Palkkaturva saatavat

Anonyymi

Hei!

Onkohan kellään kokemusta palkkaturvasta?

Jätin viimevuoden loppupuoliskolla saataviani koskevat lomakkeet Ely-keskukseen, eikä ole kuulunut vielä kyllä yhtään mitään.
Kauankohan näissä mahdollisesti yleensä kestää? Palkkaturvaanki soitin, mutta sieltä ei apua tullut tähän. ”Valitettavasti emme voi kertoa kuinka kauan käsittely kestää”

Olisi hyvä tietää kuinka kauan suunnilleen käsittelyt ovat kestäneet jos jollakin on kokemusta ihan vaikka lähipäiviltä.

0-3kk
3–6kk
6-36kk
36-120kk

Ja mitähän näissä mahtoi se korko saataville olla?%

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lain mukaan on viranomaisen kerrottava käsittelyn tilanne/ aika, edes arvio.
      Itse jätin palkkatukihakemuksen maaliskuussa 2020 ja tämän kuukauden alussa oli tullut työnantajalle selvityspyyntö. Itsekkin olin varautunut monen kuukauden odotteluun, mutta eihän tämä vielä ohi ole kun käsittely jatkuu selvityspyynnön jälkeenkin. Kannattaa olla uudelleen yhteydessä ely-keskukseen

    • Anonyymi

      Itsellä kestänyt nyt käsittelyssä reilu 25 kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      192
      6756
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      156
      1965
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      53
      1169
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1051
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1015
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      947
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      918
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      889
    Aihe