kyllä ne toimimaan saa, jos vain haluaa. Tosin tuo harva tapaaminen on kyllä rasittavaa...en tiedä miten tämä olisi kestänyt/kehittynyt, jos oltaisiin tavattu vain kerran 2kk.
SE toimii n. 2-3 kk sitt alkaa kaikki ongelmat!! mulla on kerran ollu kauko suhde väli matka oli 500km!!! ja nähtiin kuitenki melkeen joka vkl:ppu mutta se oli täyttä helvettiä parin kk päästä!! mun neivo on et ei tod. kannata !!! itteäään vaa satuttaaa helvetisti siinä!!!!
Äläs sinä yleistä. Minulla on vaan hyvä kokemus kaukosuhteestani. Todella hyvin on toiminut! Ennen oli välimatkaa semmoiset reilut 600km, nähtiin koko kesäloma ja sitten parin kuukauden välein. Aluksi vaikkei vielä seurusteltukaan, pidettiin päivittäin yhteyttä. Sitten aloimme seurustella ja nyt olaan yhdessä oltu melkein 11kk, eikä loppua näy! Nyt poikakaverini on n. 100km päässä armeijassa ja nähdään aina kun Hänelä on lomat. Meillä menee tosi hyvin.
Jotenka vaikka Sinun suhteesi ei toiminut, ei se tarkoita etteikö muiden suhteet voisi toimia! Niin.
rakastaa
Toimii jos on todellista rakkautta eikä mitään ihastusta jos on luottamusta ja suhde vakaalla pohjalla.
ns.300-400km suhde ei edes ole "kaukosuhde"koska autolla/bussilla pääsee kun tulee todella ikävä, toista on kun toinen on 2000-3000km päässä sinne ei noin vain lähdetä kuten minulla, mutta suhde on kestänyt hyvin yli vuoden ja tämän vuoden lopulla vihdoinkin asumme saman katon alla.
että se toimisi niinkuin mainitsit otsikoissa. Tuo on täyttä totta ja minäkin tiedän kokemuksesta.
toimii ne jos haluaa niiden toimivan... mutta minulla se loppui lyhyeen.kaippan läheisyyttä,eikä sitä noista kaukosuhteista todellakaan saa... mutta ne yhdessä olot muistan ikuisesti:ja tulen aina rakastamaan tuota "poikaa"...
ensin ajattelee että kyllä selviää kun välittää niin paljon. sitten alkaa se tuska, kun ei voi pitää rakastaan kädestä,ei voi hukkua hellään suudelmaan,herätä lämpimästä kainalosta aamulla.. alkaa masennus. katselee kavereiden olevan onnellisia poikaystäviensä kanssa, kukaan ei ymmärrä. soitellaan rakkaan kanssa mutta tajuaa ettei kumpikaan ole onnellinen tilanteessa. kumpikaan ei edes kohta enää muista tunnetta mitä koki kun vietti aikaa yhdessä. yksi puhelin soitto ja kaikki kaatuu. kumpikaan ei jaksa enää. ja se tuntuu paljon pahemmalta kuin että olisi suoraan vaan ollut aloittamatta mitään kaukosuhdetta. ne eivät toimi. ellei joku tosiaan pysty olemaan erossa rakkaastaan. en tosin tiedä onko se silloin enää rakkautta. tylyä mutta totta
Kyllä toimii. Kun aloin seurustella, mieheni asui n 500 km päässä. Tapasimme suunnilleen kerran kuukaudessa viikonlopun verran puolessa välissä, eli pari sataa km kotoani. Vuoden kuluttua välimatka lyheni sataan kilometriin ja tapaamiset tihentyivät jokaviikonloppuisiksi. Kohta kaksi vuotta on mennyt näin, ja kesän alussa muutamme yhteen. Se kyllä vähän pelottaa, kun olen niin tottunut "omaan aikaan" ja arkipäivien yksinoloon.
toimii!vaikka ei se aina ole helppoa!aluksi seurusteltiin vuosi niin että oli väliä 300km. nähtiin kerran pari kuussa vkloppuisin tai lomilla.nyt poikaystäväni on vaihdossa euroopassa ja nähdään 2kkn välein. kesällä muutetaan yhteen. seuraavan kerran kun nähdään on tämä tuska jo sitten ohi(:mutta kyllä tätä on kannattanut kestää!
