Kieltämättä tylsää. Viikkoon ei ole tapahtunut mitään muuta kuin että postiluukusta on tipahtanut eteisen lattialle maksumuistutus, ja että hetkeen ei eilisen putkesta tullut ulos lämmintä vettä. Tämä hetki oli se kriittisin hetki. Muista hetkistä en ole tietoinen. Jos sellaisia on ollut, niin ne ovat ohittaneet minut jälkiä jättämättä - kuin askeleet portaikossa, joita en ole kuullut.
Kissahiekka saattaa loppua.
Jos kissanhiekka loppuu, länsimainen sivilisaatio on tullut tiensä päähän.
De facto
(Naurua)
Kissahiekka saattaa loppua.
Jos kissanhiekka loppuu, länsimainen sivilisaatio on tullut tiensä päähän.
De facto
(Naurua)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tällaisina karanteenipäivinä kannattaisi ryhtyä kirjailijaksi. Aihe seisoo jo valmiina ulko-oven takana, vaikka näkymä saattaisi kuitenkin levittäytyä usvaisena Venetsiana täältä alukselta katsottuna. On niin kuuma päivä, että merivesi höyrystyy ja saa kaupungin ääriviivat hämärtymään.
Vesi on peilityyntä, ja ankkuriketju katoaa siihen tuskin häiritsevästi.
(Hihitystä)
Ei
Parempi on katsella satamasta kohti ulappaa, ja siellä karanteeniankkurissa olevaa laivaa. Laiva toimisi jonkinlaisena kaukaisena pisteenä tai pointtina huomiolle. Laiva voisi olla jonkinlainen ruttolaiva, ja sitä tarkkaileva ristiriitaisia tunteitaan käsittelevä vakka hameväkeä, sillä miehiä eivät laivojen atooppinen symboliikka liikuta juuri lainkaan.
(Hihitystä)