Moikka,
kaipaan lisätietoja siitä onko muut kokeneet vastaavaa. Olen 33-vuotias mies ja olen syönyt pientä annosta mirtazapinia nukahtamiseen. Lääke on toiminut vuosia hyvin. En kokenut mitään sivuvaikutuksia.
No nyt. 3 vuoden käytön jälkeen. Aluksi kipeytyi nilkka, jonka jälkeen alkoi sydämen tykytykset ja muljahtelut. Nyt viimeisimpänä polttelut ja kirvely ympäri kehoa vaihtaen paikkaa sekä lihasnykäykset ja -supistukset. Molemmat nilkat ovat nyt myös kipeytyneet.
Onko kellään ollut vastaavia?
T. Luulosairasko
kaipaan lisätietoja siitä onko muut kokeneet vastaavaa. Olen 33-vuotias mies ja olen syönyt pientä annosta mirtazapinia nukahtamiseen. Lääke on toiminut vuosia hyvin. En kokenut mitään sivuvaikutuksia.
No nyt. 3 vuoden käytön jälkeen. Aluksi kipeytyi nilkka, jonka jälkeen alkoi sydämen tykytykset ja muljahtelut. Nyt viimeisimpänä polttelut ja kirvely ympäri kehoa vaihtaen paikkaa sekä lihasnykäykset ja -supistukset. Molemmat nilkat ovat nyt myös kipeytyneet.
Onko kellään ollut vastaavia?
T. Luulosairasko
Vastaukset 10
Vanhimmat
En pysty sanomaan johtuvatko nuo oireet juuri kyseisestä lääkkeestä.
Mutta minulle tulee ainakin sydäntuntemuksia, muljahduksia ym. kun otan silloin tällöin pienen määrän Mirtaa yöksi.
Noi muut oireet viittaavat aloittajalla hermostopuolelle, joka sekin kyllä saattaa olla jonkin lääkityksen seurausta. Varmaahan se ei toki ole.
Lihasten nykimiset mun mielestä aiheutuu jotenkin hermoston kautta koska hermot lähettävät käskyt myös lihaksille.
Olisiko apua jos asiasta puhuisi lääkärille?
Kokeilin Mirtazapinia unettomuuteen, mutta tuli niin hirveä ruokahalu, että piti lopettaa. Söin koko ajan, ja silti oli nälkä. Se oli ihan sietämätöntä. Kestin viikon! Oletko sinä ap. lihonut käytön aikana? - Noista mainitsemistasi haitoista en osaa sanoa, ei ehtinyt tulla. Mitä annosta käytät? Mulla oli unettomuuteen vain 7-15 mg.
Söin mirtazapinia useita vuosia ja hyvin nukuin. Mitään aloittajan kertomia oireita ei ollut .
Kiitoksia vastauksista.
Mä selvennän vielä ja keksin ehkä lisää sivu- ja haittavaikutuksia, jotka saattaa johtua lääkkeestä.
Viime keväänä annostusta nostettiin. Kesällä nilkka turpos ja jänne kipeyty/ tulehtui. Magneetissa näkyi tulehdusta. Väitettiin että on nyrjähdyksen jälkitila. Mitään semmoista ei kuitenkaan ole tapahtunut. Ajattelin rasitusta, kun pelaan futista. Heti perään tuli virtsaamisvaikeuksia. Karkailua ja tihentynyttä tarvetta virstata. Kävin ultrassa ja kaikki kunnossa.
Tän vuoden helmikuussa lopetin röökin polton ihan kokonaan. Muutaman viikon päästä alkoi sydänoireet, nykimiset ja supistukset, ihotuntemukset (kirvely, polttelu, kihelmöinti). Ihotuntemuksia on joka paikassa. Kielessä, varpaissa, nivelissä, lihaksissa.
Lääkärissä käyty jne. Sydänfilmi ok. Rasitustestit seuraavaksi. Tiedän, että kaikki on kunnossa. Lenkkeilen 7km ja ei tunnu pahalta ollenkaan.
Lääkärin mielestä mun annostus on niin pieni. Mutta kaikki on mahdollista, jos on alttius. Reumatestit tulossa myös. Just in case.
Tupakoivat tarvitsevat yleensä suurempia määriä lääkkeitä, joten mun lopettaminen on voinut vaikuttaa lääkeainepitoisuuksiin. Tämän löysin itse googlettamalla.
Lääkäri ei osannut sanoa oikein mitään.
T. Luulosairasko
Ja en ole lihonut. Lisäksi kun lääkeainapitoisuus kasvaa - sivuvaikuksien riski kasvaa.
T. Luulosairasko
Oletko käyttänyt antibioottikuuria esim. fluorokinoloni - ryhmän sukuisia antibiootteja? Niihin voi liittyä jännekipuja ja tuon tyylisiä oireita mitä kuvaat nilkkasi kohdalla.
Stressi voi aiheuttaa sydämentykytyksiä ja rytmihäiriöitä, kannattaa huomioida. Mirtatsapiinissa ja muissakin masennuslääkkeissä esim SSRI voi olla jonkinlaisia sydämeen liittyviä esim. tykyttelyitä tai muita sydänhaittoja (esim.qt ajan pidentymistä) haittavaikutuksena. Jollekin jolla lähtökohtaisesti on jo jonkinlainen sydämen toiminnan ongelma tuo voi olla vakavampaa.
Masennuslääkkeisiin voi liittyä virtsaamisongelmia, esim. että virtsaamisen aloitus hankalampaa jne.
En ole käyttänyt muita lääkkeitä pitkiin aikoihin. Mirtazapin on toiminut minulla muuten loistavasti. Yhden keskustelun löysin, jossa jollakin toisella oli nilkka turvonnut ja akillesjänne kipuillut. Oli palautunut normaaliksi lopettamisen jälkeen.
Yritän nyt tiputtaa annostuksen takaisin neljäsosaan ja lopulta lopettaa kokonaan.
Viime syksynä olin 2 viikkoa ilman ja siitä vasta tulikin säpsähtelyt ja nykäykset, vaikka kuinka ollaan väitetty, ettei lopettamisesta tule mitään oireita.
Onkohan olemassa mitään lääkealanasiantunijaa tai vastaavaa, joka osaisi vastata mun kysymyksiin. Harmittaa, kun kaikkeen ei ole valmiita vastauksia.
Mirtatsapiinihan on mielialalääke. Niillä on paljon haittavaikutuksia pitkäaikaiskäytössä. Seuraavassa linkki Yleisradion dokumenttiin:
26.05.2014 YLE TV1 kanavalla esitetty "Masentavat Lääkkeet" MOT dokumentti käsitteli masennuslääkkeiden suosiota. Masennuslääkkeitä kun syödään yhä suurempia annoksia ja entistä kauemmin.
YLE MOT - Masentavat lääkkeet
https://www.youtube.com/watch?v=sd0IW_MqJvA
Mirtazapin on masennuslääke. Unilääkemömmöksi on lyhyempivaikutteisempia mömmöjä.
Onhan niitä olemassa vaikka mitä.
Nykyään vaan tosi usein uniongelmiin määrätään juuri Mirtazapiinia, tai sitten Ketipinoria, joka on psykoosilääke.
Ennen lääkkeiden aloitusta kannattaisi kokeilla kaikki muut mahdolliset uneen vaikuttavat keinot. Lääkkeet viimeinen, ei niin hyvä, vaihtoehto.