Minä olen sitä mieltä, ettei ole järkeä jakaa elämäänsä muun kuin ihmisen kanssa, joka on vähintäänkin sielunkumppani. Ihmettelen joskus, kun ihmiset puhuvat tyyliin että "X kelpaa kumppaniksi kunhan on mukava, luotettava, lapsirakas, eläinrakas, keskustelutaitoinen ym." No tällaisia ihmisiä luulisi olevan vaikka kuinka paljon, tuntuu että ihmisillä ei mitään kovin isoja vaatimuksia ole kumppanin suhteen, ts. etsitään vain jotain jonka kanssa pystyy olemaan. Aivan kuin pääasia olisi vain löytää se kumppani, kun se kuuluu asiaan. Että sen kumppanin ei tarvitse mikään unelma ollakaan, kunhan vaan on se kumppani.
Vain sielunkumppani kannattaa
6
76
Vastaukset
- Anonyymi
Sielunkumppanin kohtaa sitten kun sen kohtaa ja on sen aika. Sielunkumppania ei voi väkisin etsiä.
Sielunkumppani on ihminen, josta tulee tunne, että on ikään kuin tuntenut hänet aina ja jonka kanssa kemiat kohtaa ja on jotain yhteistä kuten esimerkiksi huumorintaju.- Anonyymi
Blah!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Blah!
Hei
Oletko Descartes
Oletko Einstein
Hei oletko juutalainen
Hei oletko kiinalainen
Hei oletko paykosiissa?
Oletko japanilainen
Oletko muurlannissa
Oletko Eskimo
Hei oletko istutko paalla? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei
Oletko Descartes
Oletko Einstein
Hei oletko juutalainen
Hei oletko kiinalainen
Hei oletko paykosiissa?
Oletko japanilainen
Oletko muurlannissa
Oletko Eskimo
Hei oletko istutko paalla?Sielunkumppanuus -hormonitoiminta.
- Anonyymi
Samaa olen itse miettinyt. Ihmiset eivät jotenkin osaa olla yksin ja tyytyvät siihen, että ihastuvat ja suhteessa perusasiat toimivat. Ja sitten, kun ihastus lakkaa tai ne perusasiat eivät syystä tai toisesta toimikaan, he eroavat ja siirtyvät lähes lennossa suoraan seuraavaan suhteeseen. Useat ihmiset eivät osaa tai uskalla kohdata itseään ja miettiä kuka oikeasti on ja mitä haluaa elämältään. Moni ei myöskään uskalla käsitellä omia vanhoja haavojaan tai virheitään, oppia hyväksymään itsensä ja rakastamaan itseään sellaisena kuin on.
Itse olen yksin, kunnes löydän aidon rakkauden. Vaikka aina välillä kaipaan toisen ihmisen läheisyyttä, olen silti onnellinen. Tiedän kuka olen ja mitä haluan. Uskon sen myös löytäväni. Täytän elämäni asioilla, jotka tuntuvat minusta hyvältä ja joista nautin. Olen oppinut iloitsemaan niin suurista kuin pienistäkin asioista.- Anonyymi
Blah!
Yksin paras!
Yksin toisen ihmisen kanssa?
Yksin ihmisjoukossa!
Yksin huoneessa
Yksin yksistaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813706SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers153524SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062350SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312194Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069