on armahdettu uskova.
Jeesukseen uskova
Anonyymi
3373
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Miksi se usko on niiin tärkeä Jeesukselle, että lähettää meitä itseenä uskomisen puutteesta helvettiin?
Ja että tuo koskee ainoastaan kristinuskon väkeä, eli ei koske mitenkään 70 prosenttia maailman ihmisistä.
Roskaruokaa teillä taas tänäänkin tarjolla!
Sinulta on tarjolla aina pelkkää tyhjää jauhamista.
Heh, ei vaan sinulla on seIIaista tarjolla.
Tees taas uus jumppavideo niin saa nauraa.
Miksi samanlaisia?
Tee erilainen.
Tee erilaisia.
Missä video viipyy?
Ehkä syksyllä... Nyt on vielä hätätila maassa. Erilainen video myöhemmin.
Et siis uskalla.
Syksyllä ehkäpä. Olen uskaltanut vaikka mitä. En ole pelkuri.
Nyt on ulkonaliikkumiskielto vielä toukokuulle.
Heh, olet todeIIinen veIIihousu.
Et uskaIIa kuvata sisältä uutta videota.
Raamatussa luvataan, 1.Tim. 2:1-4..Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta, kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa. Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapauttavallemme, joka TAHTOO, että KAIKKI ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden...
Ei tuossa lupaus toteudu.
Suomessa uskovat saavat elää niin hiljaista elämää kuin haluavat, mutta monessa maassa se on lähes mahdotonta.
Tuohon et saa uskovien vastausta.
Periaatteessa tämä on hyvin tehokas dogmi yhdessä helvetin kidutamisen kanssa,
Ei ole.
Satuihin ja jeesukseen uskovat kuuluvat taikauskoisten sankkaan joukkoon.
Jeesukseen uskova hukkuu ensimmäisenä.
Kaikki suomalaiset pääsevät taivaaseen:
https://www.youtube.com/watch?v=K2vHjh6xtoY
Kilttien tyttöjen sanottiin joskus pääsevän taivaaseen ja tuhmien minne ikinä haluavatkin...
Kiltit tytöt pääsevät ihan mihin haluavat, jos eivät ole nössöjä.:)
Sanakirja määrittelee uskoa sanaa mm. seuraavasti;
-tuntea varmuutta jostakin asiasta tai jonkin asian olemassaolosta
-pitää jotakin sanomaa tai asiaa totena
-antaa jonkun hoidettavaksi
Millaista uskoa armahdettu uskova tuntee, siis millaisena usko silloin näyttäytyy uskovalle kun hän on armahdettu?
Palstalla vähätellään toisten uskoa, mikä ja millainen on riittävää uskoa armahdukseen ja mitä se pitää sisällään?
armahdus = oikeudenkäytön käytäntö, jossa hallitsija tai ylempi oikeusaste voi vapauttaa tuomitun rikollisen rangaistuksesta tai sen osasta, tai lieventää rangaistusta.
Onko armahdus ja armo sama asia?
"Palstalla vähätellään toisten uskoa, mikä ja millainen on riittävää uskoa armahdukseen ja mitä se pitää sisällään?"
Pitäisikö myös googlettaa sana armo? :) Armo on Jumalan ansaitsematon lahja, joka ei riipu sen saajasta tai hänen suorituksistaan - esim. uskon määrästä - mitenkään. Raamatun mukaan "sen, joka astuu Jumalan eteen, täytyy kuitenkin uskoa, että Jumala on olemassa ja että hän palkitsee ne, jotka etsivät häntä."
Siitä tie alkaa ja asiat valkenevat vähitellen sitä kulkiessa. Matka on aina henkilökohtainen. Sen vuoksi ei kannata tuijottaa kovin paljon muihin ihmisiin tai kuunnella heidän vaatimuksia. Muiden ihmisten uskoon kohdistuvat vaatimukset ovat vain yritys hallita. Kyseessä on vain tämän tyyppisen henkilön persoonallisuuden ongelma, joka ei rajoitu uskontoon.
Armo ja armahdus ovat sama asia.
"Muiden ihmisten uskoon kohdistuvat vaatimukset ovat vain yritys hallita. Kyseessä on vain tämän tyyppisen henkilön persoonallisuuden ongelma, joka ei rajoitu uskontoon."
Tarkennan sen verran, että uskosta pitää toki myös voida vaihtaa mielipiteitä. Eivätkä erilaiset käsitykset ole vaatimuksia. Uskovatkin ovat sekä ihmisenä että uskon suhteen eri vaiheissa.
Paavali huomioi sen kirjoittaessaan filippiläisille: " Kunhan vain, mihin saakka olemme ehtineetkin, vaellamme samaa tietä!". Toisen uskon kyseenalaistajat sekä lahkohenkiset - kirkkokunnista riippumatta - tietävät syvällä sisimmässään itsekin tekevänsä väärin.
"...mikä ja millainen on riittävää uskoa armahdukseen ja mitä se pitää sisällään?"
>>
Paavalikin uskoi uskoon, jonka tulisi ilmetä tekoina.
Ap.t. 26:20
"...kaikkien tulee katua syntejään, kääntyä Jumalan puoleen ja tehdä tekoja, joissa heidän parannuksensa näkyy." 🤔
Mutta usko sinänsä on jo teko... 🙂
Room. 4:5...
"Jos taas jollakulla ei ole ansioita mutta hän uskoo Jumalaan, joka tekee jumalattoman vanhurskaaksi, Jumala lukee hänen uskonsa vanhurskaudeksi."... 🤗
Aloittajalle....Kyllä, armosta meidät on pelastettu Jeesuksen kautta, ei omien ansioidemme kautta, vaan Kristuksen sovintotyön kautta, ei itsemme kautta, ettei kukaan ylpeilisi..
Toiset ovat olleet eri mieltä.
Että Jeesuksen sovitustyötä ei tarvitse, kun pitää olla synnitön.
Eli anteeksiannettu rikollinen , ei kiitos jeesus.
Aloittajan kommenttiin: Näin on, armo tuli Jeesuksessa meille..