1. Laske tulitikkurasian tilavuus. Rasian pituus on 53 mm, leveys 36 mm ja korkeus 15 mm.
2Uima-altaan pituus on 25 m ja leveys 9 m. Sateen aikana altaan veden pinta nousee 5 mm. Kuinka monta litraa altaan vesimäärä tällöin lisääntyy?
3. Laske ympyrälieriön muotoisen juomalasin tilavuus, kun sen halkaisija on 7,0 cm ja korkeus 13,0 cm.
4. Vesiputken pituus on 5,0 m ja sisähalkaisija 52 mm. Montako litraa vettä putkessa on, jos se on täynnä vettä?
5. Suorakulmaisen särmiön muotoisen GN-astian mitat ovat pituus on 530 mm, leveys 325 mm ja korkeus 60 mm. Kuinka monta litraa keittoa astiaan mahtuu?
6. Pyöreän vuoan halkaisija on 16,5 cm ja korkeus 75 mm. Kuinka monta desilitraa on vuoan tilavuus?
Tilavuuksia
9
2925
Vastaukset
- Anonyymi
Kotitehtävät on tarkoitus ratkaista kotona. Jos netti on mielestäsi kotisi, niin sitten kannattaa mennä jollekin mielenkiintoisemmalle sivustolle.
- Anonyymi
Jos et pystyy auttamaan minulle ei tarvitsee kirjoittaa sellaista viesti, mutta olisin kiitollinen, jos olisitte auttaneet minulle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos et pystyy auttamaan minulle ei tarvitsee kirjoittaa sellaista viesti, mutta olisin kiitollinen, jos olisitte auttaneet minulle.
Jos et viitsi katsoa oppikirjastasi tilavuuden kaavoja, niin turha täältäkään on kysellä.
- Anonyymi
Tilavuuden saat kun kerrot kaikki keskenään. Mittayksikö on kuutiomillimetriä. Laskukaava on helppo miettiä siitä mittayksiköstä eli mm3. Kolmonen kirjoitettuna vähän pienemmällä ja himpun verran korkeammalla.
- Anonyymi
mm³ → Alt 0179
- Anonyymi
Ei lieriön tilavuus ratkea kertomalla halkaisija korkeudella.
- Anonyymi
1. V = 53 * 36* 15 (mm^3)
2. Vesi lisääntyy määrällä 25*9*0,005 (m^3) . 1 m^3 = 1000 l
3. V = 13*pii*3,5^2 (cm^3)
4. V = 5,0 * pii * 0,026^2 (m^3) . Muuta litroiksi, kts.2.
5. V = 530*325*60 (mm^3) = 0,530 * 0,325 * 0,060 (m^3). Muuta litroiksi, kts. 2.
6. 75*pii*82,5^2 (mm^3) = 0.75* pii * 0.825 ^2 (dm^3) . 1 l = 1 dm^3 joten 1 dl = 1/10 l
Merkintä a^b tarkoittaa lukua a potenssiin b.
m^3 = kuutiometri, cm^3 = kuutiosenttimetri jne.- Anonyymi
Kiitos avustusta.
- Anonyymi
haha mul on täysin samat tehtävät tällähetkellä tekeillä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5810103Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit136849Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?716305Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856154Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus284295Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114292Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k654185Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464150Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?443848Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2863273