höpöttää rasismista, jolla he siis tarkoittavat suomalaisten rasismia. Että eivätkö "suvaitsevaiset" tosiaan tajua, että mamujen piirissä esiintyy rasismia hyvin paljon, varsinkin muslimien keskuudessa. Ja sitä esiintyy niin kantaväestöä kohtaan, kuin toisia mamuryhmiäkin kohtaan, ja se voi olla paljon rajumpaa kuin kantisten rasismi mamuja kohtaan.
Kun Tukholmassa tuli aika pitkään asuttua(lähiöissä), ja erilaisten mamujen kuten muslimien kanssa tuli oltua aika useinkin tekemisissä ja ylipäätään sitä heidän touhua nähtyä, niin kyllä sen rasistisuuden huomasi hyvin.
Suvakkien pitäisikin tajuta, että jos he tyhmänä haluavat höpöttää rasismista, niin höpöttäisivät sitten myös mamujen rasismista. Mutta sehän ei sovi heidän agendaansa.
Kun Tukholmassa tuli aika pitkään asuttua(lähiöissä), ja erilaisten mamujen kuten muslimien kanssa tuli oltua aika useinkin tekemisissä ja ylipäätään sitä heidän touhua nähtyä, niin kyllä sen rasistisuuden huomasi hyvin.
Suvakkien pitäisikin tajuta, että jos he tyhmänä haluavat höpöttää rasismista, niin höpöttäisivät sitten myös mamujen rasismista. Mutta sehän ei sovi heidän agendaansa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Rasismihan on sitä että kokee olevansa jotenkin parempaa sakkia kuin jokin muu ryhmä ja näinhän suvakit ovat mielestään maahanmuuttokriittisiin nähden.
Siellähän sinä rasistimamu olit muiden joukossa. Ei rasismi ole mikään kantaväestön etuoikeus.
Mutta vähemmistöjen harrastama rasismi on aika merkityksetöntä verrattuna enemmistön harrastamaan. Kyse on vallasta.
Rottamme tarkoittaa varmaan Etelä-Afrikan nykyistä tilannetta?
Höpöhöpö noita vasurien valta-teorioita!
Kun kolme mamunuorta ryöstää, hakkaa ja kusee kantisnuoren suuhun, niin keillä se valta on siinä tapauksessa? Enemmistöä edustavalla kantiksella vai!?
Hyvä+huomio.
Ja+apartheidin+aikaan+siellä+oli+edelleen+kyse+vallasta.+Se,+että+tässä+vedin+aika+suoraviivaisesti+yhtäläisyysmerkit+valtaväestön+ja+valtaapitävien+välille+oli+tietysti+vähän+virheellistä,+mutta+pätee+99%+tapauksista.+Kiitos+kun+hieman+ironisesti+kaivoit+esimerkin+esiin.
Jokaisessa ihmisessä asuu pikkurasisti, ja se tulee esiin sopivissa olosuhteissa. Onkin naurettavaa joidenkin ihmisten sanoa, että he eivät ole mitään rasisteja missään nimessä.
Tällaisten tekopyhien henkilöiden pitäisi koittaa asumista esim. joissain Tukholman monista muslimighettolähiöistä(itse asunut parissa), niin löisin vetoa että "TheRat" ja muutkin "antirasistit" saisivat äkkiä päähänsä rasistisia ajatuksia.
Olen tullut siihen tulokseen että suuri osa suvakeista ei juuri omaa kokemuksia mamuista, ja varsinkaan muslimeista. Moni ei luultavasti edes ole missään tekemisissä mamujen kanssa. Joillain on sitten pari kolme mamua tuttavapiirissä, jotka ovatkin ihan kivoja - siinä se.
Itselleni sitä kokemusta alkoi kertyä jo 1980-luvun loppupuoliskolla Tukholmassa, eli aikaan kun Suomessa ei vielä tiedetty somaleistakaan mitään.
terv,
avaaja
En ymmärrä mitä sekoilet. En minä ole tietääkseni missään väittänyt, ettei minulla olisi rasistisia ajatuksia.
Mutta minä yritän tunnistaa ne ja sen jälkeen käsitellä. Käsittelyn jälkeen olen vähemmän rasisti kuin sitä ennen.
