Jaettu huone työmatkalla?

Anonyymi

Onko normaalia, että työmatkalla joutuu asumaan työkaverin kanssa samassa hotellihuoneessa?

Teen itse kotimaan reissuhommaa projekti-inssinä koneiden ja laitteiden käyttöönotossa, jossa työtä tehdään pienissä tiimeissä ja toistaiseksi olemme saaneet aina omat huoneet.

Nyt kuitenkin kuulin että talon sisällä on levinnyt käytäntö, että pitää asua kimppamajoituksessa. Työtä ei tehdä iltaisin vaan ainoastaan toimistoaikana ja reissussa ollaan viikkokin kerrallaan.

Itse haluan vapaa-ajan pitää vapaa-aikana ja tästä saattaa tulla itselleni syy vaihtaa työpaikkaa. Tuntuisi todella epämiellyttävältä katsella ketään 24/7.

Miten muilla, onko kohtuutonta vaatia oma huone myös jatkossa?

4

2119

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä sulle palautus maanpinnalle: kimppa-asuminen on normaalia. Jos ennakkoon suhtaudut kielteisesti, ei se johdu muista vaan niistä ajatusyhteyksistä, joita sinulla on.

      Lue työehtosopimuksesi. Jos siellä on mahdollisuus kieltäytyä työnantajan järjestämästä majoituksesta ja saat esim. 12 € korvausta ja hankit itse majoituksesi, miksi et tee niin? Jos työnantajasi maksaa järjestämänsä majoituksen, kyllä hänellä on oikeus kilpailuttaa, hankkia ja tarjota majoitus.

      Lisäksi: intissä on kimppamajoitus, sivarikeskuksessa ainakin silloin kun minä sen kävin, osa opiskelijoista asuu soluissa, osa jakaa kimppahuoneen. Vanhukset osastolla saattavat myös jakaa huoneen.

      Kimppahuoneessa voi keskittyä myös omiin asioihin edellyttäen että toinen sen sallii, ja pitäisikin sallia. Majoittujien ei tarvitse käydä yhdessä aamupalalla, kävellä käsikädessä... toinen voi käydä lenkillä, kun toinen lukee kirjaa... Jos tarkoitat että harrastuksesi on katsoa ilta pornoa runkaten, silloin kimppamajoitus ei sovi sulle. Aina voit itse maksaa haluamasi majoituksen, mutta voit kokeilla jättää sen harrastuksen myös viikonlopulle kotiin. Riippuvuus?

      • Anonyymi

        Tarkoittaa varmaan, että kimppa-asuja ahdistelee seksuaalisesti, raiskaa kun toinen nukkuu, varastaa tavarat, pistää tyrmäystippoja, ei anna keskittyä omiin asioihin/ei anna nukkua, tartuttaa jonkun taudin jne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittaa varmaan, että kimppa-asuja ahdistelee seksuaalisesti, raiskaa kun toinen nukkuu, varastaa tavarat, pistää tyrmäystippoja, ei anna keskittyä omiin asioihin/ei anna nukkua, tartuttaa jonkun taudin jne.

        Ai niin.. tai kopio kotiavaimet, hakkeroi/pistää viruksia/seurantasovelluksia älylaitteisiin tai mikä pahinta, pahoinpitelee tai murhaa..


    • Anonyymi

      Lisään vielä: jos saat energiaa työhön runkkauksesta, keskittymisesi paranee, nukut paremmin... marssi esimiehen luo ja yritä sopia omat huoneet. Jos olet pidempään reissussa, yritä sopia edes toiselle viikolle oma huone. Jos mikään ei onnistu, voit aina soittaa liittoon ja kysyä neuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2642
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      65
      2586
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2310
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1599
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1462
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1260
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe