Toisesta työpaikasta tarjottiin töitä 3200 palkalla, palkka nyt 2700. Kuitenkin tykkään nykyisestä ja työkavereista enkä haluaisi ottaa riskiä, kun käteen jäävä osuus kuitenkin paljon pienempi kuin 500. Kuinkahan paljon enempi keskimäärin jäisi käteen paikan vaihdon jälkeen?
Vastaukset 4
- Anonyymi
Niin no onhan toi 500 €/kk kumminkin 6000 € vuodessa. Toisaalta jos nyt on työpaikka jossa viihtyy ja pärjää tuolla 2700 €/kk niin miksi vaihtaa? Varsinkin nyt kun lomautuslappuja satelee melkein joka lafkasta.
- Anonyymi
Kannattaa koittaa keskustella esimiehen kanssa mahdollisesta palkankorotuksesta. Ota selvää tarvittaessa oman ammattikunnan keskiansioista samalla kokemuksella kuin sinulla on. Mieti myös omaa suoriutumista työssäsi. Jos olet saanut hyvää palautetta kehityskeskusteluissa, niin voit perustella keskiarvoa paremman palkan sillä.
Itse olen lähtenyt hyvästä työpaikasta isomman palkan perästä, ja olen katunut sitä. En kehdannut kertoa tilannetta silloin omalle esimiehelleni, koska kuvittelin, että tätä oltaisiin pidetty "lypsämisenä".
Itse ehkä sinun tilanteessa sanoisin esimiehelle, että muualta on tarjottu mielenkiintoisia hommia suuremmalla palkalla, mutta jäisin mieluummin tänne, että olisko perusteltua saada palkankorotus. - Anonyymi
Älä nyt herran jumala ala ainakaan tässä tilanteessa vaihtamaan työpaikkaa vaikka siihen avautuisikin tilaisuus. Älä ainakaan ala palkankorotusta pyytelemään. Viimeistään nyt pitäisi jokaisen jo tajuta, että työttömyys voi osua kenen tahansa kohdalle. Kukaan ei ole turvassa, ei kukaan.
- Anonyymi
Siitä korotuksesta jää käteen karkeasti puolet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092260- 103896
- 70889
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22872- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha554789- 80697
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23610- 57561