Työn tekemiseen liittyy laki määritteitä ja Suomessa ei ole mahdollista laillisesti teettää ns. orjatyötä joka on esim. palkatonta työn teettämistä!
Asiasta on tehtävä rikosilmoitus ja verottajaan on syytä olla yhteydessä joka tutkiin mieluusti firman kirjanpidon ja sen voi kerto myös työnantajalle, miten toimii palkattoman työn suhteen!
Jos vielä pitää valittaa että, sitten se työpaikka menee, niin antaa olla, tehkää laittomasti ilmaiseksi töitä ja valitus seis!
Ilmaista työtä ei voi teettää!
3
202
Vastaukset
- Anonyymi
Työkkäri voi pakottaa työttömän ilmaiseksi töihin. No saisi siitä 9 euroa päivässä joka ei ole palkka. Voi joutua tekee samoja ammattitaitoja vaativia töitä kun muut jotka tienaa pari tonnia tai enemmän.
- Anonyymi
Koittavat usein saada myös "töihin" palkkatuettuun työhön missä tunnit ovat minimit ja se liksa on sama kuin tukisumma, ts. teet siinäkin ilmaiseksi töitä, eikä työstä ole mitään taloudellista hyötyä tekijälleen.
Miksi ollaan tultu tällaiseen tilanteeseen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koittavat usein saada myös "töihin" palkkatuettuun työhön missä tunnit ovat minimit ja se liksa on sama kuin tukisumma, ts. teet siinäkin ilmaiseksi töitä, eikä työstä ole mitään taloudellista hyötyä tekijälleen.
Miksi ollaan tultu tällaiseen tilanteeseen?"Miksi ollaan tultu tällaiseen tilanteeseen?"
Kaiken takana on EK, jonka mielestä palkalla ei kuulu tulla toimeen, vaan 0-9 €/pv riittää elämiseen heidän mielestä. Orpon hallitus lobbaa EK:ta, mikä näkyy Satu-setä Satosen reformissa.
Vain ilmaisesta työvoimasta on huutava pula, palkallisesta työvoimasta ylitarjontaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876