Oletko aivan varma? Itse en olisi aivan varma. On olemassa eräs uskonto joka pitää muita vääräuskoisina.
Kuka voi heittää ensimmäisen kiven asiassa?
On paska puhetta että olisi ihmisiä joilla ei olisi rasistisia ajatuksia. Kaikilla on.
Eivätköhän kaikki uskonnot...
Jeesuksen oppi, siitä en löydä rasismia.
Kaksi virhettä noin lyhyessä viestissä. Hienoa.
Jeesuksen oppi ei ole uskonto, eikä tässä puhuttu rasismista.
Kristinuskon ydin on Jeesuksen opetus. Siinä en ole löytänyt rasismia.
Ei ole, mutta se on sivuseikka. Ei tässä puhuttu rasismista.
Miksi ei mielestäsi Jeesuksen opetus ole kristinuskon ydinasia?
Minä puhuin rasismista kun sanoin että siitä uskosta en löydä rasismia. Jeesuksen oppi ei olekaan uskontoa, aivan oikein. Uskonnolla ihminen ei teekään mitään, vaan uskolla Jeesukseen.
Teillä suvakeilla sitä käsittelytyötä riittää.
Kristinusko perustuu Paavalin opetuksille, ei Jeesuksen.
Mutta tässä keskustelussa ei ollut kyse rasismista.
Ai, sitä on niinku Raamattu lukematta vai? Paavali otti Jeesukselta opit. Tämä tiedoksi sullekin.
Tai sanotaan niin että Jeesus vaikutti Paavalissa mitä Paavali puhui.
Roskaa.
Jeesuksen opeilla ja Paavalin opeilla ei ole juuri mitään tekemistä keskenään. Paavali johti maailmanlopun kulttia, se oli ainut oppi jonka hän Jeesukselta sai. Loput oli omaa keksintöään.
Kuin myös roskaa.
Vain valkoinen lihaa syövä heteromies voi olla rasisti!
Koittakaa nyt jo ymmärtää tämä.
Hyvä Sivari Neiti et ole mies.
Eikö sellaiset voi olla rasisteja jotka tappavat vääräuskoisia?
Suvaitsevaisideologia on varsin rajoittunutta ja erikoistunutta, ja katsotaan myös sormien läpi suojattiensa tekoja, sekä viljellään aivottomia puolusteluita, kuten jo tutuksi tullut "raiskaahan suomalainenkin" ja muut vastaavat. Sittemmin suvaitsevaisuudesta muodostui myös vihamielinen elämäntapa, minkä vuoksi ei voida puhua enää suvaitsevaisuudesta, vaan omanlaisestaan yhden teeman kapinahenkisestä kansanliikkeestä. Oli kyse Rasmus ry:stä, Silakoista, antifasta, Varisverkostosta, Li Anderssonista, Ohisalosta, Emma Karista jne jne jne., niin kaikkia niitä yhdistää kaksinaismoralismi ja yksisilmäinen tuomitsemisvimma ja vihanlietsonta. Mukasuvaitsevaisten toimintaan on liittynyt mm. omatekoiset perusteet ja syytökset, joiden turvin myös realistisia ja asiallisia ihmisiä vastaan on "oikeutettua" hyökätä. Aivan sama ilmiö on antifasismin kohdalla, jossa vasemmistoöyhöt häiriköi ja meuhkaa tavallisia ihmisiä vastaan, sillä Suomessa ei ole fasisteja ensinkään. Jotain Suomessa tapahtui joskus 2010-2013, kun about siitä lähti liikkelle kansan ja puolueiden suurempi jakautuminen ja häiriökäyttäytymisen lisääntyminen.
Hyvin puhut.
Mä olen saanut rasistin leiman otsaan kun vastustin vokin tuloa omalle paikkakunalle. No onneks paikallislehti uutisoi ja poliisikin myösi että onhan vok heitä työllistänyt melko paljon, varsinkin kun miehet pääsi kaupungille alkoi tulla puheluita ahdisteluista ja onhan terrorismikin suomeen iskenyt ja kaikki lähiidästä tai afrikasta.
haes tuolla-
Vapaa kuin taivaan lintu – "Islam on kuin ankara laki"
Islam itsessään on jo rasismin linnake. Katsokaa nyt vaikka kuinka esimerkiksi sunnat ja shiiat suhtautuvat toisiinsa. Kristityt eivät heittele homoja katoilta ja monet osallistuvat pridemarsseihinkin, eikä tarvitse pelätä henkensä puolesta. Mites muslimit, etenkin ne "oikeoppisiksi" itseään kutsuvat? Onko olemassa demokraattista ja kaikille tasa-arvoista muslimivaltiota?
"Onko olemassa demokraattista ja kaikille tasa-arvoista muslimivaltiota?"
On olemassa se on Ruotsi. Ruotsalaiset ovat onnellisia demokraattisia, kun muslimibetuaani kutsuu kansansa koolle.
No, syveneekö ja jalostuuko demokratia Ruotsissa vieläkin parempaan suuntaan kehitysmaamuslimiväestön kasvaessa? Eipä tarvitse olla kummoinenkaan väestötieteilijä tajutakseen, kuinka Ruotsin demokratialle käy muutaman vuosikymmenen sisään.
Ahdasmieliset puhuu rasismista kun eivät enää muuhun kykene.
Tyhmät ovat rasisteja. Kuvittelevat jossakin olevan heitäkin surkeampia olentoja.
Juuri noin! Somalit ja allah-väki yleensäkin ei ole kummoisilla älynlahjoilla varustettuja!
rasismikortti on suvakeille vain väline, jolla saadaan vaiennettua heille kiusallinen puheenaihe.
Ei näy rasismia, kun suomalainen ottaa kunnon asenteen kultuurimme vakauttamiseen ja ylläpitoon, ei suomalaisen tarvii rajanylitäjillemme elää, sehän on aivan huuhaa huutua se
Suomen salomailla elää tarua ja usvaa voimissaan joilla on hiipimisen taito jo syntyessään ollut, näillä maanpäälinen tarkoitus on suomalaisuuden puolustaminen
Antero Vipunen, ammoin kuollut suuri tietäjä, jolta Väinämöinen noutaa veneen veistoon tarvitsemansa sanat eli luotteet. 17. runo kertoo, miten Vipunen nielee Väinämöisen ja lukee 356-säkeisen loitsun karkottaakseen sepäksi ryhtyneen tunkeilijan vatsastaan. Väinämöinen vaatii Vipusta luovuttamaan salaiset sanat: "mahti ei joua maan rakohon, vaikka mahtajat menevät". Virsikäs Vipunen laulaa syvimmät tietonsa, ja Väinämöinen lähtee hänen suustaan ja saa veneensä valmiiksi.
Noinhan se on. Silloin kun halutaan vaientaa kritiikki maahanmuuton suhteen on hyvin tyypillistä että nostetaan rasismi esille ,mutta ei silloin kun halutaan kohottaaitsensä muiden yläpuolelle ,kuten tapahtui hyvinkin usein tässä lähivuosina politiikkojen nostaessa itsensä eliitiksi ja unohtaen että heidät nostetaann kansan parista antaen heille maadaatti hoitaa kansan asioita kansakuntamme edun nimissä ja se edellä.
Elitismistä in saksasta viinmeisin esimerkki sen lopputuloksesta jossa pyrittiin tuhoamaan alempi "rotuisia", jjoten elitismi sinänsä on jo yksi ihmis arvon luokittelun muoto joka on sinänsä rasiminen ,pit'äen sisällään yksille elämässä etuoikeutuksen ja jättäen toisille vähempiarvoisen aseman ,rodun ,varallisuuden tai yhteiskunnalliseen asemaan nojaten.
Rasismi kortti on poliittisella sektorilla esiin nostettuna siis varsin valinnainen ja tarkoitushakuinen ja jossain mielessä myös demokratiassa ,ääniä sammuttava ,jolloin sen kautta jopa päätöksen teossa pahimmillaan demokratisassa ,syrjäytyy se tarkoitusperä jota varten politiikkomme on asetettu ajamaan maamme asioita eli kansakunnan edunvalvonta ,joka on aina asetetettava kaiken muun edelle.
Suomen rasismi syntyi ja voi hyvin maahanmuuttajien keskuudessa!
https://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2013/01/20/rasismikeskustelu-alytonta-yli-huutamista/