Miksi haet lähihoitajaksi

Anonyymi

Haen lähihoitajaksi , mut miten vastata tähän kysymyksiin. Oli hyvä esimerkki kun on jotkut kysymykset ( teidän harrastukset, tulevaisuuden suunnitelmat,jne. Mut mitä lisää vois laittaa hakemukseen??

5

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä hakemuksessa tuollaista kysytään? t. lähihoitaja

      • Anonyymi

        Jatko hakemuksessa ammattiopistossa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jatko hakemuksessa ammattiopistossa

        Vastaa niin kuin asia on. Onhan siinä joku syy oltava, miksi haet juuri lähihoitajaksi. Eihän kukaan ilman motiivia eli syytä mihinkään hae.

        Pidätkö alaa ehkä eettisenä, yleismaailmallisesti katsoen tärkeänä (nytkin, kun epidemioita on) tai vaikkapa tulevaisuuden alana, jossa voit kehittyä ja edetä? Tai oletko huomannut, että vaikkapa vanhukset tai ihmiset ylipäänsä mielellään kääntyvät puoleesi arkielämässä, eli olet helposti lähestyttävä ja siksi olet ajatellut, että hoitoala saattaisi olla sopiva sinulle? Pohdi siis sitä, miten olet päätynyt juuri lähihoitajaksi hakemaan, ja hoitoalalle ylipäänsä, etkä vaikka kaupan alalle tai johonkin muualle. Sieltä se oikea vastaus löytyy.


    • Anonyymi

      Alalla on vastuuseen ja raskauteen nähden kohtalaisen alhainen palkkaus, joten helpomminkin elantonsa kyllä saa, jos ei ole liiemmälti hinkua päästä ihmisiä hoivaamaan.

      Lähihoitaja tekee hoitajista kaikkein vähiten varsinaista hoitotyötä eli sairaanhoidollisia asioita ja eniten ns. arkisempia huolenpitotöitä, kuten suihkuttaa, kylvettää, auttaa pukeutumisessa, vaipanvaihdossa, parranajossa, papiljoteissa, seurustelee yms. Eli on nimensä mukaisesti lähinnä asiakasta tai hoidettavaa. Insuliinipistokset ja lääkkeiden antamiset yms. pienet hoidolliset asiat on monissa paikoissa niitä ainoita hoidollisempia lähihoitajan tehtäviä.

      Tosin nyt on hoiva-avustajat ja henkilökohtaiset avustajat myös ammattikuntana tulleet, joiden takia lähihoitajakin saattaa jatkossa, ainakin jossain työpaikoissa, enemmän keskittyä myös hoitamiseen. Itsekin olen lähihoitajana tehnyt avustajan hommia, koska raskaus ja vastuu ei ole siinä niin suuri.

    • Anonyymi

      Kuinkahan monella se rehellinen vastaus on, että työkkäri pakotti karenssin uhalla. Tai, että haluaa auttaa muita, kun itse on sairas ja itsellä ongelmia eli tarvitsisi siis itse apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10573
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10142
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7927
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4922
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4733
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4076
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      126
      3429
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3147
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      226
      3085
    Aihe