Pahimmassa tai parhaimmassa tapauksessa katsantokulmasta riippuen yhtiö voi saada sekä kehittämisrahan 100.000 euroa ja vielä erillistä koronatukea, jota hallitus paniikissa nyt sorvaa. Onnekkaimmat peli (hevos) miehet tulevat vielä saamaan tuet tuplana kun taas iso joukko yrityksiä jää mitä todennäköisimmin nuolemaan näppejään kun koronatukea ei varmuudella tule miljarditolkulla jaettavaksi tämän alkurytkän jälkeen.
On ajat pikkuisen muuttuneet Sipilän hallituksen ajoista kun työttömien etuisuuksia leikattiin aktiivimallin leikkurilla, jotta kansakunta pelastuisi ja työtä tekevät saisivat pitää saavuttamansa edut. Ay-liikekin oli silloin vahvasti mukana puuhaamassa aktiivimallia työttömille.
On ajat pikkuisen muuttuneet Sipilän hallituksen ajoista kun työttömien etuisuuksia leikattiin aktiivimallin leikkurilla, jotta kansakunta pelastuisi ja työtä tekevät saisivat pitää saavuttamansa edut. Ay-liikekin oli silloin vahvasti mukana puuhaamassa aktiivimallia työttömille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sukkahousuhallitus on nyt paniikissa ja tekee mitä tahansa, mikä edes näyttää työnteolta.
Silmitön rahan syytäminen kavereille tosin ei ole työntekoa vaan korruptiota.
Hevosmiehet ja sukkahousu-tytöt ja muutkin sukkahousu-sankarit ovat valloittaneet maailman.
Hirvittävät nettotulot oli eräässä dokumentissa uhkapelifirman johtaja naisella englannissa: miljoona puntaa tunnissa nettotulot, normipalkka.
Sopiva minimi toimeentulo kaikille Suomen kansalaisille myös: miljoona euroa tunnissa työttömyyskorvauskin.
Erikoista tässä touhussa on se, ettei monilla merkittäviä tukia saaneilla yrityksillä ollut vielä muutama kuukausi sitten ajatuksissaan minkäänlainen kehityshanke. Kun sitten konsulttifirma otti yhteyttä ja kertoi valtion jakavan ilmaista rahaa, ja että he voivat pientä korvausta vastaan tehdä anomuksen, kehityshanke keksittiin. Toki tietysti konsulttifirma oli jo hakenut avustukset itselleen.
Business Finlandian johtaja ihmetteli kohua, koska hänen mielestään näin on toimittu jo vuosikymmeniä. Että tällaista touhua veijarit ovat tehneet jo vuosikymmeniä.