Japani: pahaa vaihetta ei koskaan edes ollutkaan
Kiina: 17.helmikuuta
E-Korea: 11.maaliskuuta
Itävalta: 3.huhtikuuta
Sveitsi: 6.huhtikuuta
Saksa: 6. huhtikuuta
Tanska: 10.huhtikuuta
Espanja: 12. huhtikuuta
Italia: 12. huhtikuuta
Kiina: 17.helmikuuta
E-Korea: 11.maaliskuuta
Itävalta: 3.huhtikuuta
Sveitsi: 6.huhtikuuta
Saksa: 6. huhtikuuta
Tanska: 10.huhtikuuta
Espanja: 12. huhtikuuta
Italia: 12. huhtikuuta
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noiden päivämäärien jälkeen aktiiviset tapaukset eivät enää kasvaneet vaan kääntyivät laskuun.
Tapausluku on merkityksetön, heijastaa testaamisen laajuutta.
Japanissa+aktiiviset+tapaukset+ovat+kasvussa+koko+ajan+mutta+määrät+ovat+harvinaisen+vähäisiä+kun+vertaa+väkilukua.+Joka+tapauksessa+esim+eilen+kuoli+Japanissa+15+ihmistä+koronaan.+Toisaalta+Japanissa+on+kuollut+vasta+123+ihmistä.+Ensimmäiset+koronakuolintapaukset+Japanissa+jo+niinkin+aikaisin+kuin+26.helmikuuta.+Testejä+maassa+on+tehty+hämmästyttävän+vähän.+Asukaslukuu+nähden+7%+Suomen+testausmääristä.
23 miljoonan asukkaan Taiwanilla oli perjantai-iltaan 10.4. mennessä vain 380 todettua tartuntatapausta ja viisi kuolemaa.
Japanilaiset ovat jo vuosikymmenten ajan tottuneet käyttämään hengitysmaskeja, jos vähänkään on köhää tai nuhaa. Ovat kohteliaita ja ottavat huomioon muut ihmiset.
Ei tulisi kuulonkaan, että japanilainen ottaisi nenästään kiinni, ryystäisi nenästään kuuluvasti kurlaten rää’ät maahan, pyyhkisi sitten sormet hihaansa ja jatkaisi matkaa muina miehinä kaupan ovesta sisään, niinkuin Suomessa näkee tehtävän.