jollekin. Mitä ajatuksia herättää?
Olla se kaikista tärkein
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
jälkikasvu
Yksi totuus, kyllä.
Vähän riippuu, voi olla oikein hyvä juttu jos on oikealla tavalla tärkeä, sitten taas jos on sillä tavalla että käyttää sitä tärkeänä olemista hyväkseen se ei ole ollenkaan hyvä juttu. Aika iso vastuu siinä jokatapauksessa on aina jos alkaa jollekin tärkeäksi. Jos vaikka laittaa lemmikin, sille sitä varmaan on hirveän tärkeä ykkösihminen jolle hoitaa evästä kuppiin, vie lenkille jne., siinä on hirmuinen luotto sillä eläimellä että tärkeä ihminen hoitaa jutut oikein. Sama kai se on ihmisten kanssa.
Kaikista tärkein jollekin 🤔
Minulle herää siitä kahdenlaisia ajatuksia:
Parhaimmillaan se kuvaa mielestäni aitoa syvää rakkautta, eli hitaasti, useiden vuosikymmenten ajan kasvaneen, tasapainoisen suhteen tulosta.
Pahimmillaan se puolestaan kuvaa takertuvan läheisriippuvaisen täysin vääristynyttä mielikuvaa aidosta rakkaudesta.
Omassa elämäntilanteessani tällä hetkellä ahdistava asia. Toinen on liian riippuvainen minusta ja se ahdistaa, kun itsellä ei samanlaisia tuntemuksia hänestä.
Kannattaisiko se selvittää ja kertoa sanasta sanaan? Voisi sillä ratketa? Pakoiletko ratkaisua?
Pakoilen varmaankin. Olen liian kiltti, en haluaisi loukata häntä.
Kiltteys kostautuu. Ei tuo oo hyvä. Ei ihmiset loukkaannu. He yleensä helpottuvat.
Mies on liian riippuvainen minusta. Olen jo pitkään harkinnut eroa ja hänelle siitä puhunut, mutta hän ei millään halua päästää irti.Siksi kaikki on niin vaikeaa tällä hetkellä, enkä tiedä mitä tehdä. Ainoastaan vaan ahdistaa kaikki.
Kokeilkaa ensin asua erillään, että tottuu?
Niin, vaikea sanoa että onnistuisiko se meidän tapauksessamme. Ehkä onnistuisi tai sitten ei.
Mulle se tarkoittaa elämän mittaista tarinaa hyvässä ja pahassa, kaikessa. Kun kaikki muu menee, yksi jää.
onhan se kivaa tietää että on autollensa kaikkein tärkein mies ja kapu ja ystävä kuten laulussa sanotaan auto on pojan ainoa aarre eikä muita olekkaan
No niin hyvä hyvä :D
täytyiskö sitä mennä ulos taputtamaan niin oliskin asuntoauto niin sitä ei tarvis jättää yksin vaan tehdä kodin sinne
Kun on tärkein itselleen ei tule huonosti kohdelluksi ja on myös annettavaa jollekin toiselle...
no on minulla toinenkin yhtä tärkeä kuin autoni ellei jopa tärkeämpi
ja autonikin tykkää tai rakastaa sitä
sille olen ostanutkin kaikkea kivaa ja antanut sille lahjoja
niin rakkaudella olen ostanut sille
Jos lapsia ja vanhempia ei lasketa, niin hitusen ahdistava ajatus. Ihmisellä on hyvä olla useita tärkeitä ja rakkaita ihmisiä.
Kyllä se on niin, että tietyllä tapaa pystyy olemaan tärkeä sille yhdelle. Tärkeyksissä on näet nyansseja, sävyeroja. Ne voidaan toki jaotella.
No niin varmaan, mut vastasin silti kysymykseen, mitä ajatuksia herättää eli hieman ahistaa. Eli vaikka varmaan olenkin, en halua ajatella sitä niin.
Hmm. Olla tärkein. Jos puhutaan itseni ulkopuolisista, niin lapseni on mulle tärkeimmät kaikista maailman ihmisistä. Sitten on puoliso. Sitten omat vanhemmat.
Mutta olla tärkein jollekin. Mä olen tärkein itselleni, mun pitää ymmärtää mitä mä tarvitsen ollakseni onnellinen ja kyetäkseni elämään tasapainossa itseni kanssa.
Olla itselleen tärkein on kuitenkin vaikeaa, kun on tottunut pitämään muita itseä tärkeämpinä. Ja väistymään sen edeltä, pitääkseen ne tärkeimpänsä tärkeimpinä ja hyvinvoivina.
Suurin osa ihmisistä haluaa olla jollekin se tärkein aikuinen ihminen ja haluaa sen tärkeimmän aikuisen ihmisen itselleen.
Vähän vaikeaa ajatella, että joku olisi jollekin täysin tärkein, vaan on toivottavaa, että jokaisella on useampia ihmisiä, joiden kanssa on kiva ystävyys. Minä en ole kenestäkään riippuvainen, enkä ole ainakaan huomannut yhdenkään miehen olevan riippuvainen minusta.
Iltaa. Minulle sopii kiva ystävyys kanssasi ja se riittää. Minulle tärkein aikuinen ihminen on mies. Hän se on ja pysyy. En kaipaa ketään muuta. Meillä ei ole täydellisesti asiat mutta olen halukas tekemään töitä niiden eteen. Ymmärrän myös miestäni.
Siis tarkoitin sanoa, että en ole ainakaan huomannut yhdenkään naisen enkä yhdenkään miehen olevan riippuvainen minusta.
Välittämistä, huomiota ja rakkautta.
Turvaa, rohkaisua ja kannustusta.
Lämpöä, läheisyyttä ja mielenrauhaa.
ahdistaa. edellisen miehen kanssa meni poikki, koska oli liian riippuvainen. en tykkää ajatuksesta.
Rakkaudessakin on tärkein seikka, olla jollekin tärkein, vasta sen jälkeen tulee kaikki muu. Varmaan erilaisia näkemyksiä.