Mökkihöperöillä puheripuli

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006479750.html

"Koronakaranteeni toi kauppoihin puheripulin – ”Asiakkaat ovat vähän mökkihöperöitä”
Eristyksessä kököttävät suomalaiset eivät enää arkaile käydä juttusille tuntemattomien kanssa. Välillä menee puheripulin puolelle.
Asiakkaat ovat sanoneet, että heidän on ollut pakko välillä lähteä kotoa johonkin ja että seinät tuntuvat kaatuvan päälle. Aina täällä jutellaan, mutta nyt se on korostunut."

Eikö nuo tajua, että puheripuli levittää koronaa. Varsikin vanhat ämmät paasaa posket lommolla ja sylki lentää, kun voivotellaan yksinäisyyttä ja että milloin tämä loppuu...
Eivät nämä höpöttäjät höpötä, kuin kaupan henkilökunnalle. Höpötys loppuu tasan siihen, kun yhteys henkilökuntaan katkeaa, vaikka lähellä olisi siviilejä, niin heille ei mitään puhuta, vaan ollaan kuin turnipsit.
Taitaa olla monelle kova paikka kokea muutama viikko samaa yksinäisyyttä, kuin osalle suomalaisista se on jokapäiväistä arkea ja normi tilanne.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        120
        6820
      2. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        24
        3757
      3. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        186
        2565
      4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        279
        2436
      5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        196
        2091
      6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

        Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        300
        1800
      7. Kaipaisin nyt kosketusta

        jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
        Ikävä
        9
        1775
      8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

        Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
        80 plus
        132
        1324
      9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

        ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
        Tuusniemi
        27
        1275
      10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

        Minä en tiedä.
        Ikävä
        69
        1234
      Aihe