Miksi haet lähihoitajaksi

Anonyymi

Haen lähihoitajaksi , mut miten vastata tähän kysymyksiin. Oli hyvä esimerkki kun on jotkut kysymykset ( teidän harrastukset, tulevaisuuden suunnitelmat,jne. Mut mitä lisää vois laittaa hakemukseen??

5

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä hakemuksessa tuollaista kysytään? t. lähihoitaja

      • Anonyymi

        Jatko hakemuksessa ammattiopistossa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jatko hakemuksessa ammattiopistossa

        Vastaa niin kuin asia on. Onhan siinä joku syy oltava, miksi haet juuri lähihoitajaksi. Eihän kukaan ilman motiivia eli syytä mihinkään hae.

        Pidätkö alaa ehkä eettisenä, yleismaailmallisesti katsoen tärkeänä (nytkin, kun epidemioita on) tai vaikkapa tulevaisuuden alana, jossa voit kehittyä ja edetä? Tai oletko huomannut, että vaikkapa vanhukset tai ihmiset ylipäänsä mielellään kääntyvät puoleesi arkielämässä, eli olet helposti lähestyttävä ja siksi olet ajatellut, että hoitoala saattaisi olla sopiva sinulle? Pohdi siis sitä, miten olet päätynyt juuri lähihoitajaksi hakemaan, ja hoitoalalle ylipäänsä, etkä vaikka kaupan alalle tai johonkin muualle. Sieltä se oikea vastaus löytyy.


    • Anonyymi

      Alalla on vastuuseen ja raskauteen nähden kohtalaisen alhainen palkkaus, joten helpomminkin elantonsa kyllä saa, jos ei ole liiemmälti hinkua päästä ihmisiä hoivaamaan.

      Lähihoitaja tekee hoitajista kaikkein vähiten varsinaista hoitotyötä eli sairaanhoidollisia asioita ja eniten ns. arkisempia huolenpitotöitä, kuten suihkuttaa, kylvettää, auttaa pukeutumisessa, vaipanvaihdossa, parranajossa, papiljoteissa, seurustelee yms. Eli on nimensä mukaisesti lähinnä asiakasta tai hoidettavaa. Insuliinipistokset ja lääkkeiden antamiset yms. pienet hoidolliset asiat on monissa paikoissa niitä ainoita hoidollisempia lähihoitajan tehtäviä.

      Tosin nyt on hoiva-avustajat ja henkilökohtaiset avustajat myös ammattikuntana tulleet, joiden takia lähihoitajakin saattaa jatkossa, ainakin jossain työpaikoissa, enemmän keskittyä myös hoitamiseen. Itsekin olen lähihoitajana tehnyt avustajan hommia, koska raskaus ja vastuu ei ole siinä niin suuri.

    • Anonyymi

      Kuinkahan monella se rehellinen vastaus on, että työkkäri pakotti karenssin uhalla. Tai, että haluaa auttaa muita, kun itse on sairas ja itsellä ongelmia eli tarvitsisi siis itse apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe