Erikoinen juttu! Tämän coronakriisin alettua ei ole enää näkyny punaviherhörhöjä kitisemässä maataloustuista eikä siitä että suomessa tuotetaan liikaa elintarvikkeita. :D
Esimerkiksi naiiviuden ruumiillistuma KillgoreTrout loistaa nyt poissaolollaan viisauksillaan! Onko nyt siis niin, että huoltovarmuus on sittenkin hyvä asia? Pari kuukautta sitten meille julistettiin täällä että huoltovarmuus on turhaa koska ulkomailta saa ruuan halvemmalla! :DDD
Kuinkhan käy niille maille joissa on eletty näiden punavihreiden viisauksien voimalla? Taitaa tulla ankeat ajat pelkkää makaroonia syömällä.
Esimerkiksi naiiviuden ruumiillistuma KillgoreTrout loistaa nyt poissaolollaan viisauksillaan! Onko nyt siis niin, että huoltovarmuus on sittenkin hyvä asia? Pari kuukautta sitten meille julistettiin täällä että huoltovarmuus on turhaa koska ulkomailta saa ruuan halvemmalla! :DDD
Kuinkhan käy niille maille joissa on eletty näiden punavihreiden viisauksien voimalla? Taitaa tulla ankeat ajat pelkkää makaroonia syömällä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niinhän sinä luulet. Maataloustuet voisi yhä minun puolesta lakkauttaa.
Saksassa ja keskieuroopassa kaivataan suomen paperitehtaiden tuotteita wc-paperia, jne joten viedään sitä sinne ja tuodaan paluulastina laadukasta saksalaista ruokaa Lidl myymälöihin, niin suomen tukijussi kupparit jää jälleen nuolemaan näppejään ja ulisemaan lisää korvauksia.
Todellisen kriisin tullessa ulkomaankauppa loppuu kokonaan. Ei sitten myydä vessapaperia, eikä osteta viljaa:
Eikö kansa ja päättäjät koskaan opi?
Katsohan tarkkaan ne Lidlin tuotepakkaukset. Elintarvikkeet ovat pääosin suomalaisia ja ruotsalaisia alkuperältään.
VENÄJÄ JA UKRAINA kielsivät eilen kaiken viljan viennin maasta ulos tämän vuoden osalta.
VIETNAM kielsi RIISIN viennin maasta ulos. Entäs kun Euroopan maita alkaa ilmestyä joukkoon ?
Viljanvientikielto koskee koko vuotta ja syynä on turvata oma elintarvikehuolto !
Maataloustuet pitää lakkauttaa! Mitä helvetin yrittäjiä nämä ovat kun jokaista tuotettua euroa kohti tulee kaksi euroa tukea! Somalit somaliaan ja tukijullit samaan koneeseen jos ei työt maistu.
Viimeistää syksyllä kotimaiset elintarvikkeet tulevat punikillekin mieleen, kun ulkomailta ei enää saakaan sitä hyvää ja halpaa saksalaista. Tuotanto romahtaa ympäri maailmaa.
Mutta sittenhän maanviljelijät saa jo hyvän hinnan muutenkin tuotteilleen ilman mitään tukiakin vai onko se kuitenkin vain politiikkaa että rahaa siirretään köyhiltä rikkaammille vaikka todellista tarvetta ei olisi? Tukiahan on aina perusteltu Suomessa sillä että maa on kylmä suurimman ajan vuotta ja rahaa tuottamaton toisin kuin maailmalla joissa monissa saadaan 3 runsasta satoa vuodessa. Mutta jos rajat menee ruuankin suhteen kiinni,ei pitäisi olla tuottajillekaan mikään ongelma myydä kaikki tuotanto keskusvarastoille ja saada parempi hinta kuin ennen koronaa.
Väliportaiden voitot on vaan saatava pienemmäksi ja verot poistettava kokonaan ruualta jolloin ruuan hinta ei paljoa nouse nykyisestä vaikka poikkeusolot onkin päällä.
Silloin tuet oli perusteltuja kun oli ylituotantoa ja viljaakin jouduttiin kaatamaan suoraan lämmityskattiloihin ja polttamaan kun muuten ei mennyt kaupaksi ,mikä on aika hullua sekin kun maailmassa kuolee nälkään miljoonia ihmisiä vuosittain.
Kaikki pärjäävät oikein hyvin ilman Suomen maatalouden päätuotetta lehmänmaitoa.
Juu tilalle vaan soijja vettä ja kaura vettä hahahaha no ei vaan jokainen juokoot mitä haluaa.