Itse tapasin vuosia sitten miehen joka asui toisella puolella maapalloa. 3 vuotta elamasta meni sen jalkeen maksellessa isoja puhelin laskuja, kirjotellessa kirjeita ja saastaessa rahaa seuraavaan tapaamiseen. Oltiin vuodesta aina 9kk erossa ja 3kk yhdessa.
Nykyaan...vuosia tapaamisen jalkeen...olemme naimissa ja asetuimme tanne 'valimaastoon'.
Se vain nyt sattuin niin etta se oikea loytyi kaukaa ja rakaus voitti kaikki vaikeudet. En kuitenkaan sano etta sa aina toimii. Joskin tiedan nykyaan 12 pariskuntaa joiden tarina on suht samanlainen.
Suhdetta on takana yhteensä yhdeksän kuukautta, josta kaukosuhteena kaksi kuukautta. Välimatkaa on 360 km. Ollaan nähty joka viikonloppu, aina vuorotellen ajellaan. Kyllä meillä ainakin on toiminut ihan mukavasti :-) Viikonloput on ihania, mut silti maanantai tuntuu aina yhtä paskamaiselta :-( Yhteyksissä ollaan päivittäin.
Mua ainakin pelotti, että vieraannumme jotenkin tän kaukosuhteilun myötä, mutta ei se siltä nyt tunnu - toiveissa tietysti on, että tää loppuu jonain päivänä (positiivisesti) :-)
...on n.600km välissä. ja toimii kyllä, mutta kyllä siinä omat vaikeutensa on. ei sitä ihan itsestään saa toimimaan ja täytyy todellakin välittää toisesta. ikävä on välillä tosi kova. kuukausi on ehdoton max olla näkemättä. yritämme nähdä kahden viikon välein, mutta se ei aina onnistu minun työn ja hänen koulunsa takia. ja kallistakin matkustaminen on.
kun emme näe, niin puhumme PALJON puhelimessa, mailailemmme, olemme mesessä...
ongelmia tuo välillä mustasukkaisuus.
Välimatkaa on n. 600km, nähdään kolmen viikon välein. Hiemanhan se arveluttaa tulevaisuuden kannalta, että pisin yhteinen aika on huimat 6 päivää... Mutta jotenkin tuntuu, että ei olisi ongelma vaikka muuttaa yhteen jossakin vaiheessa. Voi tietysti olla ikävän tuomat ruusunpunaiset linssit silmillä, mutta ihanan kipeäähän tää on. :)
Etäisyyttä reilu 400 km, suhdetta 8 kk takana. Nähdään kk välein. Yhteydenpitoa 1-2 krt/vko. Usein en saa vastausta viesteihini. Nyt alkaa usko loppua.
...ihmisiä yhteen ja jos kaksi aikuista ihmistä rakastaa toisiaan,onnistuu...tiedän sen 2-n vuoden kokemuksella!
meillä matkaa toistemme tykö 450km,nähdään kerran kuussa,päivittäin monet puhelut,ikävätekstarit ym...
Hyvin on mennyt 2v,jatkossa luultavasti muutamme yhteen...mutta kiirettä ei pidetä,suhde on mahtava nyt näin =) kun nähdään,aina on juhlan tunnetta ilmassa!
Lykkyä tykö,luottamusta ja uskoa tulevaan :)
Ei sitä tiedä miten kaukosuhde kenelläkään toimi, ennenkun kokeilee itse. Ei toinen voi sanoa toiselle , että ei teidä juttu toimi yms., KOska jokainen parisuhde on omalaisensa. Minulla ja avovaimollani esim. juttu toimii hyvin vaikka välillä on välimatkaa useitatuhansia kilometrejä ja useita kuukausia on välillä ettei nähdä toisiamme... Kokeilkaa rohkeasti, rakastukaa, ihastukaa voikaa hyvin.
:-)