Työpaikalla tuli taas esiin työnantaja-työtekijä - ristiriita, tosin aivan päinvastoin kuin yleensä. Minä olen työntekijä, porvarillisen kasvatuksen saanut, mielestäni työ pitää tehdä jos sellaisen näkee. Esimieheni on taas vasemmistosissi, kyynärpäitä käyttäen pääsi nykyiselle pallilleen.
Eli jäin 2 viikkoa sitten pitämään viimeisiä vuosilomiani, otin työpaikalta mukaan pari rästityötä, joiden deadline on vappuna. Eli mietisken niitä ja pyöräytän koodia jos aikaa on ja tekemisen puute yllättää. Palasin tänään maanantaina töihin ja esimies patisti tekemään juuri tätä projektia. Minulla oli jo toinen homma menossa joten huikkasin vain että "tein sen viime viikolla".
Pomolta paloi hihat. Se nätisti sanottuna rähjäsi että töitä ei tehdä vuosilomalla. En sanonut mitään kun sillä oli saarna-vaihe päällä. Tilanteessa oli muutama työkaveri kuulemassa. Lopulta se pääsi siihen vaiheeseen että se oli saanannut itsensä pussiin, olin kuulemma häirikkö joka rikkoo työpaikan hyvän hengen ja siksi työsopimukseni puretaan välittömästi.
Selvä homma, en ole urputtaja-tyyppiä. Pomo sanoi että työsuhde puretaan, käänsin sille selkäni, otin omat kamat työpöydältä ja sanoin että lähetä työtodistus postitse. Se jäi hiljaisena katsomaan perääni. Soitti ruokatunnin jälkeen että hän vähän kiivastui. Kerroin että kyllä asia on selvä, purit työsopimuksen todistajien kuullen ja minä hyväksyin purkamisen. Ei siinä mitään, olen menossa tunnin päästä toisen työpaikan haastatteluun.
Puhelu loppui siihen. Eikä asiassa ole mitään epäselvää. Toivottavasti maksaa kaksi pitämätöntä työpäivää kuluvalta vuodelta ja seuraavat täydet vuosilomat. Kummaa hommaa kun työnantaja ei anna töitä tehdä, ja ilmaiseksi vielä??
Potkut liiasta työnteosta
8
88
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko töissä Uudenmaan Te-toimistossa?
- Anonyymi
Aloitus voi olla trolli, mutta tosiasia on kuitenkin se, että lomalla ei tule miettiä eikä eritoten tehdä mitään työhön liittyvää. Loma on vain lomaa ja rentoutumista sekä työstä palautumista varten. Jos lomillaan sortuu työntekoon, pomo näkee työntekijän heti seuraavana burnout-riskiyksilönä, joka saikuttelee seuraavat kuukaudet, koska ei osannut lomallaan hidastaa. Ja tämä pelko on mielestäni täysin aiheellinen, etenkin nuorten kohdalla. Joissain sopimuksissa on erikseen kohta että töiden teko loma-aikana on sopimusrikkomus.
- Anonyymi
Ei ole trolli, vaan ihan oikeaa elävää elämää vuonna 2020, maaliskuun 30. Päivänä. Olin yksi paikalla olleista. Kannattaa hommata se kesämökki, et jouda työpaikan asioita enää lomalla miettimään. Pidetäänhän se saunailta kuitenkin?
- Anonyymi
Kukin elää tyylillään. Jos olet noin ammattilainen työssäsi, että perään soitellaan, niin onnittelut vaan. Muista kuitenkin että kun ikää tulee 40 , olet kehäraakki, jota ei oteta enää töihin mihinkään. Itse ko. asian kokeneena perustin oman firman ja työllistän nyt 8 muutakin ihmistä.
- Anonyymi
Kaikki omistajaa lukuunottamatta alle 40 ?
- Anonyymi
Onhan tuollaisia vähän outoja tapauksia ollut aiemminkin. Eräs tuttavani oli kuorma-autokuskina kunnan palveluksessa. Kun ei viitsinyt istua työpisteessä auton hytissä laiskana kun miehet teki töitä, niin hänkin alkoi vähän auttelemaan miehiä siinä odotellessa. Eihän se sopinut, savustettiin ulos koska eihän autokuskin sovi tehdä duunarien töitä.
- Anonyymi
Tosi harmillista sinulle, mutta kun tilallesi palkatut kolme matua tekevät samat hommat halvemmalla, kuin sinä kaikkine ylitöinesi, niin sehän on vain aivan luonnollista.
Vuosilomalaki määrää (38§):
Työnantaja tai tämän edustaja, joka tahallaan tai huolimattomuudesta
1) laiminlyö antaa työntekijälle tässä laissa säädettyä vuosilomaa taikka pitää työntekijää työssä vuosiloman ajaksi määräämänään aikana,
on tuomittava vuosilomarikkomuksesta sakkoon.
Tässä tapauksessa työnantajan edustaja ei pitänyt työntekijää työssä vuosiloman aikana edes huolimattomuuttaan. Mikään ei kiellä työntekijää lahjoittamasta työpanostaan työnantajalle vapaa-ehtoisesti, vaikka se tietysti sotii työsuojeluperiaatetta vastaan, jota varten työaikalaki on olemassa. Työntekijä ja työnantaja voivat aina sopia työnteosta vuosiloman aikana, mutta velvollisuus työntekoon sen aikana on vain poikkeuksellisesti.
Tässä tapauksessa työnantajan edustaja purki työsopimuksen jokseenkin perusteettomasti. Työntekijällä olisi mahdollisuus vaatia hyvitystä vähintäänkin irtisanomisajan palkasta ja kanne olisi luultavasti menestyksellinen.
Työsuhteen purkaminen on rankin keino, jolla työnantaja voi työntekijää kohdella ja se edellyttää erittäin painavia perusteluja. Missään tapauksessa työsuhteen purkamista ei voi käyttää lämmenneiden tunteiden "tuuletuskeinona" ja peruuttaa purkamista aina kun tunteet ovat viilenneet. Purku on purku ja astuu voimaan välittömästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172738Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242497Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152432Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1092318Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992151Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141945Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683