Lomautus on hieno asia ja lahja työn orjalle!

Anonyymi

Lomautus on upea hetki työelämään! Työn ikeestä vapautusta on raikastava tuuli ja keidas joka antaa voimaa ja uskoa elämään!

Nyt 1kk osa lomautuksella ollut ja tämän haluan pysyväksi!!! 3/4 työn tekeminen on ehdoitta oikeaa elämää!

Ihmisen ei oikeasti pidä saavutettujen talouskasvujen tiliä tuhlata siten että vain pieni ryhmä sen haalii itselle, sen pitää olla oikeus kaikille kuten duunareille lyhennetyllä työn ikeessä raatamisessa! Sitä työherkkua kaikille ja aamusta iltaan oleville vapautusta siitä herkusta pois!

Yksi elämä ja se pitää olla TYÖSSÄ valoisa aika jotta tilin tekee oikeasti se työpaikan boss jonka poissa olemista kukaan huomaa. Nalle kerää myös tiliä ihmisestä ei koskaan ole ollut oikeissa töissä ja vid jos joku vapaalla ja itse lorvii???

9

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köyhät ne töitä tekee. Rikas on vaan tekevinään töitä ja kuittaa osinkoja sekä menee korkeintaan toimistoon suojatyöpaikalleen A4:a kääntelemään näön vuoksi.

      Ja muuten samat heput istuu nyt kotona "etätöissä" nostamassa samaa liksaa kun te olette taasen kotona lomautettuna ja työkkärin mielivallan alla.

    • Jos nyt lähdetään liikkeelle perusasioista: Ihminen tekee työtä että saa ruokaa syödäkseen ja selviytyäkseen hengissä seuraavaan työntäyteiseen päivään.

      Mikään ruoka ei tule ihmisen suuhun ilman työtä.

      Mikäli hetkeksi nostat oman äkeesi maasta ja alat nauttia vapaudestasi, joku toinen tekee työn sinun edestäsi mikäli vielä vapaana ollessasi jotakin syöt.

      Me emme elä missään kuplassa, jossa ruoka tulee kuin Manulle illallinen, jokaisen on tehtävä työtä ruokansa eteen.

      Yhteiskunta on kokonaisuus, jossa kukin tekee osansa elatuksensa eteen. Kaikkien panosta tarvitaan, vapaamatkustajiin ei ole varaa. Mikäli et tee omaa osuuttasi, pakotat muut orjiksesi.

      Kuinka kauan luulet muiden viihtyvän orjinasi? Ja mitä luulet tapahtuvan kun ihmiset kyllästyvät olemaan joutilaan orjana?

      • Anonyymi

        Oletpa vitsikäs arillipila? Jos ongin kalan ja syön sen, pitääkö minun antaa siitä veroa puhuville päille jotta ne saavat talonsa maksettua puhumalla?


    • Anonyymi

      Kieltämättä, näin lomautettuna ajansäästö työmatkasta, polttoaineista, hoitomaksuista kompensoi hyvin sen minkä työssäkäynnistä saa..
      Valitettavasti.

      Osakekaupoille ja miellyttävämpiä töitä kohti siis kaikki lomautetut!

    • Anonyymi

      Köyhä tekee töitä ja tiliä varakkaille. Köyhä kuvittelee että ahkeranana saa tiliä ja on helppo elää?
      No totuus on se, että raha ei riitä elämiseen, mutta työnantaja elää mukavasti!

      Välttäkää työntekemistä aasina toisen tilin tekoon! Porkkanat ja pähkinät on oikeasti vitsi ihmisen ainoan elämän ja arjen vedätyksessä!
      Elämä on joku teatteri komedia joka ei naurata! Lopettakaa se työ ja huomaatte eron kun ei vid jatkuvasti!

    • Anonyymi

      Lomautus on upea 3D tapahtuma ja todellakin voi elää hetken elämää miten haluaa!
      Lomautus pitäisi olla useasti vuodessa eikä vain "huonoina aikoina"!
      Mielestäni 2-3 työpäivää/vko on ok!

      Ennen oli paremmin!

    • Anonyymi

      Työ on pahasta. Työ aiheuttaa harhoja että on velvoite ja iloinaihe ottaa velkaa 20v ajaksi jotta voi olla omistavinaan asuntokuution sitä tyrkyttäville jotka tekevät sillä tiliä.
      Kyllä se elämä on ohi kun velka maksettu....nimittäin kun se alkuperäinenvelka on maksettu on otettava uutta jotta voi remontoida ja paikata sitä omaa kuutiota loputtomasti. Lopuksi se kuitenkin puretaan maantasalle, viimeistään 50v päästä!

      Epäreilua tämä työnorjuus ja velkaan sitouttaminen.

    • Anonyymi

      Lyhennetty työviikko on vielä parempi. Saa tai voi käydä töissä, miten haluaa sen sanoakin, ja saa olla päivän tai pari kotona.

      • Anonyymi

        Lomautus on tulonsiirto duunarilta firmalle.
        Itse saat takkiin jokaisena lomautuspäivänä ja eläke myös karttuu todella heikosti.
        Kaikista parhainta on vaihtaa tyyöpaikkaa heti lomautettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      423
      5568
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1928
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1864
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      122
      1088
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1014
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      928
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      834
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      72
      801
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      723
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      714
    Aihe