Potkut liiasta työnteosta

Anonyymi

Työpaikalla tuli taas esiin työnantaja-työtekijä - ristiriita, tosin aivan päinvastoin kuin yleensä. Minä olen työntekijä, porvarillisen kasvatuksen saanut, mielestäni työ pitää tehdä jos sellaisen näkee. Esimieheni on taas vasemmistosissi, kyynärpäitä käyttäen pääsi nykyiselle pallilleen.

Eli jäin 2 viikkoa sitten pitämään viimeisiä vuosilomiani, otin työpaikalta mukaan pari rästityötä, joiden deadline on vappuna. Eli mietisken niitä ja pyöräytän koodia jos aikaa on ja tekemisen puute yllättää. Palasin tänään maanantaina töihin ja esimies patisti tekemään juuri tätä projektia. Minulla oli jo toinen homma menossa joten huikkasin vain että "tein sen viime viikolla".

Pomolta paloi hihat. Se nätisti sanottuna rähjäsi että töitä ei tehdä vuosilomalla. En sanonut mitään kun sillä oli saarna-vaihe päällä. Tilanteessa oli muutama työkaveri kuulemassa. Lopulta se pääsi siihen vaiheeseen että se oli saanannut itsensä pussiin, olin kuulemma häirikkö joka rikkoo työpaikan hyvän hengen ja siksi työsopimukseni puretaan välittömästi.

Selvä homma, en ole urputtaja-tyyppiä. Pomo sanoi että työsuhde puretaan, käänsin sille selkäni, otin omat kamat työpöydältä ja sanoin että lähetä työtodistus postitse. Se jäi hiljaisena katsomaan perääni. Soitti ruokatunnin jälkeen että hän vähän kiivastui. Kerroin että kyllä asia on selvä, purit työsopimuksen todistajien kuullen ja minä hyväksyin purkamisen. Ei siinä mitään, olen menossa tunnin päästä toisen työpaikan haastatteluun.

Puhelu loppui siihen. Eikä asiassa ole mitään epäselvää. Toivottavasti maksaa kaksi pitämätöntä työpäivää kuluvalta vuodelta ja seuraavat täydet vuosilomat. Kummaa hommaa kun työnantaja ei anna töitä tehdä, ja ilmaiseksi vielä??

8

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletko töissä Uudenmaan Te-toimistossa?

    • Anonyymi

      Aloitus voi olla trolli, mutta tosiasia on kuitenkin se, että lomalla ei tule miettiä eikä eritoten tehdä mitään työhön liittyvää. Loma on vain lomaa ja rentoutumista sekä työstä palautumista varten. Jos lomillaan sortuu työntekoon, pomo näkee työntekijän heti seuraavana burnout-riskiyksilönä, joka saikuttelee seuraavat kuukaudet, koska ei osannut lomallaan hidastaa. Ja tämä pelko on mielestäni täysin aiheellinen, etenkin nuorten kohdalla. Joissain sopimuksissa on erikseen kohta että töiden teko loma-aikana on sopimusrikkomus.

    • Anonyymi

      Ei ole trolli, vaan ihan oikeaa elävää elämää vuonna 2020, maaliskuun 30. Päivänä. Olin yksi paikalla olleista. Kannattaa hommata se kesämökki, et jouda työpaikan asioita enää lomalla miettimään. Pidetäänhän se saunailta kuitenkin?

    • Anonyymi

      Kukin elää tyylillään. Jos olet noin ammattilainen työssäsi, että perään soitellaan, niin onnittelut vaan. Muista kuitenkin että kun ikää tulee 40 , olet kehäraakki, jota ei oteta enää töihin mihinkään. Itse ko. asian kokeneena perustin oman firman ja työllistän nyt 8 muutakin ihmistä.

      • Anonyymi

        Kaikki omistajaa lukuunottamatta alle 40 ?


    • Anonyymi

      Onhan tuollaisia vähän outoja tapauksia ollut aiemminkin. Eräs tuttavani oli kuorma-autokuskina kunnan palveluksessa. Kun ei viitsinyt istua työpisteessä auton hytissä laiskana kun miehet teki töitä, niin hänkin alkoi vähän auttelemaan miehiä siinä odotellessa. Eihän se sopinut, savustettiin ulos koska eihän autokuskin sovi tehdä duunarien töitä.

    • Anonyymi

      Tosi harmillista sinulle, mutta kun tilallesi palkatut kolme matua tekevät samat hommat halvemmalla, kuin sinä kaikkine ylitöinesi, niin sehän on vain aivan luonnollista.

    • Vuosilomalaki määrää (38§):

      Työnantaja tai tämän edustaja, joka tahallaan tai huolimattomuudesta

      1) laiminlyö antaa työntekijälle tässä laissa säädettyä vuosilomaa taikka pitää työntekijää työssä vuosiloman ajaksi määräämänään aikana,

      on tuomittava vuosilomarikkomuksesta sakkoon.

      Tässä tapauksessa työnantajan edustaja ei pitänyt työntekijää työssä vuosiloman aikana edes huolimattomuuttaan. Mikään ei kiellä työntekijää lahjoittamasta työpanostaan työnantajalle vapaa-ehtoisesti, vaikka se tietysti sotii työsuojeluperiaatetta vastaan, jota varten työaikalaki on olemassa. Työntekijä ja työnantaja voivat aina sopia työnteosta vuosiloman aikana, mutta velvollisuus työntekoon sen aikana on vain poikkeuksellisesti.

      Tässä tapauksessa työnantajan edustaja purki työsopimuksen jokseenkin perusteettomasti. Työntekijällä olisi mahdollisuus vaatia hyvitystä vähintäänkin irtisanomisajan palkasta ja kanne olisi luultavasti menestyksellinen.

      Työsuhteen purkaminen on rankin keino, jolla työnantaja voi työntekijää kohdella ja se edellyttää erittäin painavia perusteluja. Missään tapauksessa työsuhteen purkamista ei voi käyttää lämmenneiden tunteiden "tuuletuskeinona" ja peruuttaa purkamista aina kun tunteet ovat viilenneet. Purku on purku ja astuu voimaan välittömästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe