Olen 36v. nainen, jonka GT oli 2 viikko sitten 55 ja munuaisarvot ( P -Krea 84, Pt-GFRe 77). Lääkäri ei ollut erityisen huolissaan, mutta laittoi lähetteen uusiin kokeisiin toukokuun alkuun. Alkoholia käytän 1-2 krt. viikossa yht. n.16-29 annosta.
Kysyisinkin, onko arvot teidän mielestä ok? Pieneneekö GT arvo kuitenkin, jos viikonloppuisin ottaa, mutta annoksia vähentää?
Nämä ei ole kynnyskysymyksiä olla ilman, vaan mielenkiinnosta kysyn.
Toki tämä jäi enemmän mietityttään, jos vappuna juhlistaa, kuinka se nostaa GT arvoa, kun siitä muutaman päivän päästä verikokeet?
Maksa-arvojen alentaminen ja alkoholi
14
788
Vastaukset
- Anonyymi
GT 55 on todella korkea. Jos se alkoholi ei ole aivan välttämätöntä, jättäisen sen kokonaan pois. Tuhoat sillä maksasi jo noin nuorena. Maksakirroosi on vain ajan kysymys ja sitä seuraa tuskallinen elämä ennen kauheaa kuolemaa.
Siis en pelleilisi miettimällä, minkä verran ja kuinka usein voi alkoholia ottaa, vaan siirtyisin täysraittiuteen. Noin 29 annosta viikossa on PALJON! Siis oikeasti.- Anonyymi
Aivan, tuollaiset alkoholimäärät viikossa ovat naisella jo alkoholismin rajoilla tai oikeastaan jo siellä pahemmalla puolella.
- Anonyymi
Eikös 55 ole aika lähellä viitearvoja. Paljon korkeampia, useita satoja olen nähnyt keskusteluissa kirjoitettavan. Eli voisi varmaan laskea normaaliksi kuukaudessa?
- Anonyymi
GT 55 ei ole kovin korkea arvo. Se voi nousta jopa yli tuhanteen pitkän matkaa.
Aloittajalla kyllä menee aika reilusti yli yleisten suositusten alkoholia kun kirjoittaa määrät ja kertoo ottavansa vain pari kertaa viikossa.
Maksa-arvot laskevat alaspäin aika nopeasti alkon käytön jälkeen, ja eri maksa-arvot viittaavat hieman erilaisiin asioihin. Myös sappivaivat nostavat jotain maksa-arvoa.
Ihmiset ovat myös elimistöltään kovin erilaisia, toisten sisuskalut kestävät enemmän ja toisten vähemmän.
Maksasairaus tulee usein pitkällä aikavälillä, eli saattaa kehittyä hyvinkin hitaasti. Jos ei tule mitään äkillistä esim. maksan vajaatoimintaa. - Anonyymi
Voi johtua muustakin, kuin viinasta ja tupakasta mistä minun maksa-arvoja syytettiin. Arvot kuitenkin nosti kolesteroli lääke. Vaikkakin tämä oli selvinnyt , vielä viimeiselläkin kokeiden tarkistuskerralla hoitaja kysyi ? Paljonkos sinä käytät alkoholia ja poltatko tupakkaa.
- Anonyymi
On aika monia lääkkeitä jotka vaikuttavat maksa-arvoihin.
Tunnen ihmisiä jotka ovat sairastuneet maksasta tai haimasta ja he eivät ole käyttäneet alkoholia kuin pienissä määrin. Kertomansa mukaan on todella ikävää lääkärissä tai päivystyksessä kun heti leimataan alkoholistiksi.
Se on jonkinlainen ongelma koska moni ihminen kokee loukkaukseksi väitteet jotka eivät pidä paikkaansa. Tulee myös tunne että ei uskota.
Itselläni tuli monta vuotta sitten yhden ravintolaillan jälkeen akuutti haimatulehdus ja sairaalassa koko ajan henkilökunta puhui että kun on pitkä putki takana... Yritin sanoa että kun ei ole mitään putkea. Ja kun ei uskottu niin päätin olla sanomatta yhtään mitään, en jaksanut alkaa vääntää asiasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On aika monia lääkkeitä jotka vaikuttavat maksa-arvoihin.
Tunnen ihmisiä jotka ovat sairastuneet maksasta tai haimasta ja he eivät ole käyttäneet alkoholia kuin pienissä määrin. Kertomansa mukaan on todella ikävää lääkärissä tai päivystyksessä kun heti leimataan alkoholistiksi.
Se on jonkinlainen ongelma koska moni ihminen kokee loukkaukseksi väitteet jotka eivät pidä paikkaansa. Tulee myös tunne että ei uskota.
Itselläni tuli monta vuotta sitten yhden ravintolaillan jälkeen akuutti haimatulehdus ja sairaalassa koko ajan henkilökunta puhui että kun on pitkä putki takana... Yritin sanoa että kun ei ole mitään putkea. Ja kun ei uskottu niin päätin olla sanomatta yhtään mitään, en jaksanut alkaa vääntää asiasta.Työkaverini, 45v ikäinen mies kuoli toiseen haimatulehdukseensa.
Ensimmäinen säikäytti niin paljon, että heppu pysyi täysin raittiina yli vuoden. Sitten erehtyi juomaan seurassa muutaman, kavereiden kertoman mukaan 3 - 4 tölkkiä olutta ja se oli menoa!
Luultavasti itse ei uskonut noin vähäisen määrän mietoa juomaa vaikuttavan mitenkään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työkaverini, 45v ikäinen mies kuoli toiseen haimatulehdukseensa.
Ensimmäinen säikäytti niin paljon, että heppu pysyi täysin raittiina yli vuoden. Sitten erehtyi juomaan seurassa muutaman, kavereiden kertoman mukaan 3 - 4 tölkkiä olutta ja se oli menoa!
Luultavasti itse ei uskonut noin vähäisen määrän mietoa juomaa vaikuttavan mitenkään.Näinhän se on ettei aina määrä vaikuta.
Yksi vatsapuolen erikoislääkäri sanoi kerran että jotkut voivat saada haimatulehduksen lasillisesta viiniä kun taas jotkut voivat juoda parikymmentäkin vuotta runsaammin eikä silti haimaan tule vikaa.
Se on henkilökohtainen juttu, elimistöstä kiinni.
- Anonyymi
Palautuminen lienee yksilöllistä?
Olen lähempänä 8-kymmentä oleva mies. Pari kertaa vuodessa vedän kuukauden putken jolloin päiväannokseni koostuu meidän mitoilla noin 14 annosta teräviä,
noin 5 x 12 cl viiniä ja A-olutta noin 14 x 0,33l.
Taitaa olla yhteensä noin 33 annosta. Syön hyvin ja juomat jakautuvat klo9 > 22.00 välille.
Muutama viikko lopettamisen jälkeen P-GT arvoni oli 26 ja käytössäni olevan tietolähteen mukaan miesten viitearvoalue on 15 > 115/125.
Täysin raittiit jaksot ovat 2,5kk > 5kk.
P-ALAT oli kerran 2 viikkoa lopettamisen jälkeen viitemaksimiin nähden noin 4 x mutta palautui 6:ssa viikossa 40:een. Alue 10 - 70 miehillä.
Olen päissäni kuvitellut, että varsinkin ikääntyneempänä täysraittiit jaksot ovat tärkeitä ja antavat joustovaraa putkille.- Anonyymi
Etenkin päissään sitä on hyvä keksimään kaikenlaisia selityksiä juomiselleen.
En halua tuomita mutta kyllä tuo aika hurjalta vaikuttaa mitä kerroit kun ajattelee vielä ikääsikin.
Vaan itsepähän ihmiset tekemisensä valitsevat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Etenkin päissään sitä on hyvä keksimään kaikenlaisia selityksiä juomiselleen.
En halua tuomita mutta kyllä tuo aika hurjalta vaikuttaa mitä kerroit kun ajattelee vielä ikääsikin.
Vaan itsepähän ihmiset tekemisensä valitsevat.En minä keksi mitään selityksiä. Tuo on elämäntapani eikä siitä ole ollut mitään haittaa. Näiden 50:n aviovuoden jälkeen täysin raitis vaimoni olisi kyllä huomauttanut jos olisi ollut aihetta.
Kaikki veriarvot ovat erinomaiset. Sisäkalut kunnossa. Miehinen ainevaihdunta toimii mutta kosteina jaksoina siinä ei ole kehumista. Muutaman harrastustuttavani mukaan lihaskuntoni estäisi vertailun keskiverto 4-kymppiseen mieheen.
Selvyyden vuoksi. Päissäni = päässäni!
- Anonyymi
On kamalaa lukea, kun ihmiset vähättelevät juomistaan ja maksa-arvojaan.
Kirroosin alkamista ei aavistakaan ja kun se on alkanut kehittyä,
se ei pysähdy. Siitä ei parane. Se johtaa kuolemaan ennemmin tai myöhemmin.
Juomisen lopettaminen hidastaa kirroosin etenemistä, sitä edessä olevaa kauheaa kuolemaa.
Maksakirroosikuolema on hirveä ja elämä ennen sitä lähestyvää kuolemaa hirveää. - Anonyymi
Vähätteleminen usein johtuu siitä että ihminen ei kauheesti välitä itsestään ja terveydestään.
Tiedän sen ihan omalta kohdaltani kun aikoinaan join alkoholia ja käytin lääkkeitä, ja vaikka mitä. Silloin ei tullut mieleen ajatella omaa kohtaloa, oli sellainen hällä väliä-fiilis.
Toki kun kaikki se jäi taakse niin mielikin muuttui, ei kuitenkaan aivan täysin, pystyn sen myöntämään.
Maksassani on todettu tulehdusta rasvamaksan seurauksena ja vähän sidekudosta.
Silti olen silloin tällöin ottanut olutta, en viinaa. Vaikka se ei olekaan mikään puolustus.
Mutta tuokin kertoo että en ole täysin sisäistänyt maksani tilannetta enkä omaa parastani. Eli olen vähän silleen kahden vaiheilla, rotkon reunalla.
Nyt olen ollut taas ilman alkoholia jo useamman kuukauden enkä ole suunnitellut ottavanikaan.
Siitä olen onnellinen kun pystyn kuitenkin itse säätämään milloin otan ja milloin en. Enää ei ole pakko ottaa kuten aikoinaan.
Toivon kuitenkin että jossain hetkessä herään siihen että oppisin arvostamaan itseäni ja terveyttäni täysillä. - Anonyymi
Alkoholi on alkoholia on se oluessa tai viinassa.
Sama vaikutus maksalